18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzień Judaizmu w Poznaniu: Otwarto wystawę "Izrael Ziemia Obiecana. Ziemia Święta" [ZDJĘCIA]

Marek Zaradniak
W Bibliotece Raczyńskich przy Świętym Marcinie 65 otwarto w czwartek wystawę "Izrael Ziemia Obiecana. Ziemia Święta".
W Bibliotece Raczyńskich przy Świętym Marcinie 65 otwarto w czwartek wystawę "Izrael Ziemia Obiecana. Ziemia Święta". Fot. Paweł Miecznik
W Bibliotece Raczyńskich przy ul. Święty Marcin 65 w Poznaniu otwarto w czwartek wystawę "Izrael Ziemia Obiecana. Ziemia Święta".

Do przyszłego piątku potrwa w Poznaniu XVI Dzień Judaizmu. Jego hasło brzmi "Ja jestem Józef, brat wasz" i nawiązuje do historii z biblijnej Księgi Rodzaju.

W czwartek w Bibliotece Raczyńskich przy Świętym Marcinie 65 w Poznaniu otwarto wystawę "Izrael - Ziemia Obiecana. Ziemia Święta". Zobaczyć możemy na niej judaika ze zbiorów biblioteki oraz ze zbiorów prywatnych. Są wśród nich monety od 4 roku p.n.e do czasów dzisiejszych, książki mówiące o poezji współczesnego Izraela, a także o judaizmie i chrześcijaństwie w Izraelu oraz przedmioty niezbędne w judaizmie do modlitwy.

To nie jedyna wystawa prezentowana w Poznaniu w ramach Dnia Judaizmu, bowiem w ODK Pod Lipami oglądać możemy wystawę pasteli Piotra Sztymy zatytułowaną "Bramy Jerozolimy".

Kiedy obchodzi się Pesach, a jaki zwyczaje wiążą się z Chanuką dowiedzieć się można w piątek podczas warsztatów "Święta Żydowskie" jaki odbędą się w Gminie Żydowskiej w Poznaniu. Adresowane są do młodzieży, a poprowadzi je Justyna Bartoszyńska w oparciu o książkę "Lekcja religii. Święta żydowskie", którą napisała wraz z księdzem Tomaszem Siudą, a opublikowało Wydawnictwo Św. Wojciecha. Natomiast w klimat dawnych żydowskich miasteczek przeniesie publiczność podczas koncertu "Przy szabasowych świecach" zespół Nona-Art. Rozpocznie się on w ODK Pod Lipami o godzinie 19. Wstęp na warsztaty i koncert i wystawy jest wolny.

W sobotę natomiast warto wybrać się na koncert Leny Piękniewskiej i grupy Soundcheck "Kołysanki na wieczny sen". Ten znany już projekt zyskał uznanie zarówno publiczności jak i krytyków. Wykonywane w języku hebrajskim i po polsku teksty znakomicie współbrzmią z muzyką, a dopełnieniem całości są prezentowane przedwojenne fotografie polskich Żydów.

Zaproszenia na ten koncert dostępne są jeszcze tylko w piątek w godzinach od 12 do 15 w siedzibie Fundacji Tespis przy ulicy Masztalarskiej 8. Kulminacyjnym punktem Dnia Judaizmu będzie w przyszły czwartek nabożeństwo biblijne odprawione w kościele św. Wojciecha pod przewodnictwem księdza arcybiskupa Stanisława Gądeckiego z udziałem przedstawicieli Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich. Wykonawczynią Psalmów będzie Lena Piękniewska.

NAJNOWSZE INFORMACJE Z POZNANIA I WIELKOPOLSKI: GLOSWIELKOPOLSKI.PL

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski