Dziś wręczamy Medale Młodej Sztuki

Stefan Drajewski
Grzegorz Dembiński
Dziś odbędzie się uroczyste wręczenie Medali Młodej Sztuki. Lista ich laureatów z pierwszej dekady XXI wieku to kulturalne "who is who" w wielkopolskiej kulturze.

Jury złożone z zaproszonych przez redakcję "Głosu Wielkopolskiego" ekspertów nagradza artystów często na kredyt. Nie wiemy, jak potoczy się ich kariera.

Wystarczy jednak spojrzeć do ich listę z ostatniej dekady, by się przekonać, że w dziedzinie sztuk wizualnych dostrzegliśmy indywidualności, które nadają ton tej dziedzinie w kraju. Wojciech Bąkowski, Radek Szlaga, Maciej Kurak, Arkadiusz Nowakowski, Katarzyna Dreszer, Jakub Bąkowski, Hubert Czerepok zdobywają nie tylko coraz to nowe nagrody i wyróżnienia, ale przede wszystkim zapraszani są przez najlepsze galerie w Polsce i za granicą.

Drugą mocną grupą są medaliści w dziedzinie muzyki klasycznej. Gitarzysta Łukasz Ku-ropaczewski i kompozytor Tomasz Praszczałek dzielą swoje życie między Polskę i świat. Pierwszy dużo czasu spędza za Oceanem, drugi w Niemczech. Praszczałek 26 lutego będzie świętował wielki powrót do Poznania - w Teatrze Wielkim odbędzie się premiera jego najnowszej opery "Ofelia". W tym gronie są dwie znakomite śpiewaczki: Katarzyna Hołysz i Iwona Hossa, bez których trudno sobie wyobrazić polski pejzaż operowy, o solistach instrumentalistach nie wspomnę.

Skoro już o muzyce mowa - w tej kategorii przez lata dominowała klasyka. W pierwszej dekadzie nowego wieku już dwukrotnie kapituła Medali Młodej Sztuki zauważyła zespoły z kręgu muzyki popularnej: rockowe Muchy i eklektycznych We Call It A Sound. Pierwsi już udowodnili, że medal był zasłużony dwoma znakomitymi albumami. Drugim będziemy życzyć tego dopiero dziś.

Mniej szczęścia mieliśmy do literatury. Powszechnie mówi się, że w Wielkopolsce nie rodzą się wielcy pisarze. Ostatnie dziesięciolecie trochę temu przeczy. Wśród laureatów dominują co prawda krytycy i eseiści (znak czasu?), ale wśród nich jest Edward Pasewicz, który zamącił w polskiej poezji bardzo mocno. Jest też Marta Guśniowska - znakomita dramatopisarka dla dzieci. Jej sztuki grane są z sukcesami nie tylko w Polsce, ale również za granicą. Agnieszka Kuciak medal dostała za sztukę przekładu, ale przekroczyła kolejną granicę i dziś uchodzi za interesującą poetkę i bajkopisarkę (nie tylko dla dzieci).

Gdyby skorzystać z kwalifikatorów osobistego rankingu aktorów polskich Jacka Sieradzkiego, to przy naszych medalistach w dziedzinie teatru powinniśmy postawić znaczek "na fali". Aktorzy wzbogacają karnety z dobrymi rolami, a reżyserzy... Różnie bywa. Paweł Łysak od kilku lat pracuje w Bydgoszczy i podobnie jak w Poznaniu - szerzy artystyczny ferment, który przyciąga uwagę krytyki i publiczności.

Wreszcie animatorzy kultury. Zwykle medal dostawali za to, że byli inni, że wyłamywali się ze schematów, że pracowali - w większości przypadków - poza instytucjami. Wielu z nich nadal prowadzi działalność niezależną. Wystarczy spojrzeć na listę członków Sztabu Antykryzysowego na rzecz Poznańskiej Kultury, gdzie działają chyba wszyscy. Niektórzy wchodzą w struktury instytucjonalne - jak choćby Renata Borowska, od kilku miesięcy zastępca dyrektora do spraw artystycznych Teatru Wielkiego w Poznaniu.

Patrząc na medalistów pierwszej dekady XXI wieku, widać jak w zwierciadle najważniejsze zjawisko - zacieranie się granic sztuki i nieprzystawalność starych kategorii jej opisu do rzeczywistości, czego najlepszym dowodem działalność choćby Wojciecha Bąkowskiego, który dostał medal w kategorii sztuki wizualne, a zajmuje się także muzyką i poezją. Szczepan Kopyt (literatura) dziś jest chyba bardziej znany jako muzyk, za sprawą jazzowej grupy Yazzbot Mazut. Bianka Rolando i Roman Bromboszcz łączą zaś poezję ze sztukami wizualnymi.

Kolejnych sześciu twórców otrzyma dziś coś więcej niż medale. Także wstęp do ekskluzywnego klubu tych, którzy Wielkopolskę uosabiają wytworami własnej wyobraźni.

Laureaci z lat 2001-2010

Literatura
Piotr Śniedziewski, Roman Bromboszcz, Bianka Rolando, Maciej Gierszewski, Szczepan Kopyt, Aleksandra Robakowska, Jarosław Trybuś, Ewa Rajewska, Edward Pasewicz, Marta Guśniowska, Dariusz Sośnicki, Anna Grą-dziel-Wójcik, Agnieszka Kuciak

Muzyka
Łukasz Kuropaczewski, Barbara Kaszuba, Krzysztof Krupa, Anna Maria Staśkiewicz, Agata Szymczewska, Jacek Kortus, Tomasz Praszczałek, Laura Sobolewska, Piotr Żukowski, Katarzyna Hołysz, Maciej Pabich, Jarosław Nadrzycki, Jarosław Bręk, Iwona Hossa

Sztuki wizualne
Aleksandra Ska, Arkadiusz Nowakowski, Wojciech Bąkowski, Radek Szlaga, Maciej Kurak, Izabela Kolka, Sonia Ramer, Katarzyna Dreszer, Jakub Bąkowski, Marlena Kudlicka, Hubert Czerepok

Teatr
Radosław Elis, Magdalena Płaneta, Łukasz Chrzuszcz, Katarzyna Bujakiewicz, Michał Kaleta, Barbara Kałużna, Beata Bandurska. Paweł Łysak, Paweł Wodziński, Piotr Kruszczyński

Taniec/Balet
Andrzej Adamczak, Marta Wojtaszewska

Muzyka rozrywkowa
We Call It A Sound, Muchy

Radio
Robert Mirzyński

Animacja kultury
Bernard Ejgierd, Marcin Maćkiewicz, Przemysław Prasnowski, Jakub Przybylski, Teatr U Przyjaciół, Stowarzyszenie Miłośników Kultury i Sztuki, Piotr Jańczak, Luiza Niedźwiedzka, Anna Hryniewiecka, Tomasz Raczkiewicz, Ireneusz Zjeżdżałka, Renata Borowska, Mikołaj Jazdon

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie