Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dyrektor Ewa Bąk z wizytą u superseniora, Henryka Zielazka!

Radosław Patroniak
Henryk Zielazek odbiera specjalną statuetkę z rąk dyrektor Wydziału Sportu UM Poznania, Ewy Bąk
Henryk Zielazek odbiera specjalną statuetkę z rąk dyrektor Wydziału Sportu UM Poznania, Ewy Bąk Fot. Jerzy Raube
Podczas uroczystej IV Poznańskiej Gali Sportu Prezydent Poznania Ryszard Grobelny wręczył wyróżnienia m.in. 15 Superseniorom Poznańskiego Sportu. Uhonorowano wybitne osoby, które swoją działalnością i życiem przyczyniły się do rozwoju sportu w Poznaniu. W Sali Wielkiej Centrum Kultury Zamek zabrakło jednego z najstarszych, wybitnych sportowców Henryka Zielazka.

W poniedziałek, w imieniu prezydenta Poznania nestora uhonorowała dyrektor Wydziału Sportu UM Poznania Ewa Bąk. Towarzyszyli jej przedstawiciele WKS Grunwald, dyrektor Stanisław Ważydrąg i dr Zdzisław Olejniczak.

Przypomnijmy, że Henryk Zielazek już jako 11- latek w 1930 roku został zawodnikiem w KH Lechia Poznań u trenera Szymańskiego. Wykazywał się dużymi i wszechstronnymi zdolnościami do uprawiania sportu i to złożyło się na uzyskiwanie dobrych wyników w różnych dyscyplinach sportu. Uprawiał w większym lub mniejszym zakresie także hokej na lodzie, lekkoatletykę, tenis, żeglarstwo, biegi, piłkę ręczną, a nawet sport motorowy. Jednakże największą jego miłością był hokej na trawie. Już jako niespełna 17-latek w 1936 roku uzyskał uprawnienia instruktorskie na kursie w Sierakowie. Jako zawodnik do okresu II wojny światowej związany był z drużynami hokeja na trawie, takimi jak wspomniana Lechia, oraz WKS Poznań, który w 1935 roku przejął Lechię.
Natomiast tuż po wojnie grał w reaktywowanej Lechii Poznań. Następnie od 1948 roku w KS Włókniarz Poznań i po przejęciu jego sekcji hokejowej przez GWKS Poznań do 1954 roku grał w tym klubie wojskowym. Kolejnym etapem w życiu zawodnika była gra we współtworzonej przez niego sekcji hokejowej AZS Oddział Środowiskowy Poznań. Ostatecznie karierę zawodniczą kończył w 1960 roku w WKS Grunwald Poznań.
Jako zawodnik dostąpił zaszczytu reprezentowania Polski. Był w 1948 roku zawodnikiem drużyny narodowej, która rozegrała pierwszy mecz międzypaństwowy w Pradze z Czechami. Później były długie lata pracy szkoleniowej. Henryk Zielazek wychował kilka pokoleń zawodników, w tym reprezentantów Polski.

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski