Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Drugie Życie: Wielkopolscy uczniowie o darze uzdrawiania

Marta Żbikowska
„Happening dla serca” na placu Wolności to akcja Zespołu Szkół Komunikacji z Poznania
„Happening dla serca” na placu Wolności to akcja Zespołu Szkół Komunikacji z Poznania ZSK POZNAŃ
Uczestnicy wielkopolskiej edycji kampanii „Drugie życie” przekonywali mieszkańców swoich miejscowości do idei przeszczepiania organów

W tegorocznej edycji kampanii „Drugie życie. Transplantacja. Masz dar uzdrawiania” wzięło udział 29 szkół ponadgimnazjalnych z Wielkopolski. Uczniowie przygotowali wiele bardziej i mniej zaskakujących działań promocyjnych. Rozdali 30 tys. oświadczeń woli, czyli dokumentów ze zgodą na pobranie narządów do przeszczepu w przypadku śmierci.

Celem kampanii „Drugie życie” jest edukacja społeczeństwa oraz propagowanie idei transplantacji. Wielkopolscy uczniowie wykazali się wieloma oryginalnymi pomysłami, aby tematykę przeszczepiania organów przybliżyć mieszkańcom swoich miejscowości.

Organizowali biegi i inne wydarzenia sportowe, spotkania z lekarzami, z osobami przed i po przeszczepach, koncerty i konkursy plastyczne. „Atakowali” ze sceny, organizując przedstawienia teatralne, a także z ekranu, kręcąc spoty promocyjne. Niektórzy zdecydowali się na desant z powietrza, skacząc ze spadochronem z flagą kampanii. Uczniowie jednej ze szkół zdecydowali się na przeprowadzenie operacji przeszczepienia nerki... misiowi. „Misiowe transplantacje” odbywały się podczas lokalnej imprezy plenerowej.

Wczoraj kapituła konkursu oceniła działania 29 szkół i wybrała trzy, które otrzymają czeki po 1000 zł. Wygrane pieniądze uczniowie mogą przeznaczyć na dowolny cel charytatywny. O tym, kto otrzyma nagrodę, a kto wyróżnienie, uczestnicy kampanii dowiedzą się podczas uroczystej gali 20 czerwca.
Każdej inicjatywie podejmowanej przez uczniów towarzyszyło rozdawanie oświadczeń woli.

- Oświadczenie woli to nie tylko informacja dla lekarza, ale też przyczynek do rozmowy na temat przeszczepów - mówi doktor Teresa Rydzyńska, prezes Fresenius Medical Care, organizatora kampanii. - W Polsce sytuacja prawna pozwala na pobranie narządów do przeszczepów bez zgody rodziny zmarłego, ale w praktyce lekarze zawsze pytają bliskich o zdanie. Dobrze, jeżeli członkowie rodziny wiedzą, jaka była wola zmarłego.

Nie wiadomo, czy to sprzeciwy rodziny czy też inne czynniki wpływają na to, że operacji przeszczepiania organów przeprowadza się w Polsce coraz mniej.

- W Wielkopolsce sytuacja nie jest jeszcze tragiczna, ale w całej Polsce liczba przeszczepień dramatycznie spada - mówi doktor hab. n. med. Maciej Głyda, ordynator oddziału transplantologii Szpitala Wojewódzkiego w Poznaniu i wojewódzki konsultant w tej dziedzinie. - Takie kampanie są niezwykle potrzebne, ale myślę, że czas podjąć działania na jeszcze szerszą skalę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski