Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ważne zmiany w przepisach o ruchu drogowym. Piesi będą mieć pierwszeństwo na pasach. Zakaz używania telefonów na przejściach dla pieszych

Igor Chudziński
Igor Chudziński
Zgodnie z przyjętymi przez rząd przepisami piesi będą mieli pierwszeństwo przy wchodzeniu na przejście przez jezdnię.
Zgodnie z przyjętymi przez rząd przepisami piesi będą mieli pierwszeństwo przy wchodzeniu na przejście przez jezdnię. Aneta Zurek
Piesi będą mieć pierwszeństwo przy wchodzeniu na pasy. Wprowadzony zostanie zakaz używania telefonów komórkowych przy przechodzeniu przez jezdnię. Koniec z jazdą na tzw. "zderzaku". To tylko niektóre ze zmian, które zakłada projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, który we wtorek 24 listopada przyjął rząd.

Rada Ministrów 24 listopada 2020 r. przyjęła opracowany przez Ministerstwo Infrastruktury i Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego projekt nowelizacji ustawy – Prawo o ruchu drogowym.

Egzaminy na prawo jazdy ruszyły - zobacz wideo:

- Ustawa wprowadza szereg rozwiązań mających na celu poprawę bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego, w tym przede wszystkim pieszych, którzy w zderzeniu z rozpędzonym pojazdem nie mają żadnych szans. Bezpieczeństwo na naszych drogach, w tym niechronionych użytkowników dróg, musi się zwiększyć - jest to priorytet polskiego rządu - mówił Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury.

Projekt zakłada wiele istotnych z punktu widzenia kierowców i pieszych zmian.

Zmiany w przepisach o ruchu drogowym: Piesi będą mieć pierwszeństwo na przejściach. Zakaz używania telefonów komórkowych

Zgodnie z przyjętymi przez rząd przepisami piesi będą mieli pierwszeństwo przy wchodzeniu na przejście przez jezdnię. Jednocześnie zakazane zostanie używanie w telefonu komórkowego podczas przechodzenia przez przejście dla pieszych.

Zgodnie z obecnymi przepisami kierowcy zbliżający się do przejścia dla pieszych muszą zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu. Po zmianach, kierowca pojazdu, który zbliża się do przejścia dla pieszych, będzie musiał - poza zachowaniem szczególnej ostrożności i ustąpieniem pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych - dodatkowo zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego i ustąpić pierwszeństwa osobie wchodzącej na przejście.

Co ważne, przepis ten nie będzie dotyczył tramwajów. Jak wyjaśnia Ministerstwo Infrastruktury, droga hamowania przeciętnego tramwaju z kompletem pasażerów jest bowiem kilkukrotnie dłuższa niż jadącego z tą samą prędkością samochodu osobowego.

To nie jedyne istotne zmiany. Projekt zakłada także obniżenie dopuszczalnej prędkość pojazdów w obszarze zabudowanym w godzinach nocnych do 50 km/h. Tym samym ograniczenie to będzie obowiązywało przez całą dobę. Obecnie dopuszczalna prędkość pojazdów w obszarze zabudowanym wynosi 60 km/h w godzinach 23.00-5.00 oraz 50 km/h w pozostałych godzinach.

Zmiany w przepisach o ruchu drogowym: Koniec z jazdą na "zderzaku"

Ponadto zakazana zostanie jazda na tzw. “zderzaku”, czyli bardzo blisko poprzedzającego samochodu, na autostradach i drogach ekspresowych.

Nowe przepisy mają wejść w życie po upływie 14 dni od ich publikacji w Dzienniku Ustaw.

Egzamin na prawo jazdy to prawdziwe wyzwanie. Które szkoły nauki jazdy w Poznaniu najlepiej przygotowują kursantów? Wydział komunikacji Urzędu Miasta Poznania przedstawił specjalny raport. Zobacz, które szkoły mają najwyższą zdawalność teorii i praktyki.Przejdź do kolejnego zdjęcia --->

Poznań: Najlepsze szkoły nauki jazdy. Mają najwyższą zdawaln...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski