Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzierżawcy stracą ziemię, żywność zdrożeje - opinie o nowelizacji ustawy

Monika Kaczyńska
Z gruntu zła ustawa - mówią o nowelizacji ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa dzierżawcy.

Wyłączenie 30 proc. powierzchni z dzierżawionych gruntów, wprowadzenie limitu zakupu do 500 ha, utrata prawa pierwokupu po zakończeniu dzierżawy oraz ograniczone szanse na przedłużenie umowy - to kluczowe zmiany ostatniej nowelizacji ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa.

Dzierżawcy twierdzą, że nowelizacja nie spełni pokładanych w niej nadziei, czyli nie pozwoli powiększyć gospodarstw mniejszym rolnikom oraz nie spowoduje spadku bezrobocia na wsi, za to zmniejszy konkurencyjność polskiego rolnictwa, a tym samym wywoła wzrost cen żywności.

W ostatnich dniach 2011 roku umowami dzierżawy objętych było prawie 1,47 mln hektarów, czyli ok. 75 proc. powierzchni państwowych gruntów. Jak podkreśla prof. Katarzyna Duczkowska-Małysz ze Szkoły Głównej Handlowej ten typ gospodarstw wytwarza znaczną część zarówno produktów zwierzęcych, jak i roślinnych trafiających na rynek. Siłą faktu ich produkcja spadnie, a to z kolei wywoła kolejne wzrosty cen żywości. To nie jedyny możliwy skutek nowelizacji ustawy.

- Trzeba także pamiętać, że dzięki gospodarstwom towarowym zatrudnienie znajduje około 100 tys. ludzi. Często funkcjonują one w regionach zagrożonych strukturalnym bezrobociem - podkreśla Duszkowska- Małysz.

Sami dzierżawcy wątpią czy ziemia, którą oddadzą z powrotem w państwowe ręce pozwoli powiększyć mniejsze gospodarstwa. Twierdzą, że skoro oni sami z powodu sytuacji ekonomicznej nie będą mogli skorzystać z prawa pierwokupu, tym bardziej będzie to trudne dla gospodarzy uzyskujących jeszcze mniejsze dochody.

- Istnieje duże prawdopodobieństwo, że ziemia trafi do osób niezwiązanych z rolnictwem. Będzie to skutkowało brakiem zagospodarowania gruntów w dłuższym okresie czasu i doprowadzi do skumulowania nieużytkowanych nieruchomości rolnych w Zasobie. Wpłynie to negatywnie na poziom produkcji rolnej w Polsce - uważa dr Ignacy Urbanowski, Przewodniczący Rady Federacji Związków Pracodawców-Dzierżawców i Właścicieli Rolnych.

Federacja apeluje o przygotowanie przez rząd kolejnej nowelizacji ustawy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski