Duże podwyżki dla samorządowców. Gwarantuje im to ustawa, z której chętnie korzystają. Mogą liczyć na dwukrotność swojej dawnej pensji

M.S.
Jacek Jaśkowiak może liczyć na zarobki ponad 20 tys. zł brutto. Nie gorzej mają burmistrzowie i wójtowie; Dariusz Urbański, burmistrz Murowanej Gośliny zarobi „zaledwie” 2 tysiące mniej od prezydenta Poznania, a Tomasz Szulc, burmistrz Opalenicy prawie tyle samo, gdyż też w rejonie ponad 20 tys. zł brutto.
Jacek Jaśkowiak może liczyć na zarobki ponad 20 tys. zł brutto. Nie gorzej mają burmistrzowie i wójtowie; Dariusz Urbański, burmistrz Murowanej Gośliny zarobi „zaledwie” 2 tysiące mniej od prezydenta Poznania, a Tomasz Szulc, burmistrz Opalenicy prawie tyle samo, gdyż też w rejonie ponad 20 tys. zł brutto. Grzegorz Dembiński
Udostępnij:
Za sprawą rozporządzenia o podwyżkach dla parlamentarzystów, urzędników państwowych i samorządowców, które w sierpniu podpisał prezydent RP, Andrzej Duda samorządowcy zarobią więcej. Z możliwości korzystają prezydenci, burmistrzowie i wójtowie.

Duże podwyżki dla samorządowców

Rady miast i gmin stają przed koniecznością dostosowania wysokości wynagrodzeń prezydentów, wójtów i burmistrzów, diet radnych oraz wynagrodzeń pracowników samorządowych do wymogów ustawowych. Samorządy zatem muszą podwyższyć uposażenia, przy czym nie musi to być 100% wynagrodzenia przewidzianego w ustawie, ale nie może być też mniej od 80% maksymalnego wynagrodzenia. Oznacza to, że rząd pozostawił decyzję o wynagrodzeniu samorządowcom.

Prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak zarobi ponad 20 tys. zł brutto. Za podwyżką dla prezydenta zagłosowali poznańscy radni. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie wcześniejsze rozporządzenie o podwyżkach dla parlamentarzystów, urzędników państwowych i samorządowców. Określa ona maksymalne wynagrodzenie. W przypadku prezydenta nie może ono przekroczyć miesięcznie 11,2-krotności kwoty bazowej, która wynosi 1789,42 zł. Zgodnie z nowelizacją ustawy, radni mniejszych gmin mogą też liczyć na uposażenie w wysokości 3 220 zł. Teraz otrzymują nieco ponad 2 tys. zł.

Zobacz też: Podwyżki i mniej biurokracji? Czarnek zapowiada zmiany

Podwyżka w Poznaniu

Poznańscy radni zadecydowali, że pensja prezydenta miasta, Jacka Jaśkowiaka wzrośnie do 20 041,50 zł. Zarobki obejmują: wynagrodzenie zasadnicze (10 770 zł), dodatek funkcyjny (4 100 zł) i dodatek specjalny (4 461 zł). Zsumowanie tych kwot daje pensję na poziomie 19 331 zł, ale zgodnie z ustawą o pracownikach samorządowych, przysługuje im dodatek za wieloletnią pracę. Obecnie wynosi 1 400,10 zł. Radni z powiatu w Poznaniu również przegłosowali podwyżkę dla starosty poznańskiego, Jana Grabkowskiego. Teraz Grabkowski zarobi ponad 18 tys. zł. W tym 10 770 zł brutto wynagrodzenia zasadniczego, 3 450 zł brutto dodatku funkcyjnego. Przysługuje mu też dodatek specjalny w wysokości 30 proc. wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego, czyli 4 266 zł brutto. Łącznie to 18 486 zł zł brutto. Za wieloletnią pracę zostanie doliczony dodatek, zgodnie z określającym go rozporządzeniem. Wczoraj, 29 listopada odbyła się sesja sejmiku województwa wielkopolskiego, na której podjęto uchwałę w sprawie ustalenia wynagrodzenia dla marszałka województwa wielkopolskiego. Obrady trwały do później godziny wieczornej. Wg uchwały marszałek, Marek Woźniak ma otrzymywać wynagrodzenie w wysokości 22 301,50 zł. W tym 11 300 zł brutto wynagrodzenia zasadniczego, 4 116,54 zł brutto dodatku funkcyjnego, 2 260 dodatku za wieloletnią pracę i 4 624,96 zł dodatku specjalnego.

Murowana Goślina

Radni z Murowanej Gośliny również przegłosowali podwyżkę dla burmistrza, Dariusza Urbańskiego. Teraz Urbański zarobi prawie 18 tys. zł. W tym 10 400 zł brutto wynagrodzenia zasadniczego, 3 400 zł brutto dodatku funkcyjnego. Przysługuje mu też dodatek specjalny w wysokości 30 proc. wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego, czyli 4 140 zł brutto. Łącznie to 17 940 zł brutto. Za wieloletnią pracę zostanie doliczony dodatek, zgodnie z określającym go rozporządzeniem.

Od dziesięciu lat samorządowe pismo "Wspólnota" przygotowuje ranking najbardziej zamożnych polskich miast. W nim klasyfikuje jednostki samorządu terytorialnego: od województw, przez największe miasta i powiaty, po gminy miejskie i wiejskie pod względem zamożności. W obecnej edycji, która ukazała się na początku sierpnia 2021 „Wspólnota” podsumowuje dane z 2020 r. Przejdź do następnego zdjęcia i sprawdź, jak wypadła Wielkopolska -------->

Dziesięć najbogatszych gmin i miast Wielkopolski w 2021 roku...

Gmina Opalenica

Dotąd burmistrz Opalenicy Tomasz Szulc zarabiał 10 620 zł brutto miesięcznie. Radni podjęli decyzję o podwyżce do kwoty 20 130 zł brutto, uwzględniając dodatek funkcyjny, dodatek specjalny oraz dodatek za wysługę lat. W projekcie uchwały przeczytać można, że wszystko wzrosło do maksymalnego poziomu przewidzianego przepisami prawa, czyli wynagrodzenie zasadnicze i dodatek funkcyjny w maksymalnej kwocie, a także dodatek specjalny w wysokości 30% wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego. Uchwała została przez radę miejską przyjęta jednogłośnie.

Podwyżki nie tylko dla burmistrzów, ale też dla radnych

Radni gminy Kuślin debatowali nad wynagrodzeniem wójta gminy Kuślin. Na wstępie radny Arkadiusz Wieczorek zgłosił wniosek formalny dotyczący wysokości wynagrodzenia. W głosowaniu udział wzięło 11 radnych; pięć głosów za i tyle samo przeciw, a jeden radny wstrzymał się od głosu. Ostatecznie uchwała została przyjęta 8 głosami. Wójt gminy teraz będzie zarabiał pensję w wysokości 16 070 złotych brutto. Wcześniej zarabiał 9 180 złotych brutto.

Burmistrz Piotr Hojan będzie zarabiał łącznie 18 117 złotych brutto miesięcznie. Przed rozpoczęciem głosowania zaapelował, aby podwyżka była nieco niższa, 17 111,40. Radni jednak przyjęli uchwałę, zgodnie z którą, zarobki burmistrza, które dotąd wynosiły 10 620 zł, wzrosną do ponad 18 tys. zł brutto. Za przyjęciem uchwały głosowało 12 obecnych podczas posiedzenia radnych.

Burmistrzowie to nie jedyne osoby, które zyskują na uposażeniu. Podwyżka sięga też radnych, przewodniczących osiedli i sołtysów. W gminie Rawicz przegłosowano diety dla radnych z 705 zł do 1127 zł.

2038 zł emerytury na rękę ma 66-letni były nauczyciel historii, mgr z dwoma fakultetami, 41 lat pracy. Dorabia 480 zł w świetlicy.  Ile dostają na konto inni emeryci z regionu? Zobacz w dalszej części galerii >>>

Tyle naprawdę dostają na konto emeryci i renciści. Zaglądamy...

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

z
zwykły człowiek
Nieuzasadnione. Wierchuszka ma liczne dodatkowe profity wiec podnoszenie formalnych przychodów jest nieuzasadnione
Dodaj ogłoszenie