Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dworzec w Poznaniu: Były wielkie obietnice i plany, ale stary dworzec kolejowy wciąż bez zmian. Teraz wróci pomysł sprzed lat?

Norbert Kowalski
Budynek starego dworca od lat był nieużywany. Obecnie mieści się w nim Food Hall. Jednak poznańscy społecznicy domagają się jego renowacji. Dlatego też w piątek zorganizowali pikietę
Budynek starego dworca od lat był nieużywany. Obecnie mieści się w nim Food Hall. Jednak poznańscy społecznicy domagają się jego renowacji. Dlatego też w piątek zorganizowali pikietę Łukasz Gdak
Miał być hotel, biurowce, nowa kładka nad peronami i przywrócone funkcje dworcowe w starym budynku poznańskiego dworca kolejowego. Zamiast tego od pięciu lat nie dzieje się w nim prawie nic, zaś PKP prawdopodobnie wrócą do koncepcji... sprzed lat.

– Są jakieś obietnice o kilkudziesięciu milionach złotych na modernizację dworca, które miałyby starczyć na przebudowę Starego Dworca. Tymczasem to co się dzieje, to jest kpina z pasażerów i mieszkańców. Żądamy normalnego dworca w Poznaniu. Chcemy powrotu normalnego, ładnego Poznania Głównego – grzmi Paweł Sowa ze stowarzyszenia Inwestycje dla Poznania.

Czytaj też: Problemy kolejarzy z tunelem, który obiecali podróżnym
Dworzec Poznań Główny: Nowy peron i dłuższy tunel
Tri Granit kończy karierę na PKP. Kolej będzie remontować sama

W piątek rano miejscy społecznicy zorganizowali pod budynkiem starego dworca pikietę mającą na celu zwrócenie uwagi na obecną sytuację. Budynek starego dworca od lat się praktycznie nie zmienia, choć wobec niego pojawiały się już różne plany.

– Prezydent Poznania był w stanie wynegocjować z koleją przywrócenie funkcji tego budynku. Po oddaniu tego budynku było założenie, że powstanie tu jakiś obiekt komercyjny, sprzyjający pasażerom i mieszkańcom Poznania – mówi Lech Mergler ze stowarzyszenia Prawo do Miasta.

Budynek starego dworca został zamknięty w październiku 2013 roku po tym, jak całkowicie oddano do użytku Poznań City Center. Szybko zaczęto mówić o tym, że budynek zostanie odnowiony, a ponadto w tym miejscu powstaną nowoczesne biurowce oraz hotele. Za inwestycję miała wspólnie odpowiadać kolej ze spółką TriGranit, która wybudowała nowy dworzec i galerię handlową.

Początkowo zakładano, że inwestycja miałaby zakończyć się pod koniec 2018 roku. Te plany stały się jednak nieaktualne już w 2016 roku, kiedy wojewoda wielkopolski odmówił ustalenia lokalizacji rozbudowy poznańskiego dworca według koncepcji TriGranit, zaś kolej zrezygnowała ze współpracy ze spółką i postanowiła samodzielnie wyremontować dworzec.

– W PKP było za dużo zmian personalnych i koncepcji. Ta niestabilność spowodowała, że na razie nic z tego nie wyszło. Chociaż współpraca z TriGranitem była kontrowersyjna, były aspekty warte uwagi – mówi Łukasz Mikuła, poznański radny PO.

Od lat niezrealizowany jest też pomysł budowy kładki, która prowadziłaby z budynku nowego dworca do peronów 4, 5 i 6. – Taka była umowa (z PKP PLK – dod. red.). Jesteśmy zdziwieni, że jeszcze nie została zrealizowana – nie ukrywa Łukasz Mikuła.

Jakie koncepcje remontu dworca już były? Co dzieje się tam teraz? Czy jest pomysł na to, co dalej? Tego dowiesz się z artykułu w serwisie Plus:

Były wielkie obietnice i plany, ale stary dworzec kolejowy wciąż bez zmian. Teraz wróci pomysł sprzed lat?

Zobacz też:

Przedstawiciele PKP i firmy TriGranit przedstawili radnym koncepcję zagospodarowania starego budynku dworca PKP w Poznaniu

Stary dworzec PKP w Poznaniu. Zamiast o fasadzie, porozmawia...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski