MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dwór w Cichowie przyciągał tłumy z całej Wielkopolski. Posiadłość Bukowieckich zaprojektowała gwiazda architektury. Tak teraz wygląda!

Szymon Paź
Położony nad malowniczym jeziorem Cichowo, zaprojektowany przez Rogera Sławskiego, wzniesiony w 1908 r. dla gen. Mieczysława Bukowieckiego imponujący, neobarokowy dwór w Cichowie jeszcze do niedawna służył oazowiczom z całej Wielkopolski. Teraz ten wspaniały gmach popada w ruinę.
Położony nad malowniczym jeziorem Cichowo, zaprojektowany przez Rogera Sławskiego, wzniesiony w 1908 r. dla gen. Mieczysława Bukowieckiego imponujący, neobarokowy dwór w Cichowie jeszcze do niedawna służył oazowiczom z całej Wielkopolski. Teraz ten wspaniały gmach popada w ruinę. Szymon Paź
Imponujący, duży, neobarokowy dwór w Cichowie w powiecie kościańskim wznosi się na niewielkim wzgórzu nad malowniczym jeziorem Cichowo. Tuż obok kwitnie skansen filmowy Soplicowo, zbudowany z elementów scenografii "Pana Tadeusza" w reżyserii Andrzeja Wajdy. Tymczasem prawdziwy szlachecki dwór wybudowany przez Mieczysława Bukowieckiego popada w ruinę.

Imponujący dwór Bukowieckich w Cichowie

Niewiele ponad 100 lat minęło od wzniesienia dworu nad brzegiem jeziora Cichowo. W 1908 r. Mieczysław Bukowiecki zamówił u Rogera Sławskiego, ówczesnej gwiazdy wielkopolskiej architektury, późniejszego naczelnego architekta PeWuKi, projekt dworu, który miał być siedzibą zakupionego dziesięć lat wcześniej majątku Cichowo.

Sławski zaprojektował bardzo obszerną rezydencję w stylu neobarokowym, która stanęła częściowo na fundamentach starszego dworu. Okazały gmach, czteroskrzydłowy, z niewielkim patio, wielkością aspirował wręcz do pałacyku. W niewielkiej odległości stanął zdobny, choć skromniejszy dom dla gości. Bukowiecki zarządzał stamtąd ponad 400-hektarowym majątkiem, którego czwartą część stanowiły wody pobliskich jezior.

Neobarokowy budynek zaprojektował dla Mieczysława Bukowieckiego, właściciela majątku w Cichowie, architekt Roger Sławski.
Neobarokowy budynek zaprojektował dla Mieczysława Bukowieckiego, właściciela majątku w Cichowie, architekt Roger Sławski. Dwory polskie w Wielkim Księstwie Poznańskiem

Zasłużeni Bukowieccy

Mieczysław Bukowiecki, który nabył majątek w 1898 r. z rąk Zakrzewskich, nie tylko wybudował tu dwór, ale też sprawnie zarządzał majątkiem osiągając z niego bardzo przyzwoite dochody. W 1914 r. zmobilizowany do armii niemieckiej, po zakończeniu wojny włączył się w przygotowania do wybuchu powstania wielkopolskiego, które następnie aktywnie wspierał. Przyjęty do Wojska Polskiego na początku 1919 r. w stopniu porucznika dosłużył się w 1926 r. stopnia generała brygady. Zmarł w grudniu 1931 r.

W trakcie II wojny światowej Bukowieckich wysiedlono. Żona Mieczysława - Aleksandra, która w styczniu 1919 r. zawiesiła polską flagę na klasztorze w Lubiniu, została aresztowana przez Gestapo. Zmarła w kwietniu 1940 r. w obozie koncentracyjnym w forcie VII w Poznaniu. Syn Ignacy zginął w kampanii wrześniowej jako podoficer Wojska Polskiego, jego starszy brat August zmarł w obozie w Oświęcimiu. Jedna z sióstr - Jadwiga - walczyła w 1944 r. w powstaniu warszawskim. Wojnę przeżyło czworo rodzeństwa - Jadwiga, Natalia, Leon i Julian.

Poplątane losy Cichowa

Choć skromna wieś może zwieść swoim widokiem, to należy do najstarszych miejscowości w powiecie kościańskim. Pierwsza wzmianka o niej pochodzi z 1181 r., a w połowie XIII w. włączona została do dóbr klasztornych benedyktynów z pobliskiego Lubinia - najstarszego klasztoru w Wielkopolsce. Po kasacie klasztoru przez Prusaków w I połowie XIX w. Cichowo przeszło w ręce prywatne.

W 1945 r. majątek nie wrócił w ręce Bukowieckich, został przejęty przez Skarb Państwa i rozparcelowany. Do 1986 r. mieścił się tu sanatorium dla dzieci. Potem obiekt przeszedł w ręce gminy, która udostępniła go Kościołowi, który stworzył w nim ośrodek oazowy. W 2012 r. dwór powrócił w ręce gminy Krzywiń, a o jego zwrot walczą spadkobiercy Bukowieckich.

Inne atrakcje okolicy

Położone między Śremem a Gostyniem Cichowo jest popularnym miejscem letniego wypoczynku. Nad jeziorem Cichowo funkcjonują dwie plaże - jedna w centrum wsi, strzeżona - i druga, niestrzeżona, w pobliżu dworu na wschodnim krańcu Cichowa.

Tuż obok dworu funkcjonuje skansen filmowy Soplicowo, otwarty w 1999 r., który powstał z elementów scenografii filmu "Pan Tadeusz" w reżyserii Andrzeja Wajdy. Po skansenie kursuje miniaturowa kolejka parkowa.

Zaledwie 7 km dzieli Cichowo od Lubinia, miejscowości na Szlaku Piastowskim, w którym od około 1075 r. działa najstarszy w Wielkopolsce klasztor. Benedyktynów do Lubinia ściągnął król Bolesław III Śmiały. To tu swoją kronikę, pierwszą w historii Polski, pisać miał Gall Anonim. Dwa kościoły w Lubiniu, leżące z dala od najpopularniejszych współczesnych tras wiodących z Poznania na południe, stanowią jedne z najlepiej zachowanych zabytków sztuki romańskiej w całej Wielkopolsce.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Zobacz w naszej galerii najciekawsze oferty dworków i pałaców na sprzedaż w Wielkopolsce

Zamieszkaj jak Bridgertonowie! Oto dworki i pałace na sprzed...

Turystyczna Wielkopolska - Leszno

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski