Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzieci nie będą czekać na usunięcie migdałków? Wielkopolski NFZ zamierza rozwiązać problem kolejek

Nicole Młodziejewska
Nicole Młodziejewska
- „Zepsute” przez infekcje migdałki potrafią wysiać paciorkowcami dosłownie cały organizm - mówi prof. Wierzbicka.
- „Zepsute” przez infekcje migdałki potrafią wysiać paciorkowcami dosłownie cały organizm - mówi prof. Wierzbicka. Paweł Miecznik
Wielkopolski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia ogłosił konkurs, w ramach którego wyłonione zostaną dwie nowe placówki, wykonujące usunięcie migdałków u dzieci w trybie chirurgii jednego dnia. Dla pacjentów oznacza to duże ułatwienie w dostępie do zabiegu.

- Chcielibyśmy, aby w Wielkopolsce mali pacjenci, którym lekarz zalecił usunięcie migdałków, nie musieli tak długo czekać na zabieg. W odpowiedzi na zapotrzebowanie mieszkańców Wielkopolski Oddział Wojewódzki NFZ ogłosił w tym roku postępowanie konkursowe, w wyniku którego chcielibyśmy wyłonić dwie placówki w naszym województwie - mówi Marta Żbikowska-Cieśla z biura prasowego WOW NFZ.

Czytaj też: Koronawirus w Poznaniu: Szkoły, przedszkola i żłobki zamknięte na dwa tygodnie. Zajęcia zawieszone

Usunięcie migdałków podniebiennych to częsty zabieg, zwłaszcza u dzieci zmagających się np. z nawracającą anginą.

- To najczęstszy, pozornie najprostszy, ale czasami też niebywale trudny zabieg laryngologiczny. Do takiego zabiegu kwalifikują się takie grupy wskazań jak np. częste zachorowanie na anginy, zapalenie migdałków, bardzo częste zapalenia pierścienia Waldeyera, czyli tkanki chłonnej gardła środkowego - wyjaśnia prof. Małgorzata Wierzbicka, kierownik Kliniki Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej UM. I dodaje: - „Zepsute” przez infekcje migdałki potrafią wysiać paciorkowcami dosłownie cały organizm. A to może prowadzić do wielu schorzeń.

Sprawdź też:

500 dodatkowych zabiegów usunięcia migdałków u dzieci?

Wielkopolski NFZ zamierza podpisać dwie umowy na udzielanie świadczeń w trybie chirurgii jednego dnia w zakresie otolaryngologii dziecięcej.

- W ramach tych umów będą wykonywane między innymi zabiegi usunięcia migdałków u dzieci. Umowy mają obowiązywać od 1 czerwca tego roku i chcielibyśmy je podpisać na okres trzech lat - informuje Marta Żbikowska-Cieśla. I zaznacza: - Według naszych szacunków wyłonione placówki, jeszcze do końca tego roku, mogłyby w sumie wykonać prawie 500 zabiegów usunięcia migdałków u dzieci.

Placówki zainteresowane udzielaniem tego rodzaju świadczeń mogą przysyłać swoje oferty do środy, 11 marca.

- Mamy nadzieję, że rozstrzygnięcie konkursu pozwoli skrócić kolejki oczekujących na zabieg usunięcia migdałków i inne świadczenia z zakresu otolaryngologii dziecięcej - podkreśla Żbikowska-Cieśla.

Sprawdź też:

Z kolei prof. Małgorzata Wierzbicka przyznaje, że te działania są potrzebne. Dlaczego?

- Głęboki sens ma wydzielenie jednostek, które będą świadczyły tzw. małe zabiegi laryngologiczne, będą miały procedury jednodniowe - pacjent przychodzi, usuwane są migdałki, jedną noc śpi i później wychodzi. Tego na pewno obecnie bardzo brakuje - przyznaje prof. Małgorzata Wierzbicka.

Koronawirus w ekspresowym tempie przenosi się między państwami. Chociaż zakażenia odnotowano już w wielu miejscach na świecie, wirus nadal jest pewną niewiadomą. Oto mity na temat koronawirusa, w które nie powinieneś wierzyć --->

Mity na temat koronawirusa. Nie powinieneś w to wierzyć!

Zobacz, jak przygotować się na wypadek wystąpienia epidemii choroby w Polsce. Jakie produkty medyczne i spożywcze warto kupić i przechowywać w domu? Jak się skutecznie zabezpieczyć na wypadek kwarantanny? Oto lista potrzebnych produktów. Przejdź do galerii ----->

Koronawirus: Co kupić? Jakie produkty medyczne i spożywcze ...

Sprawdź też:

Film: Koronawirus: Co powinniśmy o nim wiedzieć:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski