18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzieci praca: przepisy prawne

Milena Kochanowska
Małgorzata Radziszewska
Małgorzata Radziszewska
Jak przepisy chronią nasze pracujące dzieci? Na pytania odpowiada Małgorzata Radziszewska z Państwowej Inspekcji Pracy w Poznaniu

Czy z osobą, która skończyła 18 lat i teraz chce uczyć się zawodu fryzjera, można zawrzeć umowę w celu przygotowania zawodowego?
Małgorzata Radziszewska: Nie. Umowa taka bowiem dotyczy jedynie kategorii osób określonych w Kodeksie pracy mianem młodocianych, czyli tych w przedziale wieku od 16 do 18 lat.


Uczę się zawodu sprzedawcy. Szef powiedział, że nie muszę nic wiedzieć o ryzyku zawodowym, bo w tym zawodzie go nie ma. Czy to prawda?

Małgorzata Radziszewska: Pracodawca nie ma racji. Ocena ryzyka zawodowego na stanowisku pracy dotyczy każdego stanowiska i każdego pracownika. Wynika to z przepisów prawa pracy. W związku ze szczególną ochroną zdrowia młodocianych, pracodawca musi informować o ryzyku zawodowym oraz o zasadach ochrony przed zagrożeniami nie tylko młodego pracownika, ale również jego rodziców lub opiekunów.

Chcę pomóc znajomym i zatrudnić w czasie wakacji ich 16-letniego syna, licealistę, do prac lekkich przy sprzątaniu magazynu. Ile godzin tygodniowo może pracować?
Małgorzata Radziszewska: Wymiar czasu pracy młodocianego, który w czasie wakacji będzie u pana dorabiał nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin w tygodniu. Ten wymiar obowiązuje także w przypadku, gdy młodociany jest zatrudniony u więcej niż jednego pracodawcy. Jeżeli będzie chciał go pan zatrudniać po wakacjach, czas jego pracy nie może przekroczyć 12 godzin na tydzień, a w dni kiedy będzie chodził do szkoły, nie może pracować dłużej niż dwie godziny dziennie.

Matka 17-latki, którą chcę zatrudnić w lipcu jako pomoc biurową domaga się ode mnie, żebym ją poinformował o ryzyku zawodowym, które jest na stanowisku pracy córki. Czy muszę to zrobić?
Małgorzata Radziszewska: Pracodawca jest obowiązany przekazać informacje o ryzyku zawodowym, które wiąże się z pracą wykonywaną przez młodocianego, oraz o zasadach ochrony przed zagrożeniami również przedstawicielowi ustawowemu młodocianego, w tym wypadku matce pracownika.


Do roznoszenia ulotek mojej firmy chce zatrudnić dwie 15-latki. Czy konieczna jest zgoda ich rodziców?

Małgorzata Radziszewska: Może pani zatrudnić osoby w takim wieku, czyli poniżej 16 roku życia, jeśli ich opiekunowie prawni, w tym przypadku rodzice, wyrażą na to zgodę. Musi też pani uzyskać na to pozwolenie od inspektora pracy.

Mój 13-letni syn chce dorobić sobie w czasie wakacji. Jakie prace wolno mu wykonywać?

Małgorzata Radziszewska: Dzieci nie mające ukończonych 16 lat mogą być zatrudnione jedynie przez pracodawców, którzy prowadzą działalność kulturalną, sportową, reklamową lub artystyczną.


We wrześniu wnuk skończy 16 lat. W sierpniu chce go zatrudnić w mojej firmie do lekkich prac budowlanych. Czy jest to możliwe?

Małgorzata Radziszewska: Nie. Będzie to możliwe dopiero we wrześniu, gdy wnuk skończy 16 lat i tylko wtedy jeżeli prace nie będą związane z nadmiernym wysiłkiem fizycznym oraz nie będą powodować zagrożenia dla życia i zdrowia. Nie mogą również kolidować z zajęciami szkolnymi.


Mam 18 lat. W maju pracowałam w weekendy u ogrodnika i do dziś nie dostałam za to pieniędzy. Co mogę zrobić?

Małgorzata Radziszewska: Jeśli była to umowa o pracę, to może pani złożyć skargę do okręgowego inspektoratu pracy. Jeśli natomiast pracowała pani na umowie zlecenia lub o dzieło, to musi pani wezwać pisemnie zleceniodawcę do zapłaty. Ma też pani prawo dochodzić roszczenia poprzez sąd pracy lub sąd rejonowy.

Chcę zatrudnić kilku pracowników młodocianych. Czy powinni oni przejść badania lekarskie i szkolenie z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy?
Małgorzata Radziszewska: Tak jak w przypadku wszystkich innych pracowników, musi pan skierować tych młodych ludzi na wstępne badania lekarskie, by uzyskali orzeczenia o zdolności do wykonywania określonej pracy. Rozpoczynający pracę powinni także odbyć szkolenie z zakresu bhp.


Zatrudniam młodocianego, który jest u mnie kucharzem, a teraz chcę, by pracował jako cukiernik.
Czy to prawda, że muszę ponownie wysłać go na badania lekarskie?

Małgorzata Radziszewska: Tak. Badania wstępne zawsze muszą być wykonane ponownie, jeśli pracownik jest przenoszony na inne stanowisko.

STRONA GŁÓWNA GŁOSU WIELKOPOLSKIEGO

Najnowsze informacje z Wielkopolski wprost na Twoją skrzynkę - zapisz się do newslettera

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski