Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dyrektorka RZGW w Poznaniu odwołana. To kara dla fachowca za bliską współpracę z samorządem?

Błażej Dąbkowski
Błażej Dąbkowski
Magdalena Żmuda (w środku) była dyrektorką Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu od 2014 roku. W 2017, w związku ze zmianami w prawie wodnym, rząd PiS powołał Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie (swoją działalność rozpoczęło w 2018 r.) Od tej pory jedenaście regionalnych zarządów gospodarki wodnej, w tym poznański, zaczęły podlegać, jako jednostki organizacyjne, bezpośrednio pod Wody Polskie. Mimo tych zmian Magdalena Zmuda utrzymała swoje stanowisko. Do początku tego roku.
Magdalena Żmuda (w środku) była dyrektorką Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu od 2014 roku. W 2017, w związku ze zmianami w prawie wodnym, rząd PiS powołał Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie (swoją działalność rozpoczęło w 2018 r.) Od tej pory jedenaście regionalnych zarządów gospodarki wodnej, w tym poznański, zaczęły podlegać, jako jednostki organizacyjne, bezpośrednio pod Wody Polskie. Mimo tych zmian Magdalena Zmuda utrzymała swoje stanowisko. Do początku tego roku. MRT
W ostatnich dniach bez podania przyczyny odwołano dyrektorkę Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu Magdalenę Żmudę. Współpracę z nią chwalili sobie wielkopolscy samorządowcy. - Panią dyrektor postanowiono zwolnić, bo uznano, że zbyt blisko współpracowała z władzami Poznania - mówi nam jeden z samorządowców.

Magdalena Żmuda była dyrektorką Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu od 2014 roku. W 2017, w związku ze zmianami w prawie wodnym, rząd PiS powołał Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie (swoją działalność rozpoczęło w 2018 r.) Od tej pory jedenaście regionalnych zarządów gospodarki wodnej, w tym poznański, zaczęły podlegać, jako jednostki organizacyjne, bezpośrednio pod Wody Polskie. Mimo tych zmian, Magdalena Żmuda utrzymała swoje stanowisko. Do początku tego roku.

Jak się dowiedzieliśmy, w styczniu dotychczasową dyrektorkę RZGW w Poznaniu odwołano. Dlaczego? - Nie poznałam tych powodów - przyznaje w rozmowie z "Głosem" Magdalena Żmuda. - Byłam zaskoczona decyzją, tym bardziej, że byliśmy jednym z lepszych regionalnych zarządów w Polsce - dodaje.

Choć w ubiegłym tygodniu zapytaliśmy rzecznika Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej o przyczyny zwolnienia M. Żmudy, nie otrzymaliśmy odpowiedzi. Nieoficjalnie udało się nam jedynie ustalić, że nazwisko nowego dyrektora ma zostać podane do wiadomości publicznej w najbliższych dniach.

Czytaj dalej: Polska ma tyle samo wody co Egipt. Wody Polskie od Wielkopolski rozpoczynają walkę z suszą

Wielkopolscy samorządowcy podkreślają, że RZGW traci świetnego fachowca. - Współpraca z panią Żmudą i zarządem układała się w Poznaniu naprawdę dobrze, o czym może świadczyć między innymi wspólny projekt rewaloryzacji brzegów Warty, na który udało się pozyskać w 2018 roku ponad 30 milionów złotych - mówi nam jeden z samorządowców.

- Niestety, dyrektorkę postanowiono zwolnić, bo uznano, że zbyt blisko współpracowała z władzami stolicy Wielkopolski, a te są przecież z Platformy Obywatelskiej - dodaje.

Kolejny nasz rozmówca zauważa, że jeszcze kilka miesięcy temu Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie zapowiedziało walkę z suszą i działania zapobiegające stratom w rolnictwie w jej wyniku. Realizację tych zadań rozpoczęło od stolicy Wielkopolski. - Skoro mieliśmy tak słabego dyrektora, dlaczego zatem podejmowano się tego u nas? - pyta kolejny samorządowiec.

Jeszcze we wrześniu ubiegłego roku M. Żmuda opowiadała o strategicznych inwestycjach dla regionu takich, jak budowa zbiornika Wielowieś Klasztorna, przebudowa obiektów hydrotechnicznych na rzece Samie czy budowa jazów, zbiorników małej retencji. Wcześniej, RZGW w Poznaniu udało się m.in. pozyskać środki na remont zapory czołowej na zalewie Jeziorsko, który jest największym w centralnej Polsce sztucznym zbiornikiem retencyjnym (jest położony na granicy województwa wielkopolskiego i łódzkiego).

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski