Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzieci ze szkoły Zawsze Razem: Pomóżcie wybudować nam windę

Maciej Łosiak
Mieć windę z prawdziwego zdarzenia - to marzenie 40 uczniów Niepublicznej Szkoły Podstawowej i Gimnazjum "Zawsze Razem" z os. Jana III Sobieskiego.

W szkole uczą się dzieci niepełnosprawne ruchowo i intelektualnie. Mimo że to placówka niepubliczna od rodziców nie jest pobierane czesne.

- Większość naszych podopiecznych porusza się na wózkach. Klasy znajdują się na piętrze. Mamy wprawdzie urządzenie, na którym może usiąść jedna osoba i wjechać na piętro. Jest to jednak zabytek. Wjazd zajmuje kilka minut. Żeby wszyscy znaleźli się punktualnie o godz. 8 w salach lekcyjnych musielibyśmy chyba zaczynać transport o 6 - mówi Maria Warda, dyrektor placówki.

W przenoszeniu dzieci po schodach pomagają więc opiekunowie. Jest to jednak uciążliwe i mało komfortowe dla uczniów. Szkoły nie stać na wydatek 200 tys. zł (koszt windy i przebudowy części budynku).

- Możemy tylko liczyć na wsparcie przyjaciół i sympatyków - dodaje Magdalena Stawiarska, kierownik ośrodka leczniczo-rehabilitacyjnego, który także znajduje się w budynku na os. Sobieskiego.

Gmach należy do Szpitala Klinicznego im. Krysiewicza, jednak szkoła na wsparcie finansowe właściciela liczyć nie może. - Mamy związane ręce - musimy działać w ramach uregulowań prawnych. Zachowując wrażliwość, ale przestrzegając zasad, jedyne co możemy zrobić, to wynajmować pomieszczenia na preferencyjnych warunkach - wyjaśnia Jacek Profaska, dyrektor szpitala.

"Zawsze Razem" funkcjonuje do 2005 roku. Jest organizacją pożytku publicznego. Klasy składają się co najwyżej z sześciu uczniów. Mają oni indywidualny tok nauczania. Młodzież jak w każdej innej szkole pisze sprawdziany, są egzaminy gimnazjalne. - Naturalnie wymagania są odpowiednie do poziomu rozwoju intelektualnego - zaznacza dyrektor Warda.

Oprócz nauki ważnym elementem funkcjonowania szkoły jest również rehabilitacja. Obok sal lekcyjnych są w pełni wyposażone pomieszczenia do ćwiczeń, hydromasażu, czy też specjalne miejsce z łóżkiem wodnym. Jak podkreśla Magdalena Stawiarska codzienne lekcje rehabilitacji (odbywają się zamiast w-fu) to konieczność. Uczniowie regularnie uczestniczą również w akcji "Żagle dla wszystkich", jeżdżąc do Kiekrza, czy w turniejach boccia - sportowa dyscyplina paraolimpijska.

Osoby, instytucje, które chciałby pomóc zbudować windę mogą kontaktować się z dyrekcją szkoły pod numerem 61 8235 841.

NAJNOWSZE INFORMACJE Z POZNANIA I WIELKOPOLSKI: GLOSWIELKOPOLSKI.PL

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski