Dymisja Leszka Wojtasiaka z PO. "Jestem nękany przez służby"

  Dymisja Leszka Wojtasiaka z PO. "Jestem nękany przez służby"

  Łukasz Cieśla

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Dymisja Leszka Wojtasiaka z PO. "Jestem nękany przez służby"

  Dymisja Leszka Wojtasiaka z PO. "Jestem nękany przez służby" ©Łukasz Gdak

  Leszek Wojtasiak, członek zarządu województwa wielkopolskiego i działacz PO, podał się do dymisji. Ogłosił ją podczas dzisiejszej sesji Sejmiku woj. wielkopolskiego. Tuż po tym, jak w piątek prokuraturze usłyszał zarzuty dotyczące fałszywych oświadczeń majątkowych.
  Dymisja Leszka Wojtasiaka z PO. "Jestem nękany przez służby"

  Dymisja Leszka Wojtasiaka z PO. "Jestem nękany przez służby" ©Łukasz Gdak

  Dymisja Leszka Wojtasiaka z jednej strony budzi zdziwienie. Z drugiej – aż tak bardzo nie zaskakuje, bo mówiono o niej od kilku dni. O odejściu Wojtasiaka pisała „Gazeta Wyborcza” wskazując jednak, że chodzi o kontrolę CBA ws. informatyzacji szpitali. Działacze PO, w tym marszałek Marek Woźniak, zaprzeczali.

  – W chwili udzielania tamtej wypowiedzi marszałek Woźniak nie wiedział, że pan Wojtasiak planuje dymisję. Gdy się dowiedział, próbował go nakłonić do zmiany decyzji – mówi Anna Parzyńska-Paschke, rzecznik marszałka.

  Z kolei osoby związane z PO i urzędnicy w poniedziałek powiedzieli nam, że o dymisji Wojtasiaka plotkowano w kuluarach już od czwartku. Z oficjalnym komunikatem jednak zwlekano. W poniedziałek na sesji Sejmiku Leszek Wojtasiak oficjalnie ogłosił, że odchodzi z zarządu województwa. Stwierdził, że czuje się nękany przez służby.

  W oświadczeniu dla mediów napisał z kolei, że chodzi o toczący się od lat spór między nim i prokuraturą o interpretację przepisów dotyczących oświadczeń majątkowych. Dodał, że nieprawdą jest jakoby za jego dymisją stała kontrola CBA odnośnie informatyzacji szpitali wielkopolskich. Wojtasiak skwitował, że w raport CBA na ten temat jest tak samo rzetelny, jak ustalenia Antoniego Macierewicza ws. katastrofy smoleńskiej.

  Wojtasiak, ani podczas poniedziałkowej sesji, ani w oświadczeniu słowem nie wspomniał, że w piątek usłyszał zarzuty w poznańskiej prokuraturze. Jak dowiedział się „Głos Wielkopolski” chodzi o nierzetelne oświadczenia majątkowe i korekty do nich za lata 2011-2014. Śledczy zarzucili mu m.in. ukrywanie zobowiązań finansowych, w tym kredytów.

  – W piątek usłyszał zarzuty, nie przyznał się do nich i składa wyjaśnienia – powiedziała nam Magdalena Mazur-Prus, rzecznik poznańskiej Prokuratury Okręgowej.

  Dlaczego Wojtasiak na poniedziałkowej sesji słowem nie zająknął się o zarzutach? Polityk PO tłumaczy się w zaskakujący sposób. W rozmowie z "Głosem Wielkopolskim" przekonuje, że wciąż składa wyjaśnienia w prokuraturze, ale zarzutów nie usłyszał.

  Dlaczego więc w ogóle pojawił się w prokuraturze? W jakim charakterze został wezwany na piątkowe przesłuchanie, jeśli nie jako podejrzany? Wojtasiak stwierdził, że... nie pamięta i nie ma przy sobie wezwania, bo jest ono u jego obrońcy i tam mamy szukać odpowiedzi. Jednak prawnik broniący Wojtasiaka odmówił odpowiedzi na nasze pytania.

  To już druga dymisja Wojtasiaka, po raz kolejny przez oświadczenia majątkowe. W 2013 roku zrezygnował z funkcji wicemarszałka woj. wielkopolskiego. Powodem było złamanie tzw. ustawy antykorupcyjnej oraz zastrzeżenia CBA do jego oświadczeń majątkowych. Po tamtych kłopotach Wojtasiak wrócił jednak do polityki, bo sąd warunkowo umorzył sprawę fałszywych oświadczeń. Teraz, jak twierdzi Leszek Wojtasiak, podał się dymisji, bo nie chce czekać w niepewności na kolejne ruchy prokuratury.

  Wojtasiaka, na stanowisku członka zarządu województwa, zastąpił inny działacz PO – Maciej Sytek. Do tej pory kierował Departamentem Zdrowia w UMWW. – O dymisji Leszka Wojtasiaka dowiedziałem się w poniedziałek. Wtedy też przyjąłem propozycję zastąpienia go w zarządzie województwa – zapewnia nas Maciej Sytek.

  ZOBACZ TEŻ:


  Wiceszef MON: Wgląd Berczyńskiego w dokumenty przetargowe był obojętny dla caracali

  Źródło: TVN24/x-news  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (22)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Juz dawno powinien odejść !

  Obywatel wolnego kraju (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

  Wojtasiak już dawno powinien odejśc z tak wysokiego stanowiska w woj. Bez wykształcenia, bez wiedzy, bez kompetencji. co on tak długo robił przy marszałku ??? A później same afery .... i kto go...rozwiń całość

  Wojtasiak już dawno powinien odejśc z tak wysokiego stanowiska w woj. Bez wykształcenia, bez wiedzy, bez kompetencji. co on tak długo robił przy marszałku ??? A później same afery .... i kto go teraz rozliczy ? Chyba nie koledzy z zarządu województwa ?zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Leszek Wojta na prawo sika

  Poznaniak (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  Mówi jak do idiotów.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wyborcom PO gratulujemy IQ!

  Poznań wolny od Platformy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7

  Podobno male jest piękne :-)

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Krętactwo

  Poznaniak (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  Dlaczego nie powiedział kolegom z PO? To dziwne. Chyba, że powiedział, ale oni nie chcieli tego przyznać. To też byłoby dziwne. Tak czy inaczej osłabia to Platformę.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  POdpicznki

  zen (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 5

  milionowy misiewicz stadzie POdpicznikow.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  żeby to tylko był jeden Wajtasik

  Geniusz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11

  Takich jak W, jest pełno następna afera szykuje się w Gminie CZ

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kto go broni?

  Obserwatorka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 16

  Czyzby zawsze na sluzbie kancelaria Sojka I Maciak ?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  wyzyny

  tytus (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12

  a wlasne sumienie cie nie neka?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ile takich....

  uNIa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 18 / 3

  Ile Woytasiaków czy Dereszów funkcjonuje w administracji publicznej .................Na zbity pysk !!!!!!!!!!!! Polityczne ćmy ! Brak dekomuny zżera jak rak nasze państwo !

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  prostak

  eda (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 20

  prostak ktory dzieki POgrazonym byl tam na co nie zasluzyl.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo