Dziś mija 40 lat od słynnego remisu biało-czerwonych na Wembley! [WIDEO]

Jedni mówią, że wtedy rozpoczęła się historia polskiej piłki, a inni mówią, że wtedy zdarzył się piłkarski cud. 17 października 2013 r. mija 40 lat od słynnego meczu eliminacji piłkarskich mistrzostw świata na Wembley. Reprezentacja Polski pod wodzą Kazimierza Górskiego zremisowała z Anglią 1:1. Dzięki temu to biało-czerwoni awansowali na mundial, na którym wywalczyli trzecie miejsce.

Był to dzień klęski angielskiego futbolu. Następnego dnia londyńskie gazety ukazały się z żałobnymi obwódkami i tytułami w formie nekrologów - "Koniec świata" czy "Żegnaj, chwało". Zdjęcie polskiego bramkarza, Jana Tomaszewskiego, opatrzono podpisem - "Człowiek, który zatrzymał Anglię".

- Gdy grano hymny państwowe, modliłem się przed meczem, by nie było pogromu. Oni byli wtedy jednym z najlepszych zespołów świata. Trzy tygodnie wcześniej rozbili Austriaków 7:0, a my byliśmy drużyną tej samej klasy, co pokonani. Nie było więc kwestii, kto wygra, tylko ile bramek strzelą nam rywale. Można powiedzieć, że pojechaliśmy tam w roli brzydkiego kaczątka, a wróciliśmy jako piękny łabędź - wspominał Jan Tomaszewski.

W grupie eliminacyjnej MŚ 1974 Polska wyprzedziła Anglię i Walię. Podwaliną tego sukcesu było zwycięstwo nad Anglią 2:0, 6 czerwca 1973 r. w Chorzowie. Po tym potknięciu Anglicy zapowiedzieli na jesień srogi rewanż u siebie, na Wembley.

Pierwszą bramkę zdobyli goście. W 57. minucie Jan Domarski oddał płaski, silny strzał, przepuszczony pod brzuchem przez Petera Shiltona. Na trybunach natychmiast ucichł okrzyk "England!, England!". Nie było mocnych na dobrze broniącego Tomaszewskiego, dopóki rzutu karnego nie wykorzystał w 63. minucie Allan Clarke. Tego dnia na Wembley więcej goli już nie padło.

England 1-1 Poland (1973) WCQ