Dzięki Poznańskiemu Budżetowi Obywatelskiemu otoczenie trzech poznańskich jezior zmieniło się i wypiękniało. PBO 2021 - trwa głosowanie

Bogna Kisiel
Bogna Kisiel
Na plaży Malibu nawet jesienią najmłodsi mieszkańcy Poznania nie będą się nudzić. Czeka tu na nich sporo atrakcji Waldemar Wylegalski
Sprawna komunikacja, poczucie bezpieczeństwa, oferta edukacyjna, mieszkaniowa, poziom bezrobocia - te, między innymi, czynniki wpływają na to, jak żyje się w mieście. Coraz bardziej zwiększa się jednak świadomość mieszkańców, dotycząca zagospodarowania czasu wolnego. Dużą wagę poznaniacy przywiązują do oferty kulturalnej i rekreacyjnej miasta, sieci ścieżek rowerowych, dostępności i jakości terenów zielonych. Znajduje to odzwierciedlenie w wyborze projektów w ramach budżetu obywatelskiego.

Przykłady? Jest ich wiele. W czasie funkcjonowania Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego powstało lub zostało zmodernizowanych całe mnóstwo miejsc aktywności - place zabaw, siłownie, boiska... Na Strzeszynie, w okolicach ulic Owidiusza i Horacego, powstały: nowoczesny plac zabaw i wielofunkcyjne boisko. Na Malcie swoimi atrakcjami kusi rodzinny plac zabaw, który został wyposażony w 18 wyjątkowych urządzeń.

Obserwatorium Astronomiczne było inspiracją dla powstania parku Heweliusza. Jego alejki przypominają orbity Układu Słonecznego. Jest tu „Mgławica” - rozległy żwirowy teren z głazami, bylinami i trawami; tablice edukacyjne, zegar słoneczny, place zabaw, siłownia, street workout.

W parku Górczyńskim z pieniędzy PBO odnowiono ścieżki, wybudowano wielofunkcyjny plac zabaw i siłownię, a cały teren dostosowano do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Zmodernizowano i rozbudowano plac zabaw w parku Sołackim. Park Tysiąclecia stał się parkiem tysiąca zabaw dzięki projektowi zgłoszonemu przez 7-letnią Natalię.

Jednak chyba najbardziej imponujące projekty, stanowiące spójną całość, to te, które zrealizowano nad jeziorami Kierskim, Strzeszyńskim i Rusałką. Ich nadbrzeża zostały zrewitalizowane, powstały plaże, place zabaw, siłownie zewnętrze, boiska oraz kilometry nowych, atrakcyjnych tras rowerowych.

Zachody słońca widziane z mola

W ramach projektu „Nowa Rusałka” wybudowano ziemny tor rowerowy, siłownię zewnętrzną, pole do gry w boccia, dodatkowe boiska do siatkówki plażowej, utwardzone ścieżki oraz ogólnodostępne stacje naprawy rowerów, powiększono też plac zabaw. Te zmiany spowodowały, że tereny nad Rusałką stały się jeszcze atrakcyjniejsze do wypoczynku. Spotkały się one z aprobatą poznaniaków, którzy oczekiwali kolejnych inwestycji na tym terenie. Nic dziwnego zatem, że propozycja kontynuacji tego przedsięwzięcia spotkała się z poparciem mieszkańców.

W drugim etapie projektu „Nowa Rusałka” wyremontowano pomosty, utworzono strefy piknikowe dla rodzin z dziećmi, zamontowano kolejne stojaki rowerowe, posadzono dodatkowe drzewa i krzewy, zamontowano dodatkowe ławki, które sprawdzają się także w jesienne dni, by nieco odpocząć po dłuższym spacerze.

Dzięki budżetowi obywatelskiemu nowe molo zastąpiło wysłużony, drewniany pomost, który nie był ogrodzony. Poza tym, że świetnie wygląda, ma solidną konstrukcję, stanowi dodatkową atrakcję Rusałki, jego główną zaletą jest fakt, iż jest bezpieczne, co jest szczególnie ważne dla rodzin, przychodzących tutaj z małymi dziećmi. Powierzchnia mola wynosi 150 metrów kwadratowych. W ten sposób w sezonie, gdy na plaży robi się tłoczno, można skorzystać z bezpiecznego, nowego pomostu. Ci, którzy nie lubią tłoku, chętnie przychodzą na molo podziwiać zachody słońca. Te inwestycje, finansowane przez budżet obywatelski, zostały zrealizowane na plaży głównej nad Rusałką. Mieszkańcy postanowili wprowadzić zmiany także po drugiej stronie jeziora.

Plażujemy i jeździmy

Ten projekt rodził się w głowie jego inicjatorów przez lata. Jest on niepowtarzalny pod wieloma względami, a biorąc pod uwagę liczbę inwestycji, wykonany z dużym rozmachem.

Po pierwsze, obejmuje ponad tysiąc hektarów lasów i trzy poznańskie jeziora - Rusałkę, Kierskie i Strzeszyńskie. Jest też efektem współpracy mieszkańców osiedla Krzyżowniki--Smochowice, Sołacza, Strzeszyna, Podolan, Kiekrza. Co więcej - z powstałej infrastruktury można praktycznie korzystać przez cały rok, a teren został tak zagospodarowany, aby zachęcał do rodzinnych spacerów i wycieczek rowerowych.

Bezpłatność, ogólnodostępność i ekonaturalność: to hasło przyświecało projektowi „Plażojada - szlakiem trzech jezior: Rusałka, Strzeszynek, Kiekrz”. Pomysł zyskał poparcie poznaniaków. Na jego realizację wydano 4,5 mln zł (1,9 mln z PBO, 1,7 mln z POSiR, 0,5 mln zł dołożyła Rada Miasta Poznania). Dzięki niemu powstało pięć plaż wraz z atrakcjami rekre-acyjno-sportowymi, które połączyły ścieżki dla pieszych i rowerzystów. Nad Jeziorem Kierskim znajdują się trzy plaże - Parkowa, Smocza i Łabędzia; nad Strzeszyńskim - Malibu; nad Rusałką - Dzika.

Plażę Parkową uporządkowano, powstała część rekreacyjno-sportowa z boiskiem do siatkówki, siłownią zewnętrzną oraz placem zabaw. Na Łabędziej wyremontowano altanę, huśtawki, ławki i plac zabaw. Pojawiła się też siłownia. Smocza także zyskała nowy wygląd - boiska, siłownię, plac zabaw. Zrewitalizowano plażę Malibu, ustawiono linarium, pomyślano również o miejscu do grillowania. Na plaży Dzikiej wyznaczono miejsca na piknik i ognisko oraz część sportową.

W kolejnej edycji PBO wśród zwycięskich projektów znalazł się „Ogólnodostępny pomost na Jeziorze Kierskim - plaża Krzyżowniki”, będący uzupełnieniem wcześniejszych działań. W ostatecznej wersji zakładał on budowę nowego pomostu po prawej stronie kąpieliska, rewitalizację plaży trawiastej i piaszczystej, ustawienie nowych ławek i koszy na śmieci.

Plażojada-2 park wodny i miejsce spotkań” to jedna z wybranych przez mieszkańców do realizacji propozycji zgłoszonych do PBO 2019. Jest ona kontynuacją wcześniejszej Plażojady. Wnioskowano o uzupełnienie istniejącej infrastruktury, ścieżek rowerowych i objęcie nowo wyposażonych miejsc monitoringiem. Na plażach Parkowej, Smoczej, Malibu i Dzikiej zaproponowano wiaty ze stołami i ławkami, dodatkowe ławki i kosze na śmieci. Pierwsze trzy plaże mają zostać objęte monitoringiem, na Parkowej i Malbu ustawiono leżaki stacjonarne. Większość z tych atrakcji dostępna była już tego lata. Ostateczne zakończenie całego projektu ma nastąpić jesienią tego roku, choć wykonawca musiał mierzyć się m.in. z brakiem dostępności niektórych materiałów spowodowanym pandemią.

Zadbajmy o ogrody na Cytadeli

Projekty zgłaszane do PBO, dotyczące inwestycji w tereny zielone, poszerzania bazy rekreacyjnej cieszą się niesłabnącą popularnością.

I tak w ubiegłym roku w PBO 2020 mieszkańcy postanowili, że trzeba kontynuować rewaloryzację ogrodów tematycznych na Cytadeli. W 2018 roku rozpoczęto odnowienie ogrodu wodnego. Ponad rok temu ukończono projekt ogrodu miododajnego, który zaplanowano na terenie zrujnowanego amfiteatru. Natomiast w ramach PBO 2020 postanowiono zaprojektować ogrody: daliowy, bylinowy, kwiatów letnich, a także odnowić małą architekturę, czyli ławki, murki, pergole, rzeźby Nike i Braterstwa Broni, posadzić nowe rośliny. Zarząd Zieleni Miejskiej przygotowuje się do ogłoszenia przetargu na realizację tego przedsięwzięcia.

Z kolei postępowanie przetargowe już ogłoszono na doposażenie parku Przy Żurawińcu, gdzie powstanie ścieżka z ekologicznej nawierzchni wraz z oświetleniem, posadzonych zostanie pięć lip, pojawią się stojaki rowerowe, ławki, stoliki do szachów i ping-ponga, łąka kwietna, domki dla owadów i pszczół.

Spółka ZKZL ma zająć się rozbiórką zniszczonego i nieużywanego od lat budynku po przedszkolu przy ul. Płockiej. Na tym terenie, który zostanie włączony do parku przy ul. Kutnowskiej, powstanie plac zabaw. W PBO 2020 przeznaczono na ten cel 600 tys. zł.

Religia i etyka w szkole. Kto ma kształcić nauczycieli etyki?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie