Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

DOWODY OSOBISTE. E-DOWODY: Już w rękach poznaniaków. Jak wyglądają e-dowody? Po co e-dowód? Gdzie składać wnioski o e-dowód?

MON/GJ
E-dowody wchodzą już od marca. Co się zmieni w nowych dowodach osobistych? M.in. inaczej będą umiejscowione niektóre dane. Dowody elektroniczne będą zawierały chip i nowe funkcje. Tak wygląda awers nowego e-dowodu.E-dowody - wróć do artykułu
E-dowody wchodzą już od marca. Co się zmieni w nowych dowodach osobistych? M.in. inaczej będą umiejscowione niektóre dane. Dowody elektroniczne będą zawierały chip i nowe funkcje. Tak wygląda awers nowego e-dowodu.E-dowody - wróć do artykułu MSWiA
Poznaniacy już mają w rękach e-dowody. Każdy kto złożył wniosek po 4 marca otrzymał taki dokument. Inne już nie są wydawane . Wnioski o nowy dowód osobisty przyjmowane są drogą elektroniczną i w urzędach. Każdy Polak występujący o nowy dokument tożsamości otrzyma e-dowód. Czas oczekiwania na nowy e-dowód to 30 dni. Aktualizacja treści: 21.05.2019.

Nowy dowód z chipem dostanie każdy, kto złoży wniosek 4 marca i później. Nie ma jednak konieczności wymieniania go przed upływem ważności.

E-dowody - jak będą wyglądać nowe dowody osobiste?

Na pierwszy rzut oka zmiany będą niewielkie: Na awersie nowego dowodu osobistego znajdą się:

  • imię i nazwisko,
  • data urodzenia,
  • płeć,
  • obywatelstwo jego posiadacza

Na rewersie e-dowody znajdą się:

  • numer PESEL,
  • miejsce urodzenia,
  • nazwisko rodowe posiadacza,
  • imiona jego rodziców

;

Kiedy i gdzie składać wniosek o e-dowód?

Istnieje możliwość składania wniosków online o dowód osobisty, a także stacjonarnie, w urzędach.

Aby dostać nowy dokument trzeba wypełnić odpowiedni wniosek, do urzędu przynieść aktualne, odpowiednio zrobione zdjęcie (takie samo jak paszportowe), a także stary dokument tożsamości. Na nowy dowód czeka się 30 dni.

Czy każdy musi wymienić stary dowód?

- Dla obywatela składającego wniosek o dowód ta zmiana będzie całkowicie niezauważalna. Wszystko będzie przebiegało tak jak zwykle - Bartosz Pelczarski, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich UMP.

Pierwsze e-dowody otrzymali ci, którzy złożyli wnioski po 4 marca. Docelowo będą je mieli wszyscy Polacy, ale nastąpi to dopiero w 2029 roku. Wszystkie dowody, które są obecnie w rękach obywateli będą obowiązywały aż do upływu terminu ich ważności.

- Dokumenty, które w kolejnych miesiącach i latach będą traciły ważność zostaną wymienione na te z warstwą elektroniczną – mówi Bartosz Pelczarski.

Nie jest planowana żadna specjalna akcja ich wymiany, nie ma też żadnego powodu, by z wymianą dowodu, który jest jeszcze ważny, się spieszyć.

E-dowód nie w telefonie

Wbrew temu czego mogliby oczekiwać fani nowoczesnych technologii e-dowód będzie miał jak najbardziej fizyczną postać. Od wydawanych obecnie będzie odróżniała go jedynie obecność chipa.

- E-dowód będzie się składał z warstwy graficznej – takiej jak obecnie wydawane dokumenty i warstwy elektronicznej – wyjaśnia Bartosz Pelczarski. - Obywatel odbierający taki dowód będzie mógł zdecydować czy warstwę elektroniczną uaktywnić czy nie. Jeśli nie zrobi tego teraz – będzie mógł w każdej chwili zmienić zdanie.

Do końca ubiegłego tygodnia w Poznaniu około 500 e-dowodów. Jak podkreśla Bartosz Pelczarski - ponad 80 proc. z odbierających je decyduje się na uruchomienie warstwy elektronicznej.

Co da posiadanie e-dowodu? Na razie… nic. Wykorzystanie możliwości jakie będą stwarzały e-dowody to wciąż pieśń przyszłości.

Docelowo e-dowód ma stanowić narzędzie ułatwiające komunikację obywatela z urzędem. Jego warstwa cyfrowa ma także dodatkowo chronić obywatela przed skutkami użycia skradzionego bądź zgubionego dowodu.

Certyfikaty na przyszłość

Warstwa elektroniczna dowodu będzie zawierała te same dane, które są zawarte w warstwie graficznej, uzupełnione o zdjęcie biometryczne i trzy certyfikaty.

Pierwszy z nich to
certyfikat obecności. Jego obecność sprawi, że zbliżenie dowodu do terminala będzie bez wątpliwości potwierdzało, że osoba posługująca się dokumentem była w określonym miejscu (np. w urzędzie czy na lotnisku).

Zobacz też: Wymieniasz dowód osobisty? Podpowiadamy, jak to zrobić szybko i bez wychodzenia z domu

Kolejne dwa certyfikaty: identyfikacji i uwierzytelnienia oraz certyfikat podpisu osobistego będą wymagały użycia jednego z dwóch PIN-ów, które obywatel otrzyma uaktywniając warstwę elektroniczną dowodu.

Posiadacze kwalifikowanego podpisu elektronicznego (można go kupić w specjalistycznych firmach) będą mogli także „wgrać” go w warstwę elektroniczną dowodu.

Oczywiście wykorzystanie tych funkcji będzie możliwe dopiero, gdy urzędy zostaną wyposażone w odpowiednie terminale i oprogramowanie. O jakichkolwiek terminach, w których miałoby to nastąpić na razie nie ma mowy.
Ministerstwo Cyfryzacji określiło jakie warunki techniczne musi spełniać urządzenie do odczytywania warstwy elektronicznej e-dowodów. Oferta firm jest bardzo szeroka. Cena pojedynczego czytnika to około 200 zł

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski