Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dwa miliardy złotych nie dla onkologii. "Życie przegrało ze śmiercią" - komentują posłowie Koalicji Obywatelskiej

Norbert Kowalski
Norbert Kowalski
Wielkopolskie Centrum Onkologii to najważniejszy obiekt w Poznaniu, do którego trafiają pacjenci leczeni onkologicznie
Wielkopolskie Centrum Onkologii to najważniejszy obiekt w Poznaniu, do którego trafiają pacjenci leczeni onkologicznie Łukasz Gdak
– To wybór między życiem a śmiercią. Niestety na razie życie przegrało ze śmiercią – tak Waldy Dzikowski oraz inni posłowie Koalicji Obywatelskiej komentują odrzucenie przez PiS propozycji opozycji zakładającej przekazanie prawie dwóch miliardów złotych na profilaktykę i leczenie onkologiczne zamiast na Telewizję Polską i Polskie Radio. Tymczasem posłowie PiS podkreślają, że wydatki na służbę zdrowia, w tym onkologię, stale wzrastają.

Kilkanaście dni temu wybuchła burza w kwestii przekazania dwóch miliardów złotych Telewizji Polskiej oraz Polskiemu Radiu, co zamierzali wprowadzić posłowie PiS. Mimo że Sejm pierwotnie przegłosował ustawę, sprzeciwił się jej Senat. Ponadto opozycja złożyła propozycję, by wspomnianą kwotę, zamiast na media publiczne, przekazać na leczenie chorób onkologicznych i rozwój polskich szpitali. W czwartek Sejm, głosami posłów PiS, odrzucił tę propozycję uchwalając ustawę zakładającą przekazanie prawie dwóch miliardów mediom publicznym.

Z kolei w poniedziałek wielkopolscy posłowie Koalicji Obywatelskiej zorganizowali w tej sprawie konferencję przed Wielkopolskim Centrum Onkologii.

– To miejsce, do którego ludzie przyjeżdżają po nadzieję i zdrowie. Tutaj każda złotówka jest na wagę zdrowia. Każdego dnia toczy się walka między życiem i śmiercią. Dlatego uważamy, że te dwa miliardy złotych powinny zostać przekazane na onkologię, walkę z rakiem i profilaktykę – mówi Waldy Dzikowski, poseł KO z Poznania.

Czytaj też: Poznań: W szpitalu przy ul. Krysiewicza przyjmują pacjentów według kodów i kolorów. Trwa tam próba systemu segregacji medycznej pacjentów

Z kolei Jakub Rutnicki, poseł KO z Piły, dodaje, że w Wielkopolsce co roku 14 tys. osób dowiaduje się, że są chore na raka.
– Mamy wspaniałych lekarzy i personel, ale ilość pieniędzy przeznaczona na walkę z rakiem, w przeliczeniu na jedną osobę, jest bardzo niska, biorąc pod uwagę średnią unijną. W Polsce to ok. 40 euro na osobę, a we Francji 160 euro... Chociaż liczba osób, które chorują w Polsce na raka jest średnio niższa niż w Europie, to umieralność wyższa – opowiada Jakub Rotnicki.

Gwiazdy oraz internauci komentują zachowanie posłanki PiS Joanny Lichockiej, która w Sejmie pokazała środkowych palec w kierunku opozycji po przegłosowaniu dodatkowych pieniędzy dla TVP. Pod hashtagiem #LichockaChallenge na Facebooku, Instagramie i Twitterze można znaleźć wiele zdjęć i filmów z osobami naśladującymi posłankę m.in. Macieja Stuhra czy Katarzynę Nosowską. Zobaczcie!Przejdź do kolejnego zdjęcia --->

Lichocka Challenge: Zobacz, jak robią to gwiazdy - Maciej St...

Natomiast Waldy Dzikowski dodaje: – Uleczalność raka w Polsce wciąż jest niższa niż w innych państwach. W skali roku to nawet kilka tysięcy osób. Dlatego każde dodatkowe pieniądze to uratowanie ludzkich żyć. Dzięki temu można byłoby zakupić odpowiedni sprzęt, zwiększyć limity czy podnieść kontrakty szpitalom.

Zobacz też: Szczepan Cofta, szef Unii Szpitali Klinicznych: Coś złego dzieje się ze szpitalami klinicznymi

Posłowie PO apelowali też do prezydenta Andrzeja Dudy, by nie podpisywał znowelizowanej ustawy zakładającej przekazanie dwóch miliardów złotych mediom publicznym. – Jeszcze jest szansa, aby tej kompromitacji uniknąć. Apelujemy do prezydenta Dudy. Niech pan zawetuje tę ustawę, bo te dwa miliardy powinny znaleźć się na leczenie onkologiczne. To wielki test na pana przyzwoitość. Ma pan być prezydentem wszystkich Polaków, a nie tylko Jarosława Kaczyńskiego – mówi Jakub Rutnicki.

Z taką oceną sytuacji nie zgadzają się posłowie PiS. – W działaniach opozycji jest dużo populizmu. Nakłady na służbę zdrowia w 2020 roku wynoszą ponad 5 proc. PKB i jest to rekord. Ponadto rząd przyjął Narodową Strategię Onkologiczną, a nakłady na onkologię wzrosły z 7,5 miliarda do ponad 10 mld złotych. Posłowie PO powinni raczej wytłumaczyć, dlaczego w 2007 roku wstrzymali coroczny wzrost nakładów na służbę zdrowia. Gdyby nie to, dziś bylibyśmy w innym miejscu – uważa Bartłomiej Wróblewski, poseł PiS z Poznania.

– W Polsce mamy spektrum rozmaitych poglądów politycznych. Jednak demokracja nie może funkcjonować, jeśli media mają tylko jeden kierunek ideologiczno-polityczny. Przez lata wszystkie duże stacje radiowe, portale internetowe czy telewizje wspierały PO. TVP nie musi się każdemu podobać, ale niemała część Polaków ma teraz poczucie, że ich głos jest słyszalny. Nie można jednak twierdzić, że to dyskwalifikuje wsparcie polskiej onkologii.

ZOBACZ TEŻ:

W którym szpitalu w Wielkopolsce możesz liczyć na najlepszą diagnostykę i leczenie? Kto najlepiej wykonuje operacje? Sprawdziliśmy, jakie placówki medyczne w naszym regionie cieszą się największym uznaniem wśród pacjentów. Ranking najlepszych szpitali w Wielkopolsce powstał na podstawie niezależnych opinii wystawianych w serwisie Google. Sprawdź, gdzie warto się leczyć!Zobacz ranking najlepszych szpitali w Wielkopolsce polecanych przez pacjentów --->

TOP 15: Najlepsze szpitale w Wielkopolsce. Sprawdź, gdzie wa...

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski