Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzieła Haendla i Bacha na 65-lecie Poznańskich Słowików w Filharmonii Poznańskiej

Marek Zaradniak
Poznańskie Słowiki i Orkiestra Filharmonii Poznańskiej pod batutą Macieja Wielocha
Poznańskie Słowiki i Orkiestra Filharmonii Poznańskiej pod batutą Macieja Wielocha Antoni Hoffmann
"Dettingen Te Deum" Georga Friedericha Haendla oraz "Magnificat" Jana Sebastiana Bacha zabrzmiały w piątek i w sobotę w Auli UAM podczas koncertów "Giganci baroku"

Od 65 lat Poznańskie Słowiki są Chórem Chłopięcym i Męskim Filharmonii Poznańskiej. Przypomniały o tym dwa koncerty w Auli UAM pod wspólnym tytułem, „Giganci baroku”. W piątek był to 118 Koncert Targowy, w sobotę zaś 448.Koncert Poznański. W programie znalazły się dwa wybitne dzieła kompozytorów którzy urodzili się w roku 1685 „Dettingen Te Deum” Georga Friedericha Haendla oraz "Magnificat" Jana Sebastiana Bacha. Jako soliści wystąpili sopranistki Martyna Cymernamn i Magdalena Wachowska , alcistka Katarzyna Włodarczyk, tenor Martin Vanberg i baryton Bartłomiej Misiuda. Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej i Poznańskimi Słowikami dyrygował Maciej Wieloch, a przewodnikiem po muzyce był Krzysztof Szaniecki.

Znalezienie się kierowanych wtedy przez profesora Stefana Stuligrosza Słowików pod skrzydłami Filharmonii Poznańskiej miało niezwykłe znaczenie dla obu stron. Z jednej strony chór zyskiwał opiekę impresaryjną oraz wsparcie materialne, z drugiej Filharmonia mogła myśleć o znacznym rozszerzeniu repertuaru o dzieła wokalno-instrumentalne. Jak przypomniał Krzysztof Szaniecki w ciągu minionych 65 lat Poznańskie Słowiki głównie pod batutą Stefana Stuligrosza wykonały kilkadziesiąt oratoriów, mszy i kantat. Do dziś każdy sezon to co najmniej dwa programy ze wspólnym udziałem chóru i orkiestry. Maciej Wieloch stara się wprowadzać też dzieła nowe także z kręgu muzyki XX wieku.

„Dettingen Te Deum” Haendla zostało napisane dla uczczenia zwycięstwa wojsk angielskich pod dowództwem króla Jerzego II nad Francuzami w bitwie pod Dettingen podczas austriackiej wojny sukcsyjnej. Było to 27 czerwca 1743 roku.Co ciekawe dzieło to powstało w ekspresowym tempie. Gotowe było już 17 lipca 1743 roku, a wykonane po raz pierwszy 27 listopada tego roku w kaplicy królewskiej św. Jakuba w opactwie Westminster w obecności dworu

„Magnificat” Jan Sebastian Bach skomponował na inaugurację swojej działalności w kościele świętego Tomasza w Lipsku na nieszpory Boże Narodzenie w roku 1723. Wersja, którą aktualnie jest wykonywana powstała około roku 1730.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski