Dwa złote medale dla AZS Poznań podczas halowych MP w lekkiej atletyce w Toruniu. Jedną z bohaterek Adrianna Szóstak

W biegu na 60 m, pilanka Klaudia Adamek (z lewej) przegrała tylko z Ewą Swodobą
W biegu na 60 m, pilanka Klaudia Adamek (z lewej) przegrała tylko z Ewą Swodobą Fot. Grzegorz Olkowski
Dwa tygodnie przed halowymi mistrzostwami Europy w Toruniu w tym samym miejscu odbyły się mistrzostwa Polski. Reprezentanci potwierdzili wysoką formę wysoką formę przed imprezą sezonu, a jedną z bohaterek dwudniowych zawodów była Adrianna Szóstak, która zdobyła złoto w trójskoku i brąz w skoku w dal.

Pierwszego dnia mistrzostw Ewa Swoboda zdobyła piąty z rzędu tytuł mistrzyni Polski w biegu na 60 metrów. Podopieczna Iwony Krupy uzyskała w Toruniu znakomity wynik 7.10, przesuwając się na trzecie miejsce w europejskich tabelach. – Z każdym startem biegam szybciej. Za chwilę mistrzostwa Europy, tam będę bronić tytułu. Już samo bieganie ze złotym numerem startowym zobowiązuje – przyznała Swoboda. Druga na mecie była Klaudia Adamek (7.34) z Gwardii Piła, a trzecia broniąca tytułu Marika Popowicz-Drapała (7.36).

Znakomite wyniki padły w finale biegu sprinterskiego. Zwycięzca – Remigiusz Olszewski – pokonał 60 metrów w 6.59 i poprawiając rekord życiowy przesunął się na szóste miejsce w polskich tabelach historycznych (dzieli je z Ryszardem Pilarczykiem).
W pierwszej fazie finałowego biegu na 60 metrów przez płotki pań liderką była Pia Skrzyszowska, ale w drugiej części dystansu wyprzedziła ją Karolina Kołeczek. Doświadczona zawodniczka z Sandomierza minimalnie wyprzedziła młodszą rywalkę finiszując z rekordem życiowym 7.96. Najlepszy wynik w karierze uzyskała także druga na mecie Skrzyszowska. 20-letnia warszawianka uzyskała w Toruniu 7.98. Wysoką formę młodszej koleżanki docenia złota medalistka mistrzostw. – Taka rywalizacja jest bardzo dobra. Możemy się tylko cieszyć, że mamy tak świetną ekipę płotkarską – przyznała Karolina Kołeczek.

W biegu na 1500 metrów złoty medal wywalczyła, z czasem 4:24.04, Martyna Galant (AZS Poznań), która już wcześniej wywalczyła sobie minimum na ME w Toruniu. Srebrny medal zdobyła Klaudia Kazimierska (4:24.33), a brązowy Eliza Megger (4:24.53).
Zaciętą walkę w biegu na 1500 metrów stoczyli Michał Rozmys i Marcin Lewandowski. Na mecie lepszy był rekordzista kraju, który uzyskał 3:40.14. Niewiele stracił do niego Rozmys – finiszował z czasem 3:40.26. – Aby pokonać takiego starego lisa jak ja, to potrzebna jest cała wataha– mówił po biegu Lewandowski.

Od pierwszej kolejki konkursu trójskoku prowadziła Adrianna Szóstak (AZSPoznań), która zmagania rozpoczęła od próby na 13.39. Później obrończyni tytułu poprawiła się jeszcze uzyskując 13.49 oraz 13.56 i ostatecznie z takim wynikiem zdobyła trzeci z rzędu złoty medal halowych mistrzostw Polski. Drugie miejsce zajęła Agnieszka Bednarek (13.15), a trzecia z wynikiem słabszym zaledwie o trzy centymetry od wyniku wicemistrzyni Polski była Karolina Młodawska.

Natomiast kulomiotka Klaudia Kardasz trzykrotnie w konkursie przekroczyła 18 metrów, a wynikiem 18.57 zapewniła sobie prawo startu w halowych mistrzostwach Europy oraz na igrzyskach w Tokio.

W niedzielnych biegach brąz na 200 m wywalczył Patryk Wykrota (AZS Poznań). Z kolei na 400 m jego klubowa koleżanka, Patrycja Wyciszkiewicz-Zawadzka, zajęła piąte miejsce. Tytuł obroniła Justyna Święty-Ersetic.