Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dworzec w Opalenicy otwarty dla podróżnych. Jest teraz dostosowany dla niepełnosprawnych

WB
Koszt przebudowy dworca w Opalenicy to 10,7 mln złotych brutto. Inwestorem były Polskie Koleje Państwowe S.A.Zobacz więcej zdjęć ---->
Koszt przebudowy dworca w Opalenicy to 10,7 mln złotych brutto. Inwestorem były Polskie Koleje Państwowe S.A.Zobacz więcej zdjęć ---->Materiały prasowe
Właśnie zakończyła się przebudowa dworca w Opalenicy. Największą zmianą w wyglądzie budynku jest zastąpienie części ścian od frontu dworca przeszkloną fasadą doświetlającą przestrzeń obsługi podróżnych. Na tym jednak zmiany się nie kończą.

Dworzec w Opalenicy po remoncie

Podróżni mogli korzystać z części dworca od listopada ubiegłego roku, jednak inwestycja dopiero teraz została zakończona, a obiekt oficjalnie otwarto dla pasażerów.

Przebudowę dworca w Opalenicy zrealizowano w ramach Programu Inwestycji Dworcowych z dofinansowaniem ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

- Dzięki niej renowację przeszła elewacja budynku, na której odtworzono detale architektoniczne, a także symetrię okien. Największą zmianą w wyglądzie budynku jest zastąpienie części ścian od frontu dworca przeszkloną fasadą doświetlającą przestrzeń obsługi podróżnych, a także wyburzenie przybudówki po zachodniej stronie dworca i budowa w jej miejsce wiaty rowerowej z betonu architektonicznego dla ponad 50 jednośladów. Budynek dworca zyskał również iluminację nocną, a także napisy z nazwą dworca oraz „dworzec kolejowy”

- informuje Bartłomiej Sarna z PKP S.A.

Podróżni w środku zaś mogą skorzystać z poczekalni z ławkami, do ich użytku są także gabloty z rozkładami jazdy, elektroniczne tablice odjazdów i przyjazdów pociągów. Na parterze dworca mieszą się kasa biletowa i toalety. Do wynajmu przygotowano też lokal handlowo-usługowy na parterze oraz pomieszczenia na piętrze budynku.

– Otwarcie dworca w Opalenicy to kolejny element wielkiej modernizacji polskiej kolei. Mieszkańcy miasta zyskali dzięki temu komfortowy, przyjazny środowisku i dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami budynek dworcowy. Mam nadzieję, że zmodernizowany, historyczny dworzec, stanie się jedną z wizytówek miasta oraz ułatwi pasażerom podróżowanie koleją do Poznania. Wszystko to dzięki Programowi Inwestycji Dworcowych, w ramach którego polski rząd przeznaczy do 2023 r. ponad 2 mld zł na modernizację blisko 200 dworców

– mówi Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Dworzec w Opalenicy jest ósmą inwestycją dworcową zakończoną w województwie wielkopolskim w ramach Programu Inwestycji Dworcowych.

Dzięki przebudowie dworzec w Opalenicy stał się przyjazny dla osób z niepełnosprawnościami. Zlikwidowano w nim i w jego otoczeniu bariery architektoniczne, a także wdrożono szereg nowych rozwiązań, w tym m.in. ścieżki prowadzące z polami uwagi, oznaczenia w alfabecie Braille’a, tablice dotykowe z planem dworca. Przy kasie zamontowano również urządzenie wzmacniające sygnał w aparatach słuchowych. Podróżni z niepełnosprawnościami skorzystają również ze specjalnie przystosowanych do ich potrzeb toalet.

Modernizacja objętego ochroną konserwatorską dworca to również rearanżacja terenu w jego najbliższym otoczeniu. Został on przebudowany wraz z ułożeniem nowych ścieżek dla osób niewidomych i niedowidzących.

Koszt przebudowy dworca w Opalenicy to 10,7 mln złotych brutto. Inwestorem były Polskie Koleje Państwowe S.A.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Powstanie historyczny film o Henryce Roszkowskiej

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski