Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Egzamin gimnazjalny 2014. Gimnazjaliści sprawdzą swoją wiedzę

Anna Jarmuż
Egzamin gimnazjalny 2014. Gimnazjaliści sprawdzą swoją wiedzę
Egzamin gimnazjalny 2014. Gimnazjaliści sprawdzą swoją wiedzę Paweł Miecznik
Egzamin gimnazjalny 2014 potrwa od 23 do 25 kwietnia. Początek już w środę o godzinie 9. Około 36 tys. młodych ludzi sprawdzi w tym czasie swoją wiedzę.

W najbliższych dniach około 36 tys. młodych Wielkopolan przystąpi do egzaminu gimnazjalnego. Już jutro uczniowie sprawdzą swoje umiejętności z zakresu języka polskiego, historii i wiedzy o społeczeństwie. W czwartek czeka ich test z matematyki i przedmiotów przyrodniczych, a w piątek z języka obcego. W poprzednich latach wielkopolscy gimnazjaliści nie mogli pochwalić się zbyt wysokimi wynikami. Jak będzie w tym roku?

14 lat minęło...
Gimnazja do polskiego systemu oświaty wróciły w 1999 r. Do obowiązkowego egzaminu na koniec szkoły pierwsi uczniowie przystąpili w 2002 r. Początkowo gimnazjaliści pisali dwa testy - z części humanistycznej oraz matematyczno-przyrodniczej. Od roku szkolnego 2008/ 2009 sprawdzana jest też ich wiedza z języka obcego (do wyboru: angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski i włoski).

Zobacz:

W 2012 r. gimnazjaliści zetknęli się po raz pierwszy z nową formą egzaminu. Zamiast napisać jeden test humanistyczny, musieli rozwiązać odrębny zestaw zadań z j. polskiego oraz historii i wiedzy o społeczeństwie. Podobnie było z przedmiotami ścisłymi.

Zobacz: Egzamin gimnazjalny 2014. Test z historii i wiedzy o społeczeństwie. Rozwiąż!

Uczniowie najpierw podeszli do sprawdzianu z treści przyrodniczych (biologii, chemii, fizyki i geografii), a później z matematyki. Tak będzie i w tym roku. Jeżeli chodzi o egzamin z języka obcego, mają oni wybór: test na poziomie podstawowym lub rozszerzonym.

Sprawdź też: Egzamin gimnazjalny 2014. Test z matematyki - rozwiąż test i sprawdź się!

Już za późno na naukę
W zeszłym roku wielkopolscy gimnazjaliści najlepiej wypadli z języka angielskiego. Na poziomie podstawowym osiągnęli wynik 62 proc., a rozszerzonym 45 proc. - wpisując się tym samym w średnią krajową. W perspektywie wyników z całego kraju, uczniowie z naszego województwa najgorzej wypadli z część humanistycznej. Z języka polskiego zdobyli niecałe 63 proc., z matematyki 46 proc., a z przyrody niecałe 49 proc. Czy w tym roku będzie lepiej? To się okaże. Pewne jest jednak, że to czego gimnazjaliści się nie nauczyli, tego już nie opanują. Teraz powinni po prostu odpocząć.

- Uczniowie są dobrze przygotowani - mówi Lechosław Rybka, dyrektor Zespołu Szkół Gimnazjalno-Licealnych nr 37 w Poznaniu. - Zapoznali się też z formą egzaminu, ponieważ w styczniu przystąpili już do testów próbnych. O tym, jak zachować się w tym wyjątkowym dniu, wielokrotnie rozmawiali z nimi też nauczyciele. Teraz uczniowie powinni odpocząć i dobrze się wyspać - radzi Lechosław Rybka.

Sprawdź też: Egzamin gimnazjalny 2014. Test z matematyki - rozwiąż test i sprawdź się!

Nie będzie to jednak takie proste. Są rzeczy, które spędzają sen z powiek gimnazjalistów. Najwięcej obaw, budzi u nich egzamin z matematyki. Niektórzy ze strachem myślą też o teście z języka polskiego.

- Uczniowie największy problem mają z zadaniami otwartymi, w których muszą wyliczyć i wskazać prawidłową odpowiedź - tłumaczy Paweł Grześkowiak, dyrektor poznańskiego Gimnazjum nr 23. - Często okazuje się jednak, że większy kłopot niż matematyka sprawia im część humanistyczna. Tam, oprócz wiedzy na temat przeczytanych lektur, liczy się też styl pisania czy umiejętność czytania ze zrozumieniem. Odpowiedź nie zawsze jest oczywista. Bywa, że uczeń wychodzi z egzaminu zadowolony, a potem okazuje się, że popełnił błąd.

Zobacz:

Jedni się uczą, inni mają labę
W większości szkół w dniu egzaminów przychodzą tylko gimnazjaliści, którzy do nich przystępują. Dni wolne dla pozostałych uczniów są uwzględnione w kalendarzu roku szkolnego. Zdarza się jednak, że szkoły, które mają ku temu odpowiednie warunki (np. duża aula lub sala gimnastyczna, która umożliwi uczniom przystąpienie do egzaminu w ciszy i spokoju), organizują dla pozostałej młodzieży zajęcia. Nie są to jednak standardowe lekcje. Dla przykładu, uczniowie drugich klas z Gimnazjum nr 9 w Poznaniu będą mogli sprawdzić swoją wiedzą na próbnym egzaminie gimnazjalnym.

GŁOS WIELKOPOLSKI - EDUKACJA: TERMINY EGZAMINÓW, PRZECIEKI, TESTY PRÓBNE, ARKUSZE CKE, PYTANIA, ODPOWIEDZI

SPRAWDŹ KONIECZNIE:EGZAMIN GIMNAZJALNY 2014, MATURA 2014

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski