Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dwudniowe spotkanie ministerialne OBWE. Polska od 1 stycznia przejmie przewodnictwo organizacji

Aleksandra Kiełczykowska
Aleksandra Kiełczykowska
Dwudniowe spotkanie ministerialne OBWE. Polska od 1 stycznia przejmie przewodnictwo organizacji
Dwudniowe spotkanie ministerialne OBWE. Polska od 1 stycznia przejmie przewodnictwo organizacji Twitter/ MSZ / Tymon Markowski
Szwecja od 1 stycznia przekaże Polsce przewodnictwo w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE). W Sztokholmie w czwartek rozpoczyna się dwudniowe spotkanie ministerialne

W czwartek w Sztokholmie rozpoczęło się dwudniowe spotkanie ministerialne Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE). Rada Ministerialna jest najważniejszym dorocznym wydarzeniem OBWE, w którym biorą udział delegacje 57 państw członkowskich OBWE oraz kilkunastu państw partnerskich.

W Sztokholmie poruszono kwestie dotyczące problemów bezpieczeństwa w regionie - trwającej agresji na Ukrainie, sytuacji w Białorusi i w Afganistanie.

Spotkanie w Sztokholmie kończy przewodnictwo Szwecji w organizacji w 2021 roku, a Polska formalnie obejmie przewodnictwo w OBWE w styczniu 2022 r. W związku z tym minister spraw zagranicznych Polski Zbigniew Rau ma omówić z Sekretarz Generalną OBWE oraz Przewodniczącą Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE stan przygotowań Polski do przejęcia obowiązków przewodniczącego Organizacji.

Oprócz tego Rau spotkał się między innymi z ze swoimi odpowiednikami z Ukrainy, Armenii, Azerbejdżanu, Mołdawii czy Gruzji. Rozmawiał także z przywódczynią białoruskiego społeczeństwa obywatelskiego Swiatłaną Cichanouską.

Po spotkaniu z Raua ze swoim mołdawskim odpowiednikiem polski MSZ przekazał, że „ministrowie rozmawiali o nadchodzącym przewodnictwie Polski w OBWE, a także problemie Naddniestrza i postępach rozmów w formacie 5 + 2 na forum OBWE”.
„Minister Rau podkreślił poparcie Polski dla integralności terytorialnej Republiki Mołdawii oraz prozachodniej orientacji nowego rządu tego państwa i jego reform” – dodano w komunikacie.

Szef polskiej dyplomacji rozmawiał też z szefem dyplomacji Uzbekistanu o najważniejszych wyzwaniach czekających OBWE i polskie przewodnictwo w nadchodzącym roku. "Szczególną uwagę poświęcono wyzwaniom z punktu widzenia bezpieczeństwa, takim jak nielegalna migracja, przemyt ludzi, narkotyków i broni" - przekazało w komunikacie MSZ.

Spotkanie USA-Rosja

Podczas dwudniowego posiedzenia odbyło się także spotkanie w kuluarach szefa rosyjskiej dyplomacji Siergieja Ławrowa z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem.

Ławrow zapewnił po rozmowie w cztery oczy ze swoim amerykańskim odpowiednikiem, że Rosja "nie chce żadnych konfliktów", z drugiej jednak strony podkreślił, że „dalsze rozszerzenie NATO na wschód będzie dotyczyć podstawowych interesów jej bezpieczeństwa".

Blinken natomiast wyraził "głębokie zaniepokojenie" dowodami o możliwości inwazji Rosji na Ukrainę. Przekonywał, że "konflikty rozwiązuje się poprzez politykę", Rosja nie wywiązuje się ze swoich międzynarodowych zobowiązań, nie realizuje obietnic ani porozumień, także wobec Ukrainy.

– Wyraziłem bardzo jasno nasze głębokie obawy i naszą determinację, aby pociągnąć Rosję do odpowiedzialności za jej działania, w tym nasze zobowiązanie do współpracy z europejskimi sojusznikami, aby obciążyć Rosję poważnymi kosztami i konsekwencjami, jeśli podejmie ona dalsze agresywne działania przeciwko Ukrainie – powiedział po spotkaniu z Ławrowem Blinken.

W tle pojawia się także kwestia zapowiadanego spotkania prezydenta USA Joe Bidena z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. W czwartek wiceszef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Riabkow przekazał dziennikarzom, że na razie nie ma zaplanowanej daty spotkania, jednak kontakt dwóch państw jest potrzebny w kontekście pojawiających się problemów

OBWE

Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie to organizacja międzynarodowa uznawana za organizację regionalną w rozumieniu rozdziału VIII Karty Narodów Zjednoczonych. Jej celem jest zapobieganie powstawaniu konfliktów w Europie.

Oprócz państw europejskich jej członkami są także Stany Zjednoczone, Kanada, Kazachstan, Uzbekistan, Kirgistan, Tadżykistan, Turkmenistan, Mongolia.

OBWE powstała 1 stycznia 1995 w wyniku przekształcenia Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie w organizację.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dwudniowe spotkanie ministerialne OBWE. Polska od 1 stycznia przejmie przewodnictwo organizacji - Portal i.pl

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski