Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Egzamin na prawo jazdy bez placu manewrowego?

Marcin Idczak
Zdawalność egzaminów na prawo jazdy wynosi około 30 procent w skali kraju.  Da porównania w Niemczech współczynnik ten wynosi 74 procent. Tam jest bezpieczniej na drogach
Zdawalność egzaminów na prawo jazdy wynosi około 30 procent w skali kraju. Da porównania w Niemczech współczynnik ten wynosi 74 procent. Tam jest bezpieczniej na drogach Sławomir Seidler
Do stycznia powinny zmienić się zasady egzaminowania przyszłych kierowców. Celem ma być zwiększenie bezpieczeństwa i zmniejszenie ofiar na naszych drogach.

Rozpoczęły się prace nad zmianami w przeprowadzaniu egzaminów na prawo jazdy.

- Przed miesiącem przedstawiciele Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej poinformowali nas o tym, że chcą wprowadzić nowe zasady działania ośrodków ruchu drogowego oraz prowadzonych egzaminów - mów Zdzisław Ogiński, prezes Wielkopolskiego Stowarzyszenia Ośrodków Szkolenia Kierowców.

Pierwszą nowością ma być to, że WORD-y przestaną podlegać urzędom marszałkowskim, a zaczną wojewodom. To może spowodować, że nie będą musiały już zarabiać na siebie.

Według raportu Najwyższej Izby Kontroli (z listopada 2015) rygorystyczność egzaminów nie wpływa poprawę umiejętności kierowców, a jedynie korzystanie na finanse WORD-ów. Zgodnie z danymi, aż 88 procent ich przychodów pochodzi z wpłat na egzaminy, z tego 70 procent jest z poprawek. Dlatego jak twierdzą prowadzący szkoły jazdy - egzaminator wie, że "oblewanie" ma wpływ na pensje i ewentualną premię.

Kolejna nowość ma dotyczyć egzaminów praktycznych. Tutaj rozpoczęły się rozmowy pomiędzy ministerialnymi urzędnikami, a uczącymi jazdy. - Nasze główne postulaty dotyczącą egzaminów na placu manewrowym - dodaje Zdzisław Ogiński. Według niego część z manewrów, które trzeba wykonać nie ma odzwierciedlenia w późniejszej jeździe na drogach. Dotyczy to szczególnie konieczności pokonania długiego łuku na wstecznym.

Dlatego też możliwe jest, że ten element zostanie wykreślony z regulaminów egzaminowania. Choć nie wykluczone jest całkowite zrezygnowania z placu.
- Takiego nie spotka się w innych krajach, gdyż nie ma go w w unijnych dyrektywach - zaznacza nauczyciel jazdy. Również NIK zawraca uwagę na konieczność zmian w szkoleniu i egzaminowaniu. - W Polsce mamy najwięcej niezdanych egzaminów i jeden z najwyższych współczynników wypadków i ofiar śmiertelnych - stwierdza prowadzący naukę jazdy.

- Jeszcze nie wiemy, czy i ewentualnie, co się może zmienić - mówi Paweł Guzik, zastępca dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Poznaniu. Dodaje, że zdawalność części praktycznej jest podobna do danych ogólnokrajowych, czyli wynosi 32 procent.

- Czy ze swej strony mamy jakieś spostrzeżenia lub propozycje zmian? Nie, to już należy do ustawodawcy - dodaje zastępca dyrektora.

Zmiany mają być także w sposobie szkolenia. Możliwe będzie wprowadzenie ceny minimalnej za kurs. Obecnie to właśnie cena jest jedną z najbardziej przyciągających kursantów do danej szkoły jazdy. Jednak by ją obniżyć stosuje się takie kruczki jak: zamiast pełnej godziny jazdy - godzinę lekcyjną. Przy całym kursie uczący się traci wówczas 7,5 godziny jazdy.

Zmiany powinny być wprowadzone jak najszybciej. Tak by najpóźniej w styczniu przyszłego roku weszły w życie. - Wówczas to zaczną obowiązywać przepisy dotyczące okresów próbnych, limitów prędkości i możliwości odbierania uprawnień nowym kierowcom - tłumaczy Zdzisław Ogiński.

Mniej optymistycznie na zmiany patrzy Ryszard Fonżychowski ze Stowarzyszenia Droga i Bezpieczeństwo. - Nie wiem, czy zmiany przyniosą coś pozytywnego - stwierdza. - Gdyby przestrzegać obecnych rozwiązań, to z pewnością i zdawalność by była lepsza i większe bezpieczeństwo. Wystarczy tylko by kandydaci, uczący i egzaminatorzy kierowali się zdrowym rozsądkiem - tłumaczy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Egzamin na prawo jazdy bez placu manewrowego? - Głos Wielkopolski

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski