Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Drogowcy w Poznaniu są już przygotowani do zimy, a pierwsze piaskarki już wyjechały na ulice

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
Tak w tym roku - w styczniu - w Poznaniu działały piaskarki i solarki. Są już gotowe do akcji w nowym sezonie
Tak w tym roku - w styczniu - w Poznaniu działały piaskarki i solarki. Są już gotowe do akcji w nowym sezonie Lukasz Gdak
Piasek na chodniki i część jezdni, a sól na najważniejsze jezdnie – taki podział środków zapobiegających śliskiej nawierzchni będzie utrzymywał Zarząd Dróg Miejskich. We wtorek 3 grudnia nad ranem na ulice już wyjechały piaskarki i solarki.

Pojawiły się one na sieci dróg strategicznych (liczącej 271,6 km, a obejmującej ramy komunikacyjne, główne trasy wlotowe do miasta, dojazdy do szpitali i najważniejszych instytucji) i podstawowych (257,5 km – jezdnie ulic łączących osiedla mieszkaniowe z centrum miasta, dalsze trasy wlotowe do miasta i trasy miejskiej komunikacji autobusowej).

W przypadku ataku zimy miasto ma czas odpowiednio do dwóch i dwóch i pół godziny na zlikwidowanie na nich śniegu i lodu. W dalszej kolejności jest sieć ulic lokalnych, z których część – te łączące peryferyjne osiedla z podstawowymi ulicami i łączące z obiektami użyteczności publicznej ma być odśnieżona w ciągu 4 – 4,5 godziny od zakończenia prac na drogach strategicznych i podstawowych, a druga część – ważne komunikacyjnie ulice w obrębie osiedli mieszkaniowych – w czasie 3 – 3,5 godziny.

- W obecnym sezonie zimowym utrzymaniem systemowym objętych zostało 870,8 km poznańskich dróg – mówi Agata Kaniewska z ZDM. - W porównaniu do poprzedniego roku została zwiększona długość odśnieżania systemowego dróg rowerowych, do 128,7 km.

Sprawdź też:

Gdy nadejdzie prawdziwa biała zima, drogowcy będą musieli nie tylko odśnieżyć i odlodzić (oraz posprzątać) pasy drogowe i chodniki, ale też place miejskie, przejścia podziemne i kładki, czuwać nad stanem poboczy i terenów zielonych oraz opróżniać kosze uliczne. Na te cele miasto wydało w sezonie 2018/2019 kwotę 23,1 mln zł, a w tym – planuje przeznaczenie 26,5 mln zł.

Czytaj też: Tajemniczy zielony klocek na skwerze przy ul. Janickiego na Jeżycach. To schron, który prawdopodobnie czeka rozbiórka

- W bieżącym sezonie mamy do dyspozycji dla obsługi jezdni 43 pługoposypywarki (28 pozostających w pełnej gotowości do podjęcia działań oraz 15 podejmujących pracę w ciągu 6 godzin od wydania pierwszego polecenia działań), a dla obsługi chodników, placów i ścieżek rowerowych - 18 zestawów samochodowych lub ciągnikowych (pług + piaskarka) – mówi Agata Kaniewska. - Na chodnikach, ścieżkach rowerowych, placach, a także jezdniach o znaczeniu lokalnym wysypywany będzie wyłącznie piasek o uziarnieniu do 1 mm, choć w przypadku marznącego deszczu dopuszczalne jest stosowanie środków chemicznych. Z kolei na jezdniach sieci strategicznej i podstawowej stosowane są - sól drogowa i środki uszorstniające - dodaje.

Dyspozytor ZDM przyjmuje całodobowo zgłoszenia w ramach Akcji Zima pod numerem 61 64 77 231 (każde zgłoszenie jest rejestrowane) lub mailem - [email protected]. Można też zgłaszać na miejską infolinię Poznań* - tel. 61 646 33 44 od poniedziałku do piątku w godz. 7.30-20.00.

Zobacz też:

Tak wyglądał zasypany śniegiem Poznań w 1979 roku. Przejdź dalej i zobacz kolejne zdjęcia --->

Zima stulecia sparaliżowała Poznań. Wojewoda ogłosił stan kl...

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski