Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzisiaj 82. rocznica utworzenia KL Posen. Upamiętnienie ofiar „obozu krwawej zemsty”. Pierwszego niemieckiego obozu koncentracyjnego [WIDEO]

Maciej Szymkowiak
Maciej Szymkowiak
Wideo
od 16 lat
W Forcie VII funkcjonował pierwszy obóz koncentracyjny na ziemiach polskich. Naziści mordowali tam polskie elity z Kraju Warty. Niemcy nazywali to miejsce „obozem krwawej zemsty”. Dzisiaj w Poznaniu uroczystość upamiętniająca ofiary z KL Posen.

„Obóz krwawej zemsty”

Pierwszy niemiecki obóz na polskiej ziemi znajdował się w Poznaniu, w Forcie VII. Tam naziści mordowali polskie elity z Kraju Warty. W tym roku obchodzona jest 82. rocznica utworzenia „obozu krwawej zemsty”. W październiku 1939 roku w Forcie VII po raz pierwszy zastosowano komory gazowe dla zabijania więźniów.

Tu w Poznaniu Niemcy mordowali gazem Polaków. Zobacz wideo:

od 16 lat

Obóz nazwano oficjalnie Konzentrationslager Posen, a jego zadaniem było przywożenie Wielkopolan, którzy od razu mieli wyznaczane miejsce swojej śmierci.

Obchody uroczystości w Forcie VII:

W niedzielę, 10 października o godz. 12 w Muzeum Martyrologii Wielkopolan – Fort VII (przy ul. Polskiej) zostaną upamiętnione ofiary KL Posen. W powstałym 82 lata temu Lager der Lutrache mordowano Polaków w wyjątkowo okrutny sposób, co więcej esesmani przydzielani do tego miejsca, mieli nakaz nabywania doświadczenia w zabijaniu i torturowaniu.

W tym szczególnym dniu zostaną przypomniane ofiary i bohaterowie konspiracji II wojny światowej w Wielkopolsce. Hołd odbędzie się przy asyście wojska z Garnizonu Poznań. Udział potwierdzili też przedstawiciele władz Miasta i Województwa. Po oficjalnej części nastąpi złożenie wieńców pod Ścianą Śmierci.

Do Fortu przywożono powstańców, profesorów, nauczycieli, lekarzy, duchownych, artystów i przedstawicieli polskiej administracji. Przesyłano tutaj też tzw. niedzielników, czyli osoby, które nie wykonywały wystarczająco gorliwie pracy na rzecz nazistów. Zmuszani byli słuchać wrzasków i jęków, poczuć trwogę miejsca, aby zwiększyć produktywność swojej pracy i tym samym, nie chcieć nigdy wrócić ponownie do KL Posen.

Ze względu na zniszczoną przez Niemców dokumentację, nie wiadomo, ilu ludzi zamordowano w Forcie VII i w okolicznych lasach, ale szacuje się, że było ich około 20 tysięcy.

24 października zainaugurowana zostanie po raz trzynasty akcja edukacyjno-społeczna „Zapal znicz pamięci”, która upamiętnia ofiary pierwszych miesięcy okupacji niemieckiej.

Pod placem im. Adama Mickiewicza, znajduje się schron przeciwlotniczy z czasów II Wojny Światowej. Do tej pory zwiedzanie schronu było jednorazowym wydarzeniem, ale organizatorzy z Poznańskiej Grupy Eksploracyjnej nie wykluczają możliwości ponownego zwiedzania bunkra.Szczelina przeciwlotnicza ma blisko 200 metrów długości korytarzy. Na co dzień wejście jest niedostępne, ponieważ wchodzi się do niego poprzez pomieszczenie techniczne, odpowiadające m.in. za oświetlenie placu Trzech Krzyży.Zobacz zdjęcia z wnętrza schronu --->

Zobacz, jak wygląda tajemniczy schron z drugiej wojny świato...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski