Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Drzewko za makulaturę. Ratujmy drzewa. Wymieniamy makulaturę na sadzonki

Marta Danielewicz
Marta Danielewicz
Nasza akcja "Drzewko za makulaturę" cieszy się ogromnym powodzeniem
Nasza akcja "Drzewko za makulaturę" cieszy się ogromnym powodzeniem Adrian Wykrota
To, jak recykling przyczynia się do ochrony środowiska dowiedzieć się będzie można podczas akcji „Drzewko za makulaturę” 21 października.

W zeszłym roku podczas akcji „Drzewko za makulaturę” udało nam się ocalić przed wycinką 560 drzew. Mamy nadzieję, że w tym roku uda nam się ochronić jeszcze więcej. Tradycyjnie „Głos Wielkopolski” wraz z partnerami akcji: Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Poznaniu, Steną Recykling, Dyrekcją Poznańskiego Zoo zaprasza i zachęca poznaniaków (i nie tylko) do wymiany zalegającej w domu makulatury na sadzonki. Wszyscy możemy przyczynić się do tego, by ratować w przyrodzie to, co najcenniejsze.

Każda tona makulatury to aż 14 oszczędzonych drzew. A każde drzewo produkuje w ciągu roku tyle tlenu, ile zużywa człowiek w ciągu 2 lat. Zieleń w mieście jest ważna dla polepszenie stanu powietrza. Liście drzew dodatkowo pochłaniają dwutlenek węgla. Dlatego tak ważna jest ich ochrona. A tą można rozpocząć od nauki recyklingu, biorąc udział w akcji „Drzewko za makulaturę”.

21 października, pomiędzy godziną 10 a 14 w Starym Zoo każdy, kto przyniesie ze sobą minimum pięć kilogramów makulatury dostanie jedną sadzonkę. Odbiór makulatury odbędzie się przy wejściu do ogrodu zoologicznego. Sadzonki natomiast będzie można otrzymać przy Grocie.

Jedna osoba maksymalnie może otrzymać pięć drzewek, lub krzewów. Te można posadzić w przydomowym ogródku, a nawet na balkonie. Jak to zrobić, jak o nie dbać, by rosły piękne i zdrowe, podpowiedzą przedstawiciele Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu, którzy będą mieli specjalne przygotowane stoisko.

Jednocześnie imprezie towarzyszyć będzie piknik ekologiczny, podczas którego partnerzy naszej akcji będą promowali ideę recyklingu, budować świadomość potrzeby istnienia lasów, znajomość gatunków roślin i sposobów ich nasadzeń. Uczestnicy wydarzenia będą mogli dowiedzieć się wielu ciekawostek z zakresu ekologii, informacji o segregacji śmieci. Dodatkową atrakcją z pewnością będzie bliskie spotkanie ze zwierzętami, które zamieszkują teren Starego Zoo. Będzie to więc okazją by spotkać się oko w oko z boa dusicielami, egzotycznymi płazami, oraz uczestniczyć w pokazowych karmieniach surykatek czy lemurów.

Zeszłoroczna akcja była rekordowa. W dwie soboty setkom poznaniaków rozdaliśmy ponad 6000 sadzonek. W zamian udało się zebrać w sumie 40 ton makulatury. Mamy nadzieję, że w tym roku wynik będzie podobny, albo nawet lepszy. Nasza akcja odbija się głośnym echem po całej Wielkopolsce. Niektórzy ustawiają się w kolejce już od wczesnych godzin porannych. My natomiast staramy się, by sadzonek nie zabrakło.

Tak było w poprzednich latach

Drzewko za makulaturę: Wymienialiście papierzyska na sadzonki!

Drzewko za makulaturę: Wymienialiście papierzyska na sadzonk...

W zeszłym roku pani Aurelia, mieszkanka Jarocina przywiozła ze sobą aż 75 kilogramów makulatury. Podobnych rekordzistów było zresztą więcej. - Zabraliśmy dzieciaki, wsiedliśmy rano w samochód i przyjechaliśmy do Poznania. To bardzo fajna akcja, którą należy promować. Dla dzieci to także wyjątkowa okazja, by zwiedzić Stare Zoo. Drzewka, które wybraliśmy trafiły do naszego ogródka. Mamy nadzieję i w tym roku pojawić się w Starym Zoo - zdradza czytelniczka z Jarocina.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski