Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Drugie ognisko wirusa ptasiej grypy w Wielkopolsce. Zagazowują stado 6 tysięcy gęsi w powiecie kolskim

Marta Danielewicz
Marta Danielewicz
W poniedziałek występowanie kolejnego ogniska w Wielkopolsce potwierdziły badania Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach. Tym razem ptasią grypę wykryto w powiecie kolskim, w stadzie sześciu tysięcy gęsi reprodukcyjnych w miejscowości Zalesie.
W poniedziałek występowanie kolejnego ogniska w Wielkopolsce potwierdziły badania Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach. Tym razem ptasią grypę wykryto w powiecie kolskim, w stadzie sześciu tysięcy gęsi reprodukcyjnych w miejscowości Zalesie. pixabay.com
W prywatnej hodowli gęsi reprodukcyjnych w miejscowości Zalesie (powiat kolski) ujawniono kolejne ognisko wirusa ptasiej grypy. Służby likwidują stado 6 tysięcy ptaków. Kolejna wieś w województwie zostaje odcięta od świata. Wojewódzki lekarz weterynarii apeluje zwłaszcza do małych hodowców drobiu. - Stosujmy zasady bioasekuracji, inaczej nie ustrzeżemy się przed ptasią grypą - mówi Andrzej Żarnecki.

To już drugi przypadek występowania zjadliwego wirusa H5N8 na terenie Wielkopolski, potwierdzony przez Państwowy Instytut Weterynaryjny w Puławach. Pierwszy zlokalizowano na początku stycznia w powiecie ostrowskim - w gospodarstwie we wsi Topola Osiedle. W weekend 4-5 stycznia zagazowano tam hodowlę 65 tysięcy kur niosek.

Czytaj: W Wielkopolsce wykryto ognisko wirusa ptasiej grypy. 65 tysięcy kur do utylizacji

– Gazowanie i wywóz ptactwa odbywał się w nocy z soboty na niedzielę. Ostatni transport do utylizacji odbył się w niedzielę po godzinie 15 – mówi Andrzej Żarnecki, wojewódzki lekarz weterynarii.

Ptasia grypa w Wielkopolsce, w powiecie kolskim

W poniedziałek występowanie kolejnego ogniska w Wielkopolsce potwierdziły badania Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach. Tym razem ptasią grypę wykryto w powiecie kolskim, w stadzie sześciu tysięcy gęsi reprodukcyjnych w miejscowości Zalesie.

Powiatowe służby weterynaryjne już podjęły działania w celu likwidacji zagrożenia.

Polecamy: Mówił, że ptasia grypa zabiła mu stado. Okazało się, że hodowca z Wielkopolski zagłodził prawie 4 tysiące kaczek

– Niecałe sześć tysięcy gęsi zostanie także uśpionych i zutylizowanych. Wyznaczyliśmy strefy zapowietrzenia - 3 kilometry i zagrożenia - 7 kilometrów. Wszyscy hodowcy drobiu z Wielkopolski stosowali się do zasad bioasekuracji i zaleceń lekarza weterynarii - pod żadnym pozorem nie mogą wypuszczać drobiu na zewnątrz, a także mają zakaz wpuszczania na teren ferm osób postronnych. Akcja utylizacji stada będzie się odbywała pod okiem służb – zapewnia Andrzej Żarnecki.

Sprawdź też:

Wojewoda wielkopolski apeluje o szczególną ostrożność i rygorystyczne przestrzeganie zaleceń inspekcji weterynaryjnej.

– Apeluję do właścicieli wielkopolskich gospodarstw i ferm o rygorystyczne przestrzeganie zaleceń lekarza weterynarii w zakresie utrzymywania drobiu – mówi Łukasz Mikołajczak, wojewoda wielkopolski.

Ptasia grypa w Wielkopolsce, zasady bioasekuracji

Żarnecki dodaje, że zasady bioasekuracji dotyczą nie tylko dużych ferm drobiu, ale także małych gospodarstw wiejskich.

– To prośba zwłaszcza do tych gospodarzy, którzy mają małe hodowle, zaledwie kilka kurek, by je też trzymali w zamknięciu. Inaczej wirus może przedostać się do dużych ferm – mówi wojewódzki lekarz weterynarii.

Jego zdaniem jednym z powodów występowania ptasiej grypy w Wielkopolsce są zmiany klimatyczne, sprzyjająca pogoda i przeloty dzikiego ptactwa. – Tym sposobem wirus trafia do nas – mówi.

ZOBACZ TEŻ:

Sprawdziliśmy, w których powiatach i miastach w Wielkopolsce umiera najmniej, a w których najwięcej ludzi. Dane Urzędu Statystycznego w Poznaniu obejmują pierwsze półrocze 2019 roku. POLECAMY TEŻ: 14 poznańskich potraw. Wiesz, co jest na zdjęciu?Gdzie w Wielkopolsce umiera najwięcej ludzi? Przejdź dalej i sprawdź ranking --->

Gdzie w Wielkopolsce umiera najwięcej ludzi? Sprawdź ranking

Sprawdź też:

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski