MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dzień Nauczyciela 2021: Nowoczesna nauczycielka z 40-letnim stażem. Jak lekcje, to w terenie.

Sylwia Rycharska
Barbara Plucińska jest dyplomowanym nauczycielem edukacji wczesnoszkolnej, który już od 40 lat uczy w zawodzie, a od 39 lat w Szkole Podstawowej nr 65 (Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 5) przy os. Kosmonautów w Poznaniu. W obecnej klasie, której jest wychowawczynią, ma dwoje dzieci, których rodziców uczyła przed kilkudziesięcioma laty.
Barbara Plucińska jest dyplomowanym nauczycielem edukacji wczesnoszkolnej, który już od 40 lat uczy w zawodzie, a od 39 lat w Szkole Podstawowej nr 65 (Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 5) przy os. Kosmonautów w Poznaniu. W obecnej klasie, której jest wychowawczynią, ma dwoje dzieci, których rodziców uczyła przed kilkudziesięcioma laty. Robert Woźniak
Uczniowie Barbary Plucińskiej lekcje w szkole łączą nie tylko z murami budynku: doświadczają, badają i odkrywają. Kim jest nauczycielka z 40-letnim doświadczeniem i jaki jest jej przepis na udaną lekcję? Z okazji Dnia Nauczyciela postanowiliśmy ją zapytać.

Nauczycielka z 40-letnim doświadczeniem

Barbara Plucińska jest dyplomowanym nauczycielem edukacji wczesnoszkolnej, który już od 40 lat uczy w zawodzie, a od 39 lat w Szkole Podstawowej nr 65 (Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 5) przy os. Kosmonautów w Poznaniu. W obecnej klasie, której jest wychowawczynią, ma dwoje dzieci, których rodziców uczyła przed kilkudziesięcioma laty.

- Dziecko uczy się najlepiej, doświadczając różnych nowych rzeczy, na tzw. zajęciach terenowych

- tak brzmi motto pani Basi.

Dlatego też nauczycielka stara się wychodzić z dziećmi i aktywizować ich, korzystając z różnych rozwiązań edukacyjnych, oferowanych przez poznańskie muzea czy też inne ośrodki kultury albo jednostki badawcze.

Zobacz też: Bon na kulturę. Do wydania 400 euro!

od 16 lat

Dzień Nauczyciela 2021: "Poznajemy nasz słowiańskie korzenie"

Stałym elementem w jej działaniach z wychowankami był ich udział w Kolorowym Uniwersytecie, projekcie Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Dzieci przez 10 miesięcy odwiedzają różne wydziały i słuchają wykładów dostosowanych do ich wieku. Mają też swoje własne rozpoczęcie roku akademickiego w auli uniwersyteckiej i otrzymują indeksy, stając się studentami, a w czerwcu biorą udział w absolutorium.

Czytaj więcej:

Oprócz podstawowych treści edukacyjnych, wynikających z podstawy programowej, Barbara Plucińska realizuje innowację pedagogiczną - "Poznajemy nasz słowiańskie korzenie". Rozszerza ona treści programowe o te z edukacji regionalnej, dlatego też organizuje wiele wycieczek po Poznaniu i okolicach.

Pod koniec września Plucińska pojechała z klasą na zieloną szkołę do Ośrodka Edukacji Przyrodniczej w Lądzie. Dzieci uczestniczyły w cyklu zajęć przyrodniczych i warsztatach. Na kole lepili dzbanki, a z wikliny zaplatali kosze.

W następnym tygodniu nauczycielka wybiera się z nimi na warsztaty pt. "Muzealny Zwierzyniec" w Galerii Malarstwa i Rzeźby. Uczniowie zwiedzą wystawę w konkretnym kontekście, szukając w każdym obrazie tytułowego zwierzyńca. Z początkiem listopada zaś zabiera uczniów na wycieczkę "Bimbą po Poznaniu", czyli przejazd starym tramwajem przez miasto. Ich zadaniem będzie wklejanie w określone miejsca na mapce, którą dostaną na początku, znaczków z zobaczonymi zabytkami.

Oprócz tego pani Barbara śmiało korzysta z nowoczesnych metod nauczania. W trakcie zdalnego nauczania zabierała swoich wychowanków na wirtualne wycieczki np. do poznańskiego zoo oraz muzeum archeologicznego.

Dzień Nauczyciela 2021: rodzice nieodłącznym elementem w edukacji szkolnej

Pomimo, że jej uczniowie już w 1 klasie zaznali nauki online, to obecnie nie widzi u nich problemów z rozwojem.

- Mam to szczęście, że w mojej klasie mam bardzo świadomych rodziców, którzy stanęli na wysokości zadania podczas lockdownu. Współpracowali ze mną wzorowo i dzięki temu dzieci nie mają żadnych zaległości

- podkreśla Plucińska.

- Interakcje między dziećmi są bardzo istotne w edukacji, dlatego życzymy sobie wszyscy w szkole, aby czas nauki zdalnej się nie powtórzył. Jakkolwiek doceniam, że dzięki niej dzieci rozwinęły kompetencje cyfrowe - dodaje.

Dzień Nauczyciela 2021: nad morze i na gimnastykę

Barbara Plucińska poza pracą w szkole chodzi na zajęcia gimnastyczne oraz w każdej wolnej chwili podróżuje, jednak częściej wybiera kierunki nadmorskie.

- Najbardziej cenię sobie relaks nad morzem. Podczas spaceru po plaży, widok na wodę i szum morza niesamowicie mnie wycisza i odrywa od problemów dnia codziennego

- mówi pani Basia.

A miejsce, które zapamiętała szczególnie to Port Grimaud na Lazurowym Wybrzeżu. - Płynęliśmy wówczas z mężem statkiem. Podczas rejsu towarzyszyły mi niesamowite emocje, których nie da się zapomnieć - wyjaśnia.

Atomowe riposty nauczycieli dla bezczelnych uczniów. Koniec cackania się! Oto najciekawsze hity sprawdzianów 2024

Ostre riposty nauczycieli dla bezczelnych uczniów. Śmieszą n...

Śmieszne memy na Dzień nauczyciela 2023

MEMY na Dzień Nauczyciela. Świętuj na wesoło! Zobacz najleps...

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski