Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Drzewko za makulaturę: Ponad 11 ton makulatury wymieniono na rośliny

Robert Domżał
Drzewko za makulaturę - 11 ton papierzysk wymieniono na rośliny
Drzewko za makulaturę - 11 ton papierzysk wymieniono na rośliny Maciej Urbanowski
Nieco ponad 11 ton makulatury wymienili poznaniacy i mieszkańcy pobliskich miejscowości na rośliny. A krzewów, drzewek i bylin organizatorzy akcji przygotowali 3 tysiące. To nie koniec zbiórki. Przez najbliższy tydzień będzie ona kontynuowana w szkołach. W kolejną zaś sobotę znów będzie można dostarczyć makulaturę do Starego ZOO.

- Fajna akcja, bardzo potrzebna. Prosimy częściej, na pewno skorzystamy - mówi Marcin Maćkowiak, jeden z wielu poznaniaków, jacy przywieźli makulaturę do Starego ZOO.

Zobacz też:

Wśród roślin, jakie można było otrzymać były sosny, jodły, róże, tulipany, różne odmiany traw ozdobnych i drzewa owocowe. Pierwsi miłośnicy ogrodów zjawili się od poznańskim starym ZOO, gdzie odbyła się wymiana już około godz. 8.

- Jak dotąd największa dostarczona porcja makulatury ważyła 420 kilogramów. Kolejni Dwaj kolejni dostawcy przywieźli 400 i 380 kilogramów - mówi Agnieszka Fila z firmy Stena Recycling.

Z akcji skorzystali nie tylko mieszkańcy Poznania. Monika Mikołajczak z rodziną przyjechała aż z Obornik.
Makulaturę dostarczano wózkami, taczkami, w pojemniku na odpady, takim z kółkami, i oczywiście w rozmaitych torbach.

- Mamy sporą działkę przy domu. A że w ogródku od czasu do czasu pojawiają się braki, przywieźliśmy makulaturę. Pozyskane rośliny zadołujemy, by wiosną posadzić – mówi Ryszard Kozłowski. - Ja wezmę łopatę, a żona będzie wskazywała, gdzie poszczególne rośliny mają trafić – dodaje. W wyborze roślin pani Ewie Kozłowskiej pomagał syn Tomasz.

- Makulaturę odkładam regularnie. Teraz przyszedł czas na porządki a poza tym jest to dobra pora na sadzenie i dlatego postanowiłam wymienić makulaturę na rośliny - mówi Katarzyna Będkowska.

Dzieci,które towarzyszyły rodzicom mogły liczyć na atrakcje. Jedna z nich była możliwość przejażdżki kucem.
- Iza to najmłodszy kuc z trójki, jaka jest na wybiegu. Za tydzień znów będziemy tu ku uciesze dzieci - mówi Danuta Lech, opiekunka zwierząt. Rozdawane były też broszury o tematyce przyrodniczej. A Artur Golis z Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego opowiadał o pszczołach, które nie żądlą.
- To gatunek dzikich pszczół, które nie dają miodu, nie żądlą, ale doskonale zapylają rośliny. Dlatego warto mieć je na ogrodzie – mówi Artur Golis. Na prelekcji się nie skończyło. Po niej odbyły się warsztaty. Artur Golis pokazywał w ich trakcie, jak zbudować budkę dla murarki ogrodowej. Tak nazywa się ten gatunek dzikiej pszczoły.

Za tydzień znów będzie można oddać makulaturę. O godz. 10:30 i 11:30 odbędą się też prelekcje na temat dzikich pszczół i warsztaty budowania budek.

Partnerami Głosu Wielkopolskiego w tej akcji są Stare Zoo, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych, Wielkopolski Zespół Parków Krajobrazowych i firma Stena Recycling. Akcja jest współfinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

Jesienny Poznań

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski