Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Dzieje hymnu polskiego”. Podsumowano poznańskie obchody roku Józefa Wybickiego

Natalia Krawczyk
Natalia Krawczyk
26 września w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu odbyła się konferencja, podczas której podsumowano poznańskie obchody Roku Józefa Wybickiego.
26 września w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu odbyła się konferencja, podczas której podsumowano poznańskie obchody Roku Józefa Wybickiego. Robert Woźniak
26 września o godz. 13 w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu odbyła się konferencja, podczas której podsumowano poznańskie obchody Roku Józefa Wybickiego. Konferencja została zorganizowana przez poznańskie organizacje pozarządowe współpracujące w ramach Cyryl Club oraz Wielkopolski Urząd Wojewódzki.

Od 15 września w holu Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego dostępna jest wystawa przygotowana przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych pn. Dzieje Hymnu Polskiego, opisująca historię powstania "Mazurka Dąbrowskiego". Okazją do podsumowania dotychczasowych działań była też nadchodząca rocznica urodzin Józefa Wybickiego, która przypada 29 września. W tym terminie wystawa zostanie przekazana do poznańskich i podpoznańskich szkół w celu promocji polskiego hymnu narodowego wśród najmłodszych Polaków.

Jak powiedział Szymon Szynkowski vel Sęk, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, dzięki tego typu działalności, Rok Józefa Wybickiego ogłoszony przez sejm RP miał swój szczególny wymiar w Poznaniu - mieście, z którym był związany. Wydarzenie poprowadził Kevin Nowacki, koordynator Wielkopolskiego Klubu Dyskusyjnego „Cyryl Club”, który zajmował się również przygotowaniem tej ekspozycji.

- Mieszkańcy powiatu śremskiego od lat z wielkim zaangażowaniem inicjują działania, których celem jest popularyzacja postaci generała Józefa Wybickiego oraz wiedzy o historycznym dziedzictwie i polskich symbolach narodowych - zaznaczyła Beata Maszewska, II Wicewojewoda Wielkopolska.

- W poprzednią sobotę, w Brodnicy odbył się kolejny, cykliczny dzień hymnu polskiego, a kilka lat temu w pobliskiej Parafii pw. św. Barbary Jaszkowo-Manieczki przy wsparciu Wojewody Wielkopolskiego społeczny komitet mieszkańców doprowadził do odbudowy Kaplicy pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny. To jedyna i najważniejsza pamiątka materialna po pobycie Józefa Wybickiego w Wielkopolsce. Twórca hymnu narodowego zbudował tę kaplicę dla uczczenia pamięci swojego przedwcześnie zmarłego syna.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

26 września w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu odbyła się konferencja, podczas której podsumowano poznańskie obchody Roku Józefa Wybickiego.

„Dzieje hymnu polskiego”. Podsumowano poznańskie obchody ro...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski