Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzień pszczoły: W Poznaniu pszczoły mieszkają w parku Cytadela i na dachach salonów samochodowych

AM
W Poznaniu pszczoły mogą czuć się dobrze. W tym roku w parku Cytadela powstała miejska pasieka, z której w wakacje zebrano pierwszy miód. Pszczołami zainteresował się również jeden z poznańskich dealerów samochodów, który zdecydował się umieścić na dachu swojego salonu ule. Takie pomysły mają pomóc w edukacji dzieci i odbudowie populacji tych pożytecznych owadów.

Pszczoły jako owady zapylające odgrywają kluczową rolę w naszym ekosystemie. Jak podaje Greenpeace, co trzecia łyżka jedzenia, które spożywamy, zależy od procesu zapylania. W samej Europie od zapylania przez owady uzależnione jest ponad 4000 odmian warzyw. Brak pszczół oznaczałby dla świata katastrofę ekologiczną.

Czytaj też: Poznań: Zgnilec amerykański atakuje pszczoły. Czy jest groźny dla ludzi?

Miasto Poznań oraz jego mieszkańcy nie pozostali obojętni na apele organizacji ekologicznych i postanowili pomóc w ratowaniu tego pożytecznego gatunku.

Pasieka na Cytadeli

W tym roku wystartowała miejska pasieka w parku Cytadela. Obecnie składa się z sześciu uli, którymi opiekuje się Zarząd Zieleni Miejskiej w Poznaniu. Przy tworzeniu pasieki miały udział dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 83, które w październiku 2018 pomalowały ule.

Jak informuje ZZM pasieka ma ukazać mieszkańcom miasta Poznania, że mieszkają w mieście promującym zdrowe warunki zamieszkania i zgodnego współistnienia w środowisku zurbanizowanym ludzi, roślin i zwierząt. Miód pochodzący z miejskiej pasieki ma być produktem, który pokaże, że Poznań dba o środowisko. Jego pozyskanie jest działaniem związanym wyłącznie z utrzymaniem właściwej kondycji rodziny pszczelej.

Czytaj też: Poznań: Pierwsza miejska pasieka na Cytadeli. Poznańscy radni dostali "miód w sznupie"

W pasiece prowadzone będą też zajęcia dla najmłodszych mieszkańców, na których dowiedzą się jak funkcjonuje rodzina pszczela, jak wyglądają prace pasieczne i jak ważna jest praca pszczół dla życia ludzi.

Według przeprowadzonych badań w parku Cytadela żyje aż 93 gatunków pszczół, w tym aż 8 objętych ochroną.

W galerii zdjęcia uli z miejskiej pasieki.

Ule na dachu salonu samochodowego

W ramach całorocznej kampanii „przECOnujemy Poznań” salon Toyota Bońkowscy chce pokazać, że każdy globalny efekt zaczyna się od niewielkich, regionalnych przedsięwzięć. Jednym z działań podjętych przez właścicieli było założenie pasieki na dachu salonu. Ule na dachu zostały zamontowane pod koniec maja we współpracy z pasieką „Miód od Kulmy” z Nekli k. Wrześni. Podczas specjalnych warsztatów domki dla pszczół pomalowały dzieci, ucząc się przy tym, jak wiele zawdzięczamy pszczołom. Dealer zapowiada, że miód z uli będzie zbierany już jesienią.

Czytaj też: Poznań: Pasieka na dachu salonu samochodowego. Pszczoły będzie gościć Toyota Bońkowscy

5 faktów na temat pszczół

  • Pszczoła nie jest dla człowieka zagrożeniem - jad pszczeli może powodować obrzęk, ale jest niebezpieczny tylko dla osób uczulonych lub w przypadku wielu użądleń (dla dorosłego zdrowego człowieka zagrożenie życia występuje przy około stu użądleniach).
  • Pszczoła nie zawsze umiera po użądleniu - pszczoła żądląc zostawia żądło w ciele, niszczy w ten sposób niektóre narządy wewnętrzne i umiera. Jednak zdarza się, że żądło pozostaje nieuszkodzone i pszczoła nie wyrządza sobie żadnej krzywdy.
  • Każdego roku na skutek stosowania toksycznych pestycydów, a także przez pasożyty pszczół i zmiany klimatu w Europie ginie około 24 procent populacji pszczół.
  • 75 procent światowych upraw rolnych (około 4000 odmian warzyw) jest zapylanych przez pszczoły.
  • Wyginięcie pszczół będzie nas sporo kosztować - ręczne zapylanie roślin jest zajęciem bardzo drogim, powolnym i wymaga ogromnych nakładów pracy. Jak informuje Greenpeace globalna wartość ekonomiczna zapylania przez pszczoły została ustalona na 265 milionów euro rocznie.

Zobacz też:

Na Instagramie konto B. obserwuje już ponad 100 tysięcy użytkowników

Pszczoła influencerka w ciągu 3 miesięcy zdobyła ponad 100 t...

Sprawdź też:

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski