Druga wygrana JTC MUKS w drugiej fazie rozgrywek I ligi! Chemat Basket wreszcie zwycięski!

Ramona Casimiro z każdym meczem dochodzi do coraz wyższej formy po kontuzji z poprzedniego sezonu Fot. Grzegorz Dembiński
To nie było wprawdzie tak efektowne zwycięstwo jak w pierwszym meczu drugiej fazy rozgrywek I ligi, z VBW Gdynia, ale kolejna wygrana podopiecznych Iwony Jabłońskiej przybliżyła je do czołowej czwórki, która za kilka tygodni będzie się bić o ekstraklasę.

O wygranej poznańskiego beniaminka zadecydowała pierwsza kwarta, w której miejscowe zaskoczyły rywalki agresywną obroną. W efekcie Politechnika Gdańska zdobyła zaledwie pięć „oczek” i już po pierwszych dziesięciu minutach była zmuszona do odrabiania strat. W drugiej kwarcie role się odwróciły, ale nie aż tak bardzo, bo wciąż prowadzenie było po stronie zespołu gospodarzy.

Po zmianie stron poznanianki może nie imponowały skutecznością rzutów, ale swoje robiły w defensywie i nie pozwoliły przyjezdnym zbliżyć się na więcej niż pięć punktów.

Swoją porcję celnych rzutów zaliczyła Magdalena Idziorek, a pod obiema tablicami dobrze spisywały się Barbara Skowronek, Zuzanna Puc i Klaudia Gertchen. Kolejne dobre zawody rozegrała Ramona Casimiro i tym samym JTC MUKS po trudnym meczu zdołał pokonać wyżej notowaną Politechnikę Gdańską.

Ważne dla układu tabeli spotkanie rozegra też w niedzielę wicelider zaplecza ekstraklasy, czyli Poznań City Center AZS. Ekipa Ryszarda Barańskiego zmierzy się na wyjeździe z VBW Gdynia, prowadzonym przez Katarzynę Dydek. Gdynianki zamykają tabelę, ale to nie znaczy, że poddadzą się bez walki.

Z kolei w I lidze koszykarzy dojdzie do derbowego starcia Stali Ostrów z AZS Politechniką Poznań. W pierwszym meczu górą była Stalówka, która znów musi pokonać zespół Waldmera Mendela, jeśli chce utrzymać pozycję samodzielnego lidera rozgrywek.

Wreszcie w ekstraklasie koszykarek tym razem nie będzie ligowej kolejki, ponieważ czołowe drużyny w kraju walczą o zwycięstwo w turnieju finałowym Pucharu Polski. Przed jego rozpoczęciem pierwsze zwycięstwo w tym sezonie odniosły koszykarki Chematu Basket Konin, pokonując na wyjeździe Pszczółkę Lublin 73:63. Najwięcej punktów dla ekipy Daliusa Ubartasa zdobyły Amerykanki, Gloria Brown (19) i Renee Taylor (14).

JTC MUKS Poznań – Politechnika Gdańska 57:50 (19:5, 13:21, 11:11, 14:13)
JTC: Idziorek 16, Skowronek 8, Casimiro 7, Puc 6, Dziwińska 6, Klatt 5, Gertchen 4, Szemraj 3, Drop 2, Tyszkiewicz 0, Olszewska 0.
Politechnika: Miłoszewska 13, Jakubiuk 13, Różyńska 8, Stankiewicz 7, Ostrowska 4, Adamowicz 2, Duszkiewicz 2, Wajler 0, Pyka 0, Kuras 0.

Program meczów w ligach koszykówki
I liga kobiet: VBW Gdynia – Poznań City Center AZS (niedziela, godz. 16), Ostrovia Ostrów – AZSUMCSII Lublin (sobota, godz. 15), Lider Swarzędz – Polonia Warszawa (wtorek, godz. 20)
I liga mężczyzn: BM Slam Stal Ostrów – AZS
Politechnika Poznań (sobota, godz. 18.30)