18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzień Izraela obchodzono w niedzielę w Poznaniu [FILM, ZDJĘCIA]

Marek Zaradniak
Niezwykle bogaty był program obchodzonego w niedzielę w Poznaniu jedynego w Polsce Dnia Izraela. Ambasador Zvi Rav-Ner zasadził symboliczne drzewko pamięci.

Jedyne w tym roku w Polsce obchody Dnia Izraela odbyły się w niedzielę w poznańskim Ogrodzie Botanicznym. Uczestniczył w nich ambasador Izraela w Warszawie Zvi Rav-Ner, który zasadził symboliczny dąb.

Niezwykle bogaty był program artystyczny święta, w którym uczestniczyło około 2000 osób. Była muzyka, spektakle, dania kuchni izraelskiej i konkurs wiedzy o tym kraju.

- Świętujemy w Poznaniu, bo mamy tu bardzo dużo przyjaciół działających pod przewodnictwem przewodniczącej Gminy Żydowskiej Alicji Kobus. Drzewko jakie posadziłem będzie upamiętniać nie tylko to wydarzenie, ale i ziemię Izraela. Aleja, na której je posadzono, przypomina mi Aleję Yad Vashem w Jerozolimie, gdzie honoruje się tych, którzy ratowali Żydów podczas II wojny światowej. Najwięcej wśród tych osób było Polaków - powiedział Zvi Rav Ner.

Widzom podobało się widowisko przedstawiające dzieje Króla Dawida, przygotowane przez Chrześcijańską Szkołę Podstawową im. Króla Dawida w Poznaniu i program zaprezentowany przez młodzież Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. Charlesa de Gaulla. Oklaskiwano "Rebekę", "Hava Nagila" i inne piosenki żydowskie w wykonaniu zespołu Kajf złożonego ze studentek hebraistyki na UAM. "Hava Nagila", w wersji instrumentalnej zabrzmiała w wykonaniu "New Accordion Duo" z udziałem skrzypka Pawła Cichego. Dawkę ekspresyjnego pop-rocka zaserwował przybyły z Izraela Shachar Gilad ze swoim zespołem.

Kto chciał spróbował przysmaków kuchni izraelskiej, albo uczestniczył w wykładzie Barbary Szczepanowicz "Rośliny biblijne", podczas którego można było się dowiedzieć, że już 7000 lat temu na obszarze dzisiejszego Izraela uprawiano pszenicę. W konkursie przygotowanym przez europosła Filipa Kaczmarka można było sprawdzić swą wiedzę o Izraelu. Był też konkurs wiedzy o Unii Europejskiej przygotowany przez biuro europosła Marka Siwca. Wygrał go uczeń Gimnazjum im. Charlesa de Gaulle'a Maksymilian Okrasa. W nagrodę pojedzie do Brukseli. Sporym powodzeniem cieszyło się stoisko warszawskiego Biura Ministerstwa Turystyki Izraela. Wszyscy obecni życzyli sobie, aby Izrael był ziemią pokoju.

Święto narodowe Izraela upamiętnia ogłoszenie 5 dnia miesiąca IAR 5708 roku według kalendarza hebrajskiego, czyli 14 maja 1948 roku według kalendarza gregoriańskiego, Deklaracji Niepodległości Izraela. Jego data jest ruchoma. W tym roku w Izraelu obchodzono je 26 kwietnia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski