MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dzieje się na Starym Rynku w Słupsku. Niedługo rozpocznie się kolejny etap badań archeologicznych [ZDJĘCIA]

Wojciech Lesner
Wojciech Lesner
Wideo
od 7 lat
Prace realizowane na płycie Starego Rynku w Słupsku przesunęły się w stronę południową i zachodnią. Odgrodzono kolejny fragment placu, gdzie prowadzone będą badania archeologiczne.

Badania archeologiczne na Starym Rynku rozpoczęły się na początku marca, po tym, jak w połowie lutego na teren placu weszły ekipy budowlane, których zadaniem jest przeprowadzenie jego modernizacji. Zdjęto nawierzchnię, chodniki oraz wyłączono odcinek ulicy Grodzkiej przebiegającej przy Starym Rynku i zdjęto z niej nawierzchnię. Zgodnie z przepisami zanim roboty budowlane będą kontynuowane najpierw teren budowy musi zostać poddany badaniom archeologicznym.

Do tej pory odkryto sporo artefaktów, z których najciekawsze to dwa starożytne groby. Pierwszy to ciałopalny grób jamowy, który przesuwa historię tego miejsca przynajmniej o tysiąc lat, a może i parę tysięcy. Drugi to grób skrzynkowy z popielnicą ze spalonymi kośćmi, charakterystyczny dla kultury Pomorskiej (około 600 lat p.n.e.). Odkopano również dużą liczbę ołowianych kul. Znaleziono także sporo odważników.

Wykopaliska uwidoczniły również zabytki architektoniczne - pozostałości kamiennych i murowanych fundamentów. M.in. odkryto fundamenty po hotelu Mund, który przed 1945 r. stał w północno-wschodnim narożniku placu, a także fundamenty przybudówek po dawnym ratuszu, który do początku XX wieku stał na środku Starego Rynku. Teraz, prace archeologiczne prowadzone będą w kolejnej części Rynku.

- Zakończyły się badania archeologiczne od strony północnej i wschodniej – od strony budynku Milenium i w ciągu ulicy Grodzkiej. Wykonawca wykonuje rozbiórki nawierzchni drogowych od strony południowej i zachodniej – od Cepelina i Casa Italia. Badania archeologiczne będą prowadzone od tych dwóch stron – mówi Tomasz Orłowski, dyrektor Zarządu Infrastruktury Miejskiej w Słupsku.

- Na początku przyszłego tygodnia będziemy mieli szczegółową informację geodezyjną odnośnie reliktów odkrytych podczas przeprowadzonych już badań. Będą one naniesione na plan sytuacyjny i będziemy stwierdzać czy istnieje kolizja sieci uzbrojenia podziemnego, która musi z uwagi na te nowo odkryte relikty zostać przeprojektowana czy zmieniona. Jak tylko to zostanie w najbliższych dniach rozstrzygnięte, rozpoczynamy prace instalacyjne i drogowe w ciągu ulicy Grodzkiej. W pierwszej kolejności kanalizacja deszczowa, pozostałe sieci, chodnik i jezdnia – żeby jak najszybciej umożliwić przejazd i przejście od ulicy Grodzkiej i ulicy Kowalskiej, Mostnika – zapowiada Tomasz Orłowski.

Prace przy rewitalizacji płyty Starego Rynku w Słupsku to koszt około 20 mln złotych, z czego 16 mln to dofinansowanie w ramach rekompensat za budowę amerykańskiej tarczy w Redzikowie. Wszystkie prace mają zakończyć się do końca bieżącego roku, ale przejazd ul. Grodzką ma być udostępniony wcześniej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza