Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzień Pluszowego Misia: Paddington, Puchatek, Yogi, Uszatek. Oni mają dzisiaj swoje święto!

Katarzyna Sklepik
Miś Paddington
Miś Paddington internet
Paddington jest jednym z najpopularniejszych brytyjskich bohaterów literatury dziecięcej. Po raz pierwszy pojawił się w 1958 roku. Niebawem zobaczymy go w pierwszym pełnometrażowym filmie. W światowym dniu misia pluszowego, warto przypomnieć sobie bohaterów naszych ulubionych bajek.

Każdy z nas ma swojego pluszowego bohatera. Nie zaprzeczajcie! Kochamy Kubusia Puchatka za to, że choć był misiem z małym rozumkiem, to pokazał nam jak cenna jest przyjaźń. W końcu "takich dwóch jak nas trzech to nie ma ani jednego" - mawiał smakosz małego miodowego "co nieco".

Jak radzić sobie z przeciwnościami losu, uczył nas pluszak z lewym, klapniętym uszkiem. 104 dobranocki o przygodach misia Uszatka znają przecież wszystkie polskie dzieci. Podobnie jak Coralgola, misia Kuleczkę i Kudłatka. Czytaliśmy o nich bajki, śledziliśmy ich przygody na łamach "Misia", oglądaliśmy animowane dobranocki. Żyliśmy ich przygodami, zbieraliśmy pocztówki z ich podobiznami. Przyjaźniliśmy się z nimi, na swój dziecięcy sposób.

Świetnie się też bawiliśmy śledząc przygody Czeburaszki. To bohater radzieckich bajek zwany u nas misiem Kiwaczkiem (choć "oczy miał duże i żółte, jak u puchacza, głowę okrągłą, zajęczą, a ogon króciutki i puszysty, taki, jaki bywa u małych niedźwiedziątek - czytamy w bajce).

Ktoś pamięta miłośnika piknikowych koszy z parku Yellowstone? Tak, tak - to miś Yogi, co ma krótkie nogi. Razem z małym Boo Boo swoimi psikusami doprowadzał strażnika Smitha do szału. Uciekając przed nim wołał z kinowego ekranu: "Nie złapie nas nikt dziś, gdy dowodzi miś!".

Już niebawem w kinie spotkamy się z misiem Paddingtonem. 50 rzeźb przedstawiających popularnego niedźwiadka zaprojektowanych przez znanych Brytyjczyków będzie można podziwiać do końca roku.
"Szlak misia Paddingtona" wymyślono, by przywrócić popularność tej niemal klasycznej już postaci literatury dziecięcej i jednocześnie promować wchodzący niebawem na ekrany kin pierwszy pełnometrażowy film, którego bohaterem będzie niedźwiadek.

Misie stanęły na Trafalgar Square, przy Downing Street (siedziba premiera), przed siedzibą brytyjskiego parlamentu, w Greenwich, przy słynnym teatrze Globe, na lotnisku Heathrow i przy stacji metra Paddington, od której pochodzi imię dziecięcego bohatera.
Zaprojektowane zostały nie tylko przez brytyjskich artystów, polityków i celebry-tów. Swojego Paddingtona mają: burmistrz Londynu Boris Johnson, Andrew Lloyd Webber, Guy Ritchie, Michael Sheen oraz David Beckham i twórca postaci misia Michael Bond.

Trzy z pięćdziesięciu rzeźb zostały zaprojektowane przez władze Peru, kraju, z którego, według oryginalnej historii opowiedzianej w książkach, Paddington trafił do Wielkiej Brytanii. Rzeźby zdobić będą ulice Londynu do końca roku, po czym zostaną zlicytowane, a dochód z aukcji zostanie przekazany dla fundacji NSPCC, zajmującej się zwalczaniem i zapobieganiem wykorzystywania dzieci.
Miś Uszatek też ma swój pomnik. W Łodzi, na ulicy Piotrkowskiej.
Postać misia Paddingtona po raz pierwszy pojawiła się w wydanej 13 października 1958 roku książce "Miś zwany Paddington". Od tego czasu wystąpił on w 14 książkach (kolejna trafiła do księgarń w tym miesiącu), które zostały przetłumaczone na 40 języków i sprzedały się łącznie w 35 milionach egzemplarzy.

Od połowy lat 70. postać Paddingtona pojawiała się także w trzech serialach animowanych. Pod koniec listopada do kin trafi pierwsza w historii pełnometrażowa produkcja z udziałem misia, któremu głosu w angielskojęzycznej wersji udzieli Ben Whishaw, znany z brytyjskich scen teatralnych, seriali i filmów pełnometrażowych (m.in. z roli Q w ostatnim filmie o przygodach Jamesa Bonda "Skyfall"). W polskiej wersji w Paddingtona wcieli się Artur Żmijewski.

Mało kto wie, że w powstaniu zabawki przedstawiającej misia niebagatelną rolę odegrał prezenter programu motoryzacyjnego "Top Gear" Jeremy Clarkson. W 1971 roku matka przyszłego dziennikarza motoryzacyjnego zaprojektowała Paddingtona jako prezent gwia-zdkowy dla Jeremiego i jego siostry. Jej firma, Gabrielle Designs, jako pierwsza wprowadziła misia do sprzedaży.

A naszego misia Uszatka w 1957 roku stworzył pisarz Czesław Janczarski i ilustrator Zbigniew Rychlicki. A bajkowym głosem obdarzył go Mieczysław Czechowicz, aktor, który - jako Uszatek - śpiewał na rozpoczęcie każdej wieczorynki:
Jestem sobie mały miś, gruby miś
Znam się z dziećmi nie od dziś
Jestem sobie mały miś, śmieszny miś
Znam się z dziećmi nie od dziś.
Prawda?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski