18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziecięcy Zespół Folklorystyczny "Cepelia-Poznań": Daj szansę swojemu dziecku!

Cepelia Poznań
Dziecięcy Zespół Folklorystyczny "Cepelia-Poznań"
Dziecięcy Zespół Folklorystyczny "Cepelia-Poznań" Dziecięcy Zespół Folklorystyczny
Jako rodzice dbamy o dobro swojego dziecka. Chcemy zapewnić mu ciekawy a jednocześnie wartościowy sposób spędzenia wolnego czasu oraz - co ważne - uchronić je przed nudą. Chcemy, aby nasze dziecko znalazło w życiu pasję, hobby i zainteresowanie na lata, a najlepiej na całe życie. Pytanie, czy wiemy, jak to zrobić? Co wybrać? Czy warto?

Spośród różnorodności oraz mnogości ofert zajęć pozalekcyjnych wybieramy, zmieniamy, eksperymentujemy, wracamy, rezygnujemy, a przede wszystkim wciąż, nieustająco szukamy tych właściwych.

Nie wszyscy…

Rodzice dzieci należących do Dziecięcego Zespołu Folklorystycznego "Cepelia - Poznań" wybrali raz i już nie szukają.
Dziecięcy Zespół Folklorystyczny "Cepelia - Poznań" po raz 25 rozpoczyna kolejny rok artystyczny. Zespół już blisko ćwierć wieku kształci dzieci w wieku 6-15 lat w zakresie tańca, śpiewu, gry na instrumentach oraz piękna i bogactwa polskiej kultury i tradycji. Zapewnia wszechstronny i harmonijny rozwój dziecka, doskonalenie umiejętności społecznych, rozwijanie myślenia, wrażliwości, kreatywności oraz asertywności.

Dzieci uczestniczą w zajęciach w trzech grupach wiekowych. Do grupy pierwszej przychodzą sześcio-, siedmiolatki. Przez rok uczą się podstawowych kroków, rytmiki, koordynacji ruchowej, emisji głosu, podstaw śpiewu, prostych tekstów i piosenek. Po tym okresie przechodzą do grupy drugiej, tzw.: grupy koncertowej. Doskonalą w niej swoje umiejętności wokalno - taneczne, rozpoczynają naukę gry na flecie oraz stawiają pierwsze kroki na scenie, występując dla większej lub mniejszej publiczności. W wieku około 11 - 12 lat przechodzą do trzeciej grupy, wciąż się ucząc i doskonaląc, jeżdżą na festiwale, grają na okarynach
aż w końcu przestają być dziećmi. Kończąc 16 lat z płaczem żegnają się z zespołem.

W ciągu całego procesu kształcenia uczą się nie tylko pięknie tańczyć trudne tańce narodowe, śpiewać solo oraz w chórze, grać na dwóch instrumentach, ale uczą się również polskiej tradycji narodowej, gwary ludowej, starych obyczajów, zabaw ludowych i obrzędów, wrażliwości na muzykę i kulturę, Uczą się również otwartości na drugiego człowieka, współpracy w grupie, podstaw dobrego zachowania i poszanowania zasad oraz wartości.

A przy tym wszystkim dobrze się bawią.

Zespół organizuje dla dzieci wyjazdy na zimowisko z nauką jazdy na nartach oraz wyjazdy letnie, najczęściej za granicę. W ciągu trwania roku artystycznego, czyli od września do czerwca, członkowie "Cepelii - Poznań" mają również wiele dodatkowych atrakcji: przygotowanie i wystawienie Pastorałki, tradycyjnie w teatrze "Scena na piętrze", wspólna Wigilia, obchody Dnia Wiosny oraz inne.

Zespół koncertuje na scenach w kraju i poza jego granicami. Od momentu debiutu w drugim roku swojej działalności (1989 r.) na Ogólnopolskim Przeglądzie Zespołów Cepeliowskich w Krakowie, gdzie zdobył pierwsze miejsce i otrzymał wysoką ocenę ekspertów folkloru, do dnia dzisiejszego pełni rolę ambasadora polskiej kultury. Do wielu sukcesów należy także zdobycie Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych na Cyprze (1995). Ponadto młodzi tancerze koncertowali przed publicznością Anglii (1996), Austrii (2001), Bułgarii (2010), Chorwacji (2008), Holandii (1993), Francji (1993, 1995), Macedonii (2007), Niemiec (1992, 1994, 1997), Rosji (1998), Turcji (2004), na Cyprze (1995, 2003, 2009), Łotwie (1997), Węgrzech (1998, 2000, 2002, 2005, 2009), Tajwanie (1999, 2011) i we Włoszech (2000). Prezentowali swój program także w Watykanie, podczas audiencji u Ojca Świętego - Jana Pawła II. W roku bieżącym odwiedzili Hiszpanię, a w listopadzie wyjeżdżają na Międzynarodowy Festiwal Folkloru i Muzyki do Indii. Uczestnictwo w festiwalach zarówno krajowych, jak i międzynarodowych daje dzieciom możliwość zawiązania nowych przyjaźni, zwiedzenia świata oraz zapoznania się z innymi kulturami.

Członkowie zespołu dzielą się umiejętnościami i wiedzą o polskim folklorze również z rówieśnikami. Przedstawiają audycję o tańcach polskich w szpitalach, szkołach i przedszkolach z Poznania i okolic. Koncertują na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

W Dziecięcym Zespole Folklorystycznym "Cepelia-Poznań", od roku 2001, działa Sekcja Polskiego Tańca Towarzyskiego, która kultywuje tradycje tańców narodowych. Jej wychowankowie uczestniczą w krajowych turniejach tańca, zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia. Należą do czołowych par w kraju.

W 2003 roku zespól został członkiem Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń, Festiwali i Sztuki Ludowej CIOFF.
Od trzech lat uczestniczy w Międzynarodowym Dziecięcym Festiwalu Folkloru "Kids Fun Folk Festival", organizowanym w Poznaniu przez Stowarzyszenie Sympatyków Kultury Ludowej "Otwórz się na folklor".

W 2013 r. Dziecięcy Zespół Folklorystyczny "Cepelia-Poznań" będzie uroczyście obchodził 25-lecie istnienia. Z tej okazji przewidzianych jest również wiele atrakcji, imprez oraz koncert galowy.

W tym roku przesłuchania oraz zapisy do Zespołu odbywają się 7 września, w piątek, w godz. 17.00-19.00 oraz 8 września, w sobotę, w godz. 11.00-13.00 w Młodzieżowym Domu Kultury nr 3, przy ul. Jarochowskiego 1 w Poznaniu, gdzie Zespól ma swoja siedzibę i salę do ćwiczeń.

Więcej informacji można znaleźć na stronie MDK nr 3 http://www.mdk3lazarz.pl oraz na Facebooku https://www.facebook.com/pages/Dziecięcy-Zespół-Folklorystyczny-Cepelia-Poznań/277443352360741.

Dajmy szansę naszym dzieciom!!!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski