Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dyskopatia: leczenie, ćwiczenia. Kręgosłup - jak uniknąć problemów? Dyskopatia lędźwiowa, szyjna, piersiowa - wada postawy

Norbert Kowalski
Norbert Kowalski
Dyskopatia to jedna z chorób cywilizacyjnych. Wpływ na dyskopatię ma między innymi siedzący tryb pracy, ale także wadliwa postawa, która nie jest często korygowana. Ale powodów dyskopatii jest więcej. Zobacz, jak skutecznie poradzić sobie z dyskopatią?
Dyskopatia to jedna z chorób cywilizacyjnych. Wpływ na dyskopatię ma między innymi siedzący tryb pracy, ale także wadliwa postawa, która nie jest często korygowana. Ale powodów dyskopatii jest więcej. Zobacz, jak skutecznie poradzić sobie z dyskopatią? Pixabay
Dyskopatia jest problemem, który dotyka coraz większą liczbę osób na całym świecie. Siedzący tryb pracy, nieprawidłowa postawa, brak ruchu doprowadzają do problemów z kręgosłupem, które mogą zakończyć się nawet operacją. Dlatego warto zadbać o nasze zdrowie i kręgosłup, by nie dopuścić do dyskopatii. Poniżej przedstawiamy podstawowe przyczyny i objawy dyskopatii oraz sposoby jej leczenia i wyjaśniamy z czym wiąże się dyskopatia.

Dyskopatia - co to jest?

Fachowa definicja mówi, że dyskopatia to schorzenie krążka międzykręgowego. Dyskopatia zazwyczaj jest też pierwszym etapem choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa. Potocznie nazywana jest przepukliną kręgosłupa lub wypadnięciem dysku, co jednak nie do końca jest prawdą.

Żeby zrozumieć czym dokładnie jest dyskopatia, musimy wiedzieć jak wygląda nasz kręgosłup. Ten zbudowany jest przede wszystkim z twardych kręgów oraz miękkich krążków międzykręgowych (czyli tzw. dysków), które pełnią funkcję amortyzującą. Zarówno kręgi, jak i krążki międzykręgowe, z czasem mogą ulegać zniszczeniu (zmianom zwyrodnieniowym). Z tego powodu mogą też uciskać na nerwy lub rdzeń kręgowy, co powoduje, że odczuwamy ból.

- Dyskopatia to uszkodzenie takiego amortyzatora (krążka międzykręgowego - dod. red.), dzięki któremu nasz kręgosłup jest sprężysty i elastyczny, możemy wykonywać skłony itp. Jednocześnie krążek międzykręgowy osłania rdzeń kręgowy. Krążki są zbudowane w taki sposób, że w boczne części przypominają twardą gumę, zaś w środku jest żel. Kiedy dochodzi do zniszczenia krążka, ten żel staje się twardszą gumą. Ponadto pęka także pierścień otaczający krążek i żel wydostaje się na zewnątrz uciskając na nerwy, co powoduje ból - wyjaśnia dr Piotr Winkler.

dyskopatia, kręgosłup, ból pleców,
Pixabay

Objawy dyskopatii

Najczęściej spotykana jest dyskopatia lędźwiowa lub dyskopatia L5 S1, czyli między 5 kręgiem lędźwiowym, a kością krzyżową (lędźwiowo-krzyżowa).

- To najpopularniejszy rodzaj dyskopatii, ponieważ odcinek lędźwiowo-krzyżowy podlega największym obciążeniom - wyjaśnia dr Piotr Winkler.

Główne objawy dyskopatii lędźwiowej to przede wszystkim:

  • ból w kręgosłupie lędźwiowo-krzyżowym. Jeśli zaczynamy odczuwać ból w krzyżu jest to dla nas pierwszy sygnał ostrzegawczy, że możemy mieć dyskopatię lędźwiową.
  • napięcie mięśni przebiegających obok kręgosłupa.
  • promieniowanie bólu do nóg,
  • drętwienie lub mrowienie nóg
  • niedowład i chwilowa utrata czucia.
  • nietrzymanie moczu
  • problemy z potencją.

- Jeśli odczuwamy ból promieniujący do nóg to jest to pierwszy objaw dyskopatii - nie ma wątpliwości dr Piotr Winkler.

Coraz więcej osób cierpi również na dyskopatię szyjną. Jej główne objawy to ból szyi lub karku, drętwienie lub mrowienie ręki czy palców. Oprócz tego naszą uwagę powinna przykuć

  • ograniczona ruchomość szyi,
  • zawroty,
  • omdlenia
  • nudności.

Żeby potwierdzić dyskopatię powinniśmy udać się do lekarza oraz poddać się badaniu rezonansem, tomografem lub zrobić zdjęcie RTG.

Przyczyny dyskopatii

Przyczyny dyskopatii lędźwiowej mogą być rozmaite, ale najczęściej są zależne od nas samych. Często zdarza się, że to nasz tryb i styl życia doprowadził nas do problemów z kręgosłupem. Siedzący styl życia, brak ruchu, nieprawidłowe przyzwyczajenia, zła postawa - to wszystko ma wpływ na to, w jakim stanie znajduje się nasz kręgosłup, który niejednokrotnie jest przeciążony.

Na dyskopatię lędźwiową są narażone m.in. osoby, które spędzają godziny na siedząco przed biurkiem w pracy albo zawodowi kierowcy samochodów. Jeśli podczas siedzenia przyjmują oni nieprawidłową postawę, ich kręgosłup jest bardziej przeciążony niż w przypadku, gdy dana osoba siedzi odpowiednio wyprostowana.

- Ludzki kręgosłup jest przystosowany przede wszystkim do chodzenia, biegania. Najlepsza dla niego jest pozycja stojąca, a tymczasem ludzie coraz częściej i dłużej siedzą. Podczas siedzenia ciśnienie w krążkach międzykręgowych i ucisk zwiększa się o 270 procent. To jest zabójcze. Im częściej siedzimy tym bardziej kręgosłup jest przeciążony - tłumaczy dr Piotr Winkler.

I dodaje: - Do tego dochodzi niewłaściwie rozwinięty układ mięśniowy, a co za tym idzie niewłaściwa stabilizacja kręgosłupa. Jeśli nasz kręgosłup byłby owinięty mięśniami, to trudniej o uszkodzenia.

Z kolei w przypadku dyskopatii szyjnej, przyczyną jej powstawania może być np. nieprawidłowa pozycja podczas snu lub korzystanie z nieodpowiedniej poduszki. Do tego dochodzi również brak ruchu, stres, nieprawidłowa postawa czy nagłe ruchy głową.

- W przypadku odcinka szyjnego przyczyny dyskopatii są trochę inne niż w odcinku lędźwiowo-krzyżowym. W grę wchodzi przede wszystkim długie przesiadywanie oraz niewłaściwe ułożenie kręgosłupa.

Zdarzają się również przypadki, w których osoby cierpiące na dyskopatię nie ponoszą za to winy. Zarówno dyskopatia lędźwiowa, jak i szyjna, może też nastąpić jako skutek różnorodnych urazów czy wypadków. Dyskopatia może być też naturalnym efektem starzenia się organizmu oraz zmian.

dyskopatia, rehabilitacja, masaż, kręgosłup
Pixabay

Dyskopatia - jak ją leczyć?

Leczenie dyskopatii, zarówno lędźwiowej, jak i szyjnej, zależy od stopnia jej rozwoju. Jeśli dyskopatia nie jest jeszcze na bardzo poważnym poziomie, stosuje się leczenie zachowawcze, które ogranicza się do odpowiednich ćwiczeń oraz rehabilitacji. Warto też skorzystać z pomocy fizjoterapeuty, który pomoże nam rozluźnić nasze mięśnie.

W leczeniu dyskopatii lędźwiowej oraz piersiowej dużą rolę odgrywają nie tylko rehabilitacja oraz praca wykonywana przez fizjoterapeutów, lecz także nasze własne przyzwyczajenia. Żeby zadbać o nasz kręgosłup musimy często wyzbyć się nieprawidłowych nawyków, takich jak nagłe zrywanie się z łóżka, noszenie zakupów tylko w jednej ręce (powinniśmy nosić zakupy w obu rękach, żeby ich ciężar rozkładał się równomiernie) czy schylanie się na wyprostowanych nogach (chcąc coś podnieść lub zawiązać buty powinniśmy kucnąć tak, by kręgosłup wciąż był w wyprostowanej pozycji, a następnie podnosić się prostując nogi).

Jedną z podstawowych rzeczy, o których musimy także pamiętać jest odpowiednia postawa. Powinniśmy unikać garbienia się, zaś podczas siedzenia powinniśmy zadbać o to, by nasz kręgosłup był wyprostowany.

Ponadto istotne znaczenie mają również ćwiczenia rozluźniające oraz wzmacniające mięśnie okalające kręgosłup, które możemy wykonywać sami w domu. - Jednak podstawowy jest przede wszystkim ruch. I to nie ma znaczenia jaki, ważne żebyśmy się ruszali. Oczywiście lepiej jeśli wykonujemy ćwiczenia pod okiem fizjoterapeuty, ale jakikolwiek ruch jest lepszy niż długie siedzenie - nie pozostawia wątpliwości dr Piotr Winkler.

Oprócz tego warto zadbać o właściwą rehabilitację oraz wizyty u fizjoterapeutów. Ponadto bardzo dobrą metodą zapobiegania, ale jednocześnie też leczenia dyskopatii, jest pływanie.

- Basen to idealne rozwiązanie, bo on przede wszystkim wzmacnia mięśnie. Kiedy pływamy, pracuje nam prawie każdy mięsień - mówi dr Piotr Winkler.

W przypadku bardzo rozwiniętej dyskopatii jedyną metodą przeciwdziałania jest już leczenie chirurgiczne, czyli przeprowadzenie operacji. - W przypadku dyskopatii lędźwiowej jest to niezbędne, kiedy pojawia się niedowład, nie jesteśmy w stanie stanąć na palcach nogi itp. Jeśli jest jedynie sam ból to jeszcze zmartwienie jest niewielkie, problem pojawia się, kiedy nasze nogi słabną. Wtedy nie ma czasu na leczenie zachowawcze i konieczna i interwencja chirurga - mówi dr Piotr Winkler.

I dodaje: - Z kolei w przypadku dyskopatii szyjnej operacja jest niezbędna jeśli doszło do uszkodzenia rdzenia kręgowego i mamy osłabione czucie w rękach. Jeśli doszło "jedynie" do uszkodzenia korzenia i czujemy tylko ból, możliwe jest leczenie zachowawcze.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski