Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziki "na haju" w Murowanej Goślinie? "Jak widzicie je szczęśliwe, to na pewno wychodzą z bukowego lasu" - tłumczą nasi leśnicy

BLD
Jednym z ulubionych przysmaków dzika jest bukiew.
Jednym z ulubionych przysmaków dzika jest bukiew. Piotr Krzyżanowski
Surowa i śnieżna zima jest dla dzika trudnym okresem, ponieważ jedzenie schowane jest pod warstwą śniegu bądź zmarzniętej ziemi. Dlatego kiedy zrobiło się cieplej, zwierzęta w Puszczy Zielonce poszukują bukwi. Zawarta w owocach buku fagina ma jednak właściwości halucynogenne. - Jeżeli widzicie nieprzeciętnie szczęśliwe dziki, to na pewno wracają z bukowego lasu - tłumaczą pracownicy Leśnego Zakładu Doświadczalnego w Murowanej Goślinie.

Czy zwierzęta się narkotyzują? - W pewnym sensie tak - odpowiadają pracownicy Leśnego Zakładu Doświadczalnego w Murowanej Goślinie funkcjonującego w ramach Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Wszystko przez bukiew, czyli nasiona buka. Przed laty bukiew była zbierana jako pasza dla zwierząt gospodarczych, a dziś przede wszystkim stanowi pożywienie dla wielu gatunków zwierząt - od drobnych chrząszczy z rodziny ryjkowcowatych po dziki.

Zwłaszcza te ostatnie upodobały sobie nasiona buka. Jednak ich spożycie w dużych ilościach może skutkować dość nietypowymi zachowaniami tych ssaków. Wszystko przez zawartą w nich faginę, która ma działanie halucynogenne i toksyczne. - Jeżeli widzicie nieprzeciętnie szczęśliwe dziki, to na pewno wracają z bukowego lasu - żartują pracownicy Leśnego Zakładu Doświadczalnego w Murowanej Goślinie.

Czytaj też: Poroża jelenia, sarny i łosia osiągają zawrotne ceny w skupach. Lasy Państwowe wypowiadają walkę nieetycznym zbieraczom

Surowa i śnieżna zima jest dla dzika trudnym okresem – jedzenie schowane jest pod warstwą śniegu bądź zmarzniętej ziemi a poruszanie się w zaspach na krótkich nóżkach bywa uciążliwe i męczące. Kiedy jednak zaczyna robić się cieplej, zwierzęta w Puszczy Zielonce odnajdują w ziemi ulubione smakołyki.

Dziki pojedynek na cztery racice, czyli sprzeczka dzików w Gorzowie. Zobacz wideo:

- To żołędzie i właśnie bukiew. Spożycie nasion buku powoduje, że dziki zaczynają szaleć, ale nie tylko one lubią sobie je pochrupać. To także smakołyk dla jeleni - tłumaczy Wiesław Krzewina, dyrektor Leśnego Zakład Doświadczalnego w Murowanej Goślinie. - Po zjedzeniu zwierzęta nie tylko potrafią się mniej bać człowieka, ale także inaczej zachowują się w stadzie - dodaje.

Dyrektor LZD mówi, że nie tylko dziki szukają pożywienia, które może im dostarczyć mocnych wrażeń. - Świetnie widać to na przykładzie lisów, które z kolei uwielbiają sfermentowane jabłka, dlatego późną jesienią szukają dzikich jabłoni i spadów. Po spożyciu owoców potrafią gonić swój ogon, a dorosłe lisy bawią się ze sobą, jak szczeniaki. Chyba lubią czuć szumek w głowie - śmieje się Wiesław Krzewina.

Zobacz też:

Wilk w okolicach Poznania pojawiał się od tygodnia. Widziany był na terenie gminy Czerwonak i Swarzędz. W niedzielę został zauważony przez kierowców i mieszkańców Poznania przy ul. Bałtyckiej, Gdyńskiej i Chemicznej. Stamtąd udał się w kierunku Śródki. W poniedziałek widziano go na A2, około południa został odłowiony w okolicach Auchan. Przejdź dalej --->

Wilk, który biegał w okolicach Poznania, a nawet po ulicach ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski