Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Drugi sezon "Wiedźmina" w serwisie Netflix. Adaptacja serii Andrzeja Sapkowskiego o Geralcie z Rivii pojawi się 17 grudnia. Zobacz zwiastun

Maciej Szymkowiak
Maciej Szymkowiak
Nowy sezon Wiedźmina dostępny będzie od 17 grudnia w popularnym serwisie VOD.
Nowy sezon Wiedźmina dostępny będzie od 17 grudnia w popularnym serwisie VOD. Jay Maidment
"Wiedźmin" to amerykańsko-polski serial fantasty stworzony na podstawie popularnej serii książek Andrzeja Sapkowskiego. Drugi sezon zostanie wyświetlony dwa lata po premierze pierwszej serii, udostępnionej w całości 20 grudnia 2019. Od 17 grudnia br. w serwisie Netflix można będzie poznać dalsze losy popularnego Geralta.

„Wiedźmin” – historia w książkach

Popularny serial bazuje na wybranych opowiadaniach ze zbiorów Andrzeja Sapkowskiego, czyli „Mieczu przeznaczenia” i „Ostatnim życzeniu”. Cykl wiedźmiński wydany w latach 90. to opowieść o Wiedźminie, mutancie, który zajmuje się odpłatnym zabijaniem potworów w fantastycznym świecie, pełnym ksenofobii i rasizmu. Oprócz niego główną bohaterką jest Ciri – dziecko-niespodzianka, która związana jest z Geraltem więzią przeznaczenia. W powieściach pojawia się mnóstwo rycerzy, czarodziejek, postaci fantastycznych, jak np. elfy i krasnoludy, a także potworów.

„Wiedźmin” – franczyza medialna

Historia o Wiedźminie przeistoczyła się nie tylko w cykl książek, ale też w różnego rodzaju adaptacje: komiksy, film i seriale, jak i gry komputerowe i konsolowe, a także karciane, internetowe, planszowe. Do najpopularniejszych należą gry polskiego producenta gier komputerowych – CD Projekt Red. Trylogię obejmującą „Wiedźmina” z 2007 roku, część drugą pt. „Wiedźmin 2: Zabójca królów” i „Wiedźmina 3: Dziki Gon” (wraz z dodatkami „Serca z kamienia” i „Krew i wino”). Przed wydaniem dodatków, czyli jeszcze w 2015 roku, CD Projekt Red zarobił na trzeciej części gry ponad miliard złotych. Popularna seria gier bez wątpienia spowodowała, że Wiedźmin stał się polskim towarem eksportowym i niekwestionowanym hitem, którego sprzedaż (książek, gadżetów, gier) nadal rośnie.

Polscy fani z pewnością pamiętają też ekranizację z 2001 roku w reżyserii Marka Brodzkiego. W tytułową rolę wcielił się Michał Żebrowski. Film był dodatkowym efektem pracy nad serialem telewizyjnym, który ukazał się w 2002 roku. Produkcja nie przypadła do gustu polskiej publiczności ani krytykom filmowym. Za pozytywy filmu wyróżniono rolę głównego aktora oraz muzykę skomponowaną przez Grzegorza Ciechowskiego.

„Wiedźmin” – serial Netflixa

W 2017 roku serwis VOD zapowiedział pracę nad serialem o przygodach Geralta z Rivii. W produkcję zaangażowany był Andrzej Sapkowski, jako konsultant kreatywny, producentem wykonawczym został Tomasz Bagiński, a showrunnerem (głównym producentem) Lauren Schmidt Hissrich. Premiera pierwszego sezonu odbyła się 20 grudnia 2019 roku. Wyprodukowanie serialu kosztowało około 80 mln dolarów, co opłaciło się amerykańskiemu serwisowi, który przyciągnął do siebie miliony widzów.

Trwa głosowanie...

Czy oglądałeś amerykańsko-polski serial o "Wiedźminie"?

Głos Wielkopolski

Akcja serialu osadzona jest w świecie fantasy, inspirowanym średniowieczem. Scenarzyści bazowali na wybranych opowiadaniach Smarzowskiego ze zbiorów „Miecz przeznaczenia” i „Ostatnie życzenie” W pierwszej części serii widzowie poznają losy Geralta z Rivii (Henry Cavill), młodej księżniczki Ciri (Freya Allan) i czarodziejki Yennefer (Anya Chalotra). Twórcy serialu skupiają się na opowiedzeniu oddzielnych historii każdej z trzech głównych postaci, aby pod koniec oddzielne losy spleść w całość.

Opis drugiego sezonu

Przekonany, że Yennefer zginęła w bitwie o Wzgórze Sodden, Geralt z Rivii zabiera księżniczkę Cirillę w najbezpieczniejsze miejsce, jakie zna — dom jego dzieciństwa w Kaer Morhen. Podczas gdy za jego murami królowie, elfy, ludzie i demony walczą o panowanie na Kontynencie, Geralt musi chronić dziewczynę przed czymś o wiele groźniejszym: tajemniczą mocą, jaką skrywa w sobie księżniczka

– brzmi oficjalny opis drugiego sezonu.

Premiera serialu w piątek, 17 grudnia.

Dr Agnieszka Stempin specjalizuje się m. in. w okresie wczesnego średniowiecza.

Wierzenia dawnych Wielkopolan i znaczenie „pochówków antywam...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski