Dyskwalifikacja Jana Szymańskiego w norweskim Hamar! Poznaniak stracił pozycję lidera PŚ na 1500 m!

Jan Szymański nie będzie dobrze wspominał występu w norweskim Hamar.
Jan Szymański nie będzie dobrze wspominał występu w norweskim Hamar. Fot. Archiwum Głosu Wlkp.
Jan Szymański stracił w niedzielę pozycję lidera w klasyfikacji generalnej PŚ w biegu na 1500 m. Poznaniak zajechał drogę rywalowi i został zdyskwalifikowany.

Panczenista AZS AWF Poznań na torze w norweskim Hamar startował też w sobotę na 5000 m i zajął czternaste miejsce.

W biegu na 1500 m brązowy medalista z Soczi jechał w ostatniej parze z Holendrem Kjeldem Nuisem. Na prostej, na której zawodnicy zmieniają sie torami, popełnił błąd. – Janek nie ustąpił pierwszeństwa zawodnikowi jadącemu po zewnętrznym torze. To jego ewidentny błąd – powiedziała trener-koordynator reprezentacji, Ewa Białkowska.

Szymański stracił przez to prowadzenie w „generalce”, spadł na trzecie miejsce. Liderem został właśnie Nuis (w Hamar był drugi za Rosjaninem Denisem Juskowem). Dwaj pozostali Polacy uplasowali się w czołowej dziesiątce. Mistrz olimpijski na 1500 m Zbigniew Bródka (Błyskawica Domaniewice) zajął 8. lokatę (1.46,84), co jest powtórzeniem jego najlepszego wyniku w tym sezonie. Dziewiąty był Konrad Niedźwiedzki (AZS AWF Katowice, 1.46,96). W grupie B (słabszej) 6. miejsce (1.49,21) zajął Piotr Puszkarski (Stoczniowiec Gdańsk).

W biegu na 3000 m najlepsza z Polek była Luiza Złotkowska (Sparta Grodzisk Maz.) – 10. lokata (4.12,37). Wygrała faworytka, Czeszka Martina Sablikova (4.03,68). W biegach masowych biało-czerwoni nie odegrali większej roli.

Wyniki na 1500 m mężczyzn na PŚ w Hamar
1. Denis Juskow (Rosja) 1.45,07, 2. Kjeld Nuis (Holandia) 1.45,80, 3. Denny Morrison (Kanada) 1.46,03... 8. Zbigniew Bródka (Polska) 1.46,84, 9. Konrad Niedźwiedzki (Polska) 1.46,95; Jan Szymański (Polska) dyskwalifikacja.
Klasyfikacja PŚ na 1500 m: 1. Nuis 336, 2. Sverre Lunde Pedersen (Norwegia) 285, 3. Szymański 261... 8. Niedźwiedzki 198, 11. Bródka 144.