reklama

Działkowcy rozbiorą lub zapłacą za murowane altany?

Anna JarmużZaktualizowano 
Działkowcy zapłacą za zburzą lub zapłacą za murowane altany? Joanna Urbaniec / Polskapresse
Niewykluczone, że działkowcy, którzy mają w swoich ogrodach murowane altany, będą je musieli rozebrać lub zapłacić za nie podatek od nieruchomości. Temu ma zapobiec projekt ustawy o zmianach w prawie budowlanym. Taki trafił już do Sejmu.

- Tu nie chodzi o przestrzeganie prawa, ale o wyciągnięcie od nas pieniędzy - tak niektórzy wielkopolscy działkowcy interpretują działania podejmowane w sprawie ogrodowych altan. Zgodnie z definicją słownikową większość z nich to samowole budowlane, które trzeba rozebrać albo... za nie zapłacić. Aby temu zapobiec działkowcy złożyli w Sejmie projekt ustawy o zmianie w prawie budowlanym. Ma tam pojawić się definicja altany działkowej, która jest czymś innym niż schowek na narzędzia w przydomowym ogródku. W ciągu trzech miesięcy powinno się odbyć pierwsze czytanie.

Altany to nie altany
O sprawie zrobiło się głośno w styczniu. Wtedy Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok w sprawie jednego z warszawskich działkowców. Nadzór budowlany uznał, że jego altana to w rzeczywistości budynek rekreacyjno-wypoczynkowy i nakazał rozbiórkę. Sprawa trafiła do sądu administracyjnego. Ten potwierdził stanowisko nadzoru, podobnie jak Naczelny Sąd Administracyjny, do którego warszawiak odwołał się potem.

Sprawdź też: Działkowe altany do rozbiórki? Ich właściciele protestują [ZDJĘCIA]

Sędziowie kierowali się słownikową definicją altany. Zgodnie z nią działkowcy mogą wznosić wyłącznie wiaty - tzn. zadaszone obiekty bez litych ścian, co najwyżej z ażurowymi osłonkami. Zupełnie inaczej pojęcie altany rozumieją sami zainteresowani - którzy od wielu lat stawiają na swoich działkach małe murowane domki.

- Ustawa nie pozwala, by działkowiec mieszkał na terenie ogrodu. Może tam jednak przenocować - zwraca uwagę Robert Klimaszewski z ROD im. Stanisława Gawrońskiego w Śremie. - To niemożliwe, gdy ma się na działce cztery słupki przykryte dachem. W takich warunkach trudno zostawić nawet narzędzia. Mogą bowiem stać się łupem złomiarzy.

Zobacz również: Działkowcy boją się, że ich altany zostaną zrównane z ziemią

Działkowcy boją się, że takich wyroków, jak w Warszawie, będzie w Polsce więcej. I słusznie. Działkowcy z Torunia już dostali z wydziału windykacji i podatków Urzędu Miasta pisma, które przywołują definicję altany zawartej w orzeczeniu NSA. Ci, których domki nie wpisują się w tę definicję, mogą zapłacić podatek od nieruchomości. Jeśli za przykładem tego miasta pójdą inne samorządy, działkowców może to słono kosztować. 90 proc. altan nie wpisuje się bowiem w słownikową definicję. Zgodnie z prawem są wiec samowolami budowlanymi.

- To nieduże kwoty, wszystko zależy od miasta. Bywa, że jest to opłata 7-8 zł za metr kwadratowy. Jednak większość działkowców to osoby starsze, które nie mają dużo pieniędzy. Tymczasem podatek od nieruchomości będzie ich kosztować dodatkowo więcej niż sama działka - mówi R. Klimaszewski.

Sprawdź też: Działkowe altany do rozbiórki? Ich właściciele protestują [ZDJĘCIA]

Pisma z Urzędu Miasta trafiły też do działkowców z gminy Książ Wielkopolski. Póki co płacić będą jednak tylko ci, których altana przekracza określone w ustawie wymiary (pow. 35 mkw. i wysokość 4-5 m. - w zależności od rodzaju dachu).

- Rzeczywiście, wysłaliśmy takie pisma. Na razie chcemy jednak poznać skalę zjawiska. Dopiero później uruchomimy dalsze procedury - wyjaśnia Bogumiła Walczak, zastępca burmistrza gminy Książ Wielkopolski.

Stop rozbiórkom altan
Komitet Inicjatywy Ustawodawczej "Stop rozbiórkom altan" powstał już latem. Powołał go Polski Związek Działkowców. Inicjatywę obywatelską poparło ponad 700 tys. osób. Projekt trafił właśnie do Sejmu. Zgodnie z obietnicą Marszałka Sejmu w ciągu trzech miesięcy powinno się odbyć jego pierwsze czytanie.

Zobacz również: Działkowcy boją się, że ich altany zostaną zrównane z ziemią

- Działkowcy się boją. Dlatego apelujemy do posłów, by przyspieszyć procedurę legislacyjną - tłumaczy Jan Molski, prezes ROD im. mjr. Dobrzyckiego w Obornikach.

Jak przewidują posłowie, nie powinno być problemów z nowelizacją.

- Obecnie projekt jest na etapie opiniowania. Kiedy ten proces się zakończy, rozpoczną się dalsze prace nad projektem - wyjaśnia Tadeusz Tomaszewski, poseł SLD. - Ten projekt jest ponad podziałami politycznymi, Myślę, że posłowie będą zgodni, że zmiany należy wprowadzić.

Sprawdź też: Działkowe altany do rozbiórki? Ich właściciele protestują [ZDJĘCIA]

Podobne zdanie ma na ten temat Józef Racki, poseł PSL, choć jak mówi problem jest nieco rozdmuchany.

- Czarny scenariusz, o którym mówi Polski Związek Działkowców, może się nie sprawdzić. Z doświadczenia wiem jednak, że czasem lepiej coś doprecyzować. Pozwoli to uniknąć sytuacji, kiedy to w takiej samej sprawie zapada kilka różnych wyroków - mimo że sędziowie bazują na jednej ustawie - stwierdza Józef Racki.

Zobacz również: Działkowcy boją się, że ich altany zostaną zrównane z ziemią

O co walczą działkowcy?
Projekt obywatelski, złożony w Sejmie przez PZD ma doprowadzić do nowelizacji ustawy o prawie budowlanym. Inicjatorzy akcji chcą, by do przepisów wprowadzić termin altany działkowej. Szczegółowa definicja znajdzie się w ustawie o rodzinnych ogrodach działkowych. Zgodnie z projektem, altana to wolno stojący budynek rekreacyjno-wypoczynkowy, położony na terenie działki w ROD. Musi on mieć odpowiednie wymiary: pow. zabudowy do 35 mkw. oraz wysokość 5 m (przy dachu stromym) lub 4 m (przy dachu płaskim). Definicja ta różni się od tej zaczerpniętej przez sędziów NSA ("niewielki pawilon ogrodowy o lekkiej konstrukcji ze ściankami ażurowymi i niezwiązanej na trwałe z gruntem").

Flesz - nowi marszałkowie Sejmu i Senatu, sukces opozycji

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 35

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

F
Franek

Witam, w związku z wyrokiem NSA II OSK 1875/12, który definiuje pojęcie ALTANA. Mam pytanie do PZD a zwłaszcza do redaktora tego artykułu Pani Anny Jarmuż, czy została złożona skarga do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu na bez prawne działania urzędów i Sądów w Polsce. Działkowcy chcą wiedzieć czy do czasu zmiany Prawa budowlanego zostaną wstrzymane nakazy rozbiórek altan ponieważ powszechnie wiadomo, że takich i podobnych wyroków jest tysiące w Polsce.

d
działek

Jeśli jest to obiekt ponadnormatywny / bywa, że z garażem / albo w pełni przystosowany do całorocznego zamieszkania / instalacja c.o. / - to nie jest to altana ogrodowa. Wiele takich altan to normalnie cało rocznie funkcjonujące i zamieszkałe przez rodziny domy. I w tym jest problem, a zarządy ogrodów to tolerują.

C
Conrad

Ile altan ponadnormatywnych, powyżej 35 m2 lub odpowiednio 4 lub 5 m wysokości, zgłosiło do nadzoru budowlanego nowe Stowarzyszenie Ogrodowe PZD ??? Mija właśnie 10 miesięcy, jak stowarzyszenia zarządzające ogrodami mają ustawowy obowiązek zgłaszania samowoli budowlanych w rod do nadzoru budowlanego (art.13. ust.2). Czy PZD zapomniał, że był autorem tej ustawy z takim brzmieniem art. 13 !? Może przy pracach nad nowelizacją ustawy ogrodowej, zgłoszoną przez PZD zapytać o to !!! A może ten zapis uzupełnić, tak żeby prawo było skuteczne. Żeby nie było parodią i obiektem drwin !!!

L
LEX

Zapraszam na ogródki działkowe w Poznaniu na Górczynie . Niektóre domy są tak duże ,że ledwo mieszczą się na działce . W wielu prowadzona jest działalność gospodarcza. To także są altany ?

R
Red555

A może w obronie prawdziwych ogrodów, należy założyć ogólnopolskie stowarzyszenie "Pamiętajmy o ogrodach..." które będzie walczyć o przywrócenie stanu zgodnego z prawem w rodzinnych ogrodach działkowych !? Urzędnicy wstyd !!! Ryba psuje się od głowy !!!

O
OBYWATEL

Wyalienowanie sędziów wszystkich szczebli jest porażające

e
ewa d.

W ROD-ach aż roi się od daczy.Te ogródki przerodziły się ośrodki rekreacji,a rolą ich miała być możliwość uprawiania przysłowiowej pietruszki.Konia z rzędem temu kto znajdzie tam warzywa.Ale piękne i niejednokrotnie drogie ozdoby znajdzie na pewno i do tego oczko wodne...

z
zebra

i już mają co chcieli - temat zastępczy i walka pomiędzy zwolennikami POD a przeciwnikami... a reszta spraw POszła w las :)

R
Red555

Mądrej głowie dość półsłowie !

z
zdzich

Od kiedy to w Polsce jeden wyrok NSA jest prawda objawioną ? Naoglądaliście się amerykańskich filmów sądowych o prawie precedensowym ? Tu jest Europa kontynentalna, tu obowiązuje system austriacki a nie brytyjski, wyrok jest jednostkowy i inny skład może wydać zupełnie inne orzeczenie.

J
JS

Wywiad z byłym szefem Trybunału Konstytucyjnego na temat jakości sędziów w Polsce - ponieważ na forach linki wycinają, w Googla wrzucić:

madry-sedzia-poradzi-sobie-takze-ze-zlym-prawem

P
Prawnik

Nowe pokolenie sędziów - do których i ty się zaliczasz bo widać że jesteś sędzią albo pracownikiem sądu albo dzieckiem sędziego - to niestety teoretycy wychowani na internecie, oderwani od rzeczywistości. Idę o zakład że w życiu nie byłaś na żadnej działce. A ferowanie wyroków tylko na bazie słownika języka polskiego (sic ! A dlaczego nie na podstawie książki kucharskiej ?) nie zwalnia z myślenia. Pewnie że trzeba ukarać tych co zbudowali budynki przekraczające rozmiary regulaminowe ale dlaczego chcesz stosować odpowiedzialność zbiorową prześladując uczciwych działkowców, których jest olbrzymia większość ? Tego cię nauczyli na studiach ? To to jest kolejne potwierdzenie degrengolady polskiego sądownictwa.

g
gość

Teraz niezwłocznie trzeba na KOSZT PODATNIKA utworzyć 3 komisje, 2 podkomisje i obowiązkowo dla każdego powiatu po 3 Inspektoraty d/s altan działkowych.
Co tam inspektoraty! Ministerstwo Altan Działkowych od razu,a co! Z budżetem agencji NASA i specjalistami z Houston, bo przecież inaczej nie da się zweryfikować czy dana budowla jest altaną czy domem mieszkalnym.

k
kjl

w końcu. pobudowali się nielegalnie to teraz niech burzą. i słusznie. ja muszę płacić za mieszkanie a oni mieszkają za darmo!

M
MVP

Nie budulec jest problemem, tylko meldunek na działkach. Z tym trzeba walczyć, choć NSA/SN nie bardzo pomaga swoimi rozstrzygnięciami. Przez to mamy klimat jak w gwatemali...

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3