Dwa instytuty naukowe łączone wbrew woli

  Dwa instytuty naukowe łączone wbrew woli

  Danuta Pawlicka

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Czy dwa poznańskie instytuty badawcze - włókien naturalnych oraz roślin i przetwórstwa zielarskiego - zostaną połączone wbrew woli ich pracowników i racjonalnym przesłankom? Najprawdopodobniej tak i to już wkrótce. Część naukowców obawia się, że może to doprowadzić do bankructwa obu placówek połączonych w jedną instytucję.
  Jeszcze w 2007 roku w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi powstał pomysł połączenia poznańskich instytutów: Włókien Naturalnych oraz Roślin i Przetwórstwa Zielarskiego w jedną placówkę. Według ministerialnej komisji takie połączenie może korzystnie wpłynąć na rozwój nowej placówki.

  Eksperci MRiRW uważają, że połączenie instytutów przyczyni się do wzrostu przychodów z działalności badawczo-rozwojowej. Ma to wynikać z możliwości rozszerzenia ofert składanych potencjalnym odbiorcom, ograniczenia kosztów administracyjnych, zwiększenia znaczenia międzynarodowego połączonych jednostek czy wreszcie zwiększenie szans na zdobywanie wielkich projektów badawczych.

  Jednak pracownicy obu instytutów nie patrzą w przyszłość tak optymistycznie jak urzędnicy ministerstwa rolnictwa. Pierwotnie ministerstwo proponowało, aby Instytut Roślin i Przetwórstwa Zielarskiego został przejęty przez Instytut Włókien Naturalnych. Ostatecznie zmieniono projekt rozporządzenia, tak że z obu instytutów powstanie jedna placówka o zupełnie nowej nazwie. Z takim scenariuszem nie zgadza się prof. Ryszard Kozłowski, dyrektor Instytutu Włókien Naturalnych.

  - Nasz instytut ma ugruntowaną pozycję w Europie i na świecie, wykonujemy wspólne projekty z największymi placówkami badawczymi i firmami - twierdzi prof. Kozłowski
  - Jeśli dojdzie do planowanego połączenia, to możemy stać się zupełnie nieznaną placówką i budować naszą pozycję od zera - dodaje.

  Według niego instytut zielarstwa jest obecnie w niezbyt dobrej sytuacji i jego problemy mogą przyczynić się do kłopotów nowej placówki: - Od pięciu lat ranga Instytutu Roślin i Przetwórstwa Zielarskiego znacznie spadła, a jego sytuacja finansowa jest kiepska - ocenia dyrektor IWN.
  Z tą opinią nie zgadza się doc. Przemysław Mrozikiewicz, dyrektor Instytutu Roślin i Przetwórstwa Zielarskiego:

  - Działalność naukowa nie jest branżą wyjątkowo dochodową. Wystarczy jednak spojrzeć na bilanse finansowe, aby zauważyć, że nasz instytut wypracowuje zysk w przeciwieństwie do instytutu dyrektora Kozłowskiego - podkreśla Przemysław Mrozikiewicz.

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  scalanie instytutów

  kotek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 5

  czy to początek scalania instytutów, a w przyszłości uczelni w jeden uniwersytet?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Walka o stołek dyrektora

  m81 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 4

  Panom dyrektorom chodzi nie o reklamę i dobro nauki, ale o stołek dyrektorski. Z treści wynika to jednoznacznie...

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo