Droższa Poczta

Katarzyna Fertsch
Klienci operatora zapłacą od dzisiaj więcej za wysłanie listu czy nadanie paczki i przekazu pocztowego.
Klienci operatora zapłacą od dzisiaj więcej za wysłanie listu czy nadanie paczki i przekazu pocztowego. W. Wylegalski
Wzrost cen energii elektrycznej i paliwa, a także strajki pracowników. Tak przedstawiciele Poczty Polskiej tłumaczą podwyżki. Klienci operatora zapłacą od dzisiaj więcej za wysłanie listu czy nadanie paczki i przekazu pocztowego.

Kiedy rozwijał się internet i telefonia komórkowa, wielu wróżyło Poczcie Polskiej upadek. Okazuje się jednak, że jest przeciwnie.- To prawda, że dostarczamy teraz mniej listów i kartek. Jednak Polacy wysyłają ostatnio znacznie więcej paczek. Przecież w ten sposób dostarczane są towary zakupione w sklepach internetowych - mówi Maciej Piechowiak, jeden z poznańskich listonoszy.
I to właśnie cena nadania paczki wzrośnie najbardziej. Za przesyłkę do 1 kg zapłacimy już nie 6,50, lecz 8,50 zł. Priorytetowa paczka zdrożeje zaś z 8 do 10 zł.
- Nasi eksperci doszli do wniosku, że nie tylko nie zarabiamy na wysyłanych paczkach, ale wręcz do nich dopłacamy - wyjaśnia Jerzy Sygidus, rzecznik prasowy Poczty Polskiej w Wielkopolsce. I dodaje: - Podobnych podwyżek nie było od półtora roku. Zmieniła się w tym czasie cena energii, paliwa. Strajk pracowników zmusił nas także do zwiększenia płac. To musiało wpłynąć na ceny naszych usług - przekonuje Sygidus.

O ile podwyżki wywołują zaniepokojenie klientów, o tyle z decyzji Poczty Polskiej zadowoleni są prywatni operatorzy. Przyznają, że niedawne strajki listonoszy przysporzyły im rzeszę nowych klientów. Liczą, że teraz będzie podobnie. - Z naszych usług korzystają już urzędy miasta, gmin, skarbówka czy ZUS - mówi Marek Sadowski z PAF Operatora Pocztowego. - Jesteśmy do 70 proc. tańsi niż największy konkurent.

Zdaniem ekspertów odejście klientów Poczty do konkurencji może paradoksalnie wyjść tej firmie tylko na dobre.
- Poczta zbyt długo działała pod parasolem ochronnym. Co więcej, związki zawodowe blokowały próby jakichkolwiek zmian. Wszystko to sprawiło, że stała się mało efektywna i nieprzystosowana - twierdzi Jeremi Mordasewicz z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych "Lewiatan".
Według niego wzrost zainteresowania klientów ofertami prywatnych operatorów czy banków (coraz więcej rent i emerytur wpłacanych jest bezpośrednio na konto) może wyjść poczcie na dobre.
- Nic tak nie zmusza do wysiłku jak konkurencja - mówi ekspert. - Do tej pory poczta robiła, co chciała. Teraz będzie musiała powalczyć o klienta.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski
Dodaj ogłoszenie