EGZAMIN ÓSMOKLASISTY 2019 - terminy, daty. Sprawdź, kiedy jest egzamin z języka polskiego, matematyki i języka obcego

Katarzyna Sklepik
Katarzyna Sklepik
W tym roku szkolnym, uczniowie ósmych klas zreformowanej szkoły podstawowej przystąpią - po raz pierwszy - do egzaminów na zakończenie nauki. Ich wynik będzie miał wpływ na rekrutację do szkoły średniej.
W tym roku szkolnym, uczniowie ósmych klas zreformowanej szkoły podstawowej przystąpią - po raz pierwszy - do egzaminów na zakończenie nauki. Ich wynik będzie miał wpływ na rekrutację do szkoły średniej. 123rf
Egzamin ósmoklasisty to test sprawdzający wiedzę uczniów na koniec 8. klasy, czyli zakończenie nauki w szkole podstawowej. Sprawdź, kiedy przypadają terminy egzaminów z języka polskiego, matematyki i języka obcego (m.in. angielskiego i niemieckiego). Wynik będzie miał wpływ na rekrutację do szkoły średniej.

Egzamin ósmoklasisty - jak wygląda?

Uczniowie ósmych klas przystąpią w kwietniu 2019 roku do trzech egzaminów na zakończenie nauki w szkole podstawowej. Egzamin ósmoklasisty składać się będzie z trzech testów: z języka polskiego, matematyki i wybranego języka obcego. To pierwsze takie egzaminy w zreformowanej ośmioletniej szkole podstawowej.

Egzamin ósmoklasisty jest obowiązkowy. Składa się z trzech testów: z języka polskiego, matematyki i języka obcego. Uczeń wybiera ten język obcy, którego uczy się w szkole. Może to być: angielski, niemiecki, hiszpański, francuski, rosyjski, ukraiński lub włoski.

By ukończyć szkołę podstawową do egzaminu musi przystąpić każdy ósmoklasista. Tego egzaminu nie można nie zdać - Centralna Komisja Egzaminacyjna nie określiła minimalnego progu punktów, jaki trzeba z niego uzyskać. Do egzaminu trzeba po prostu przystąpić. Jego wynik będzie mieć znaczenie podczas rekrutacji do szkoły średniej. Im wyższy wynik z egzaminu, tym większe szanse na to, że uczeń dostanie się do wymarzonego liceum ogólnokształcącego, technikum i szkoły branżowej.

Egzamin ósmoklasisty 2019 - terminy, daty

Egzamin ósmoklasisty 2019 - język polski - data

 • Termin: 15 kwietnia (poniedziałek), godzina 9
 • Egzamin potrwa 120 minut

Egzamin ósmoklasisty 2019 - matematyka - data

 • Termin: 16 kwietnia (wtorek), godzina 9
 • Egzamin potrwa 100 minut

Egzamin ósmoklasisty 2019 - język obcy, nowożytny (angielski, niemiecki, hiszpański, francuski, rosyjski, ukraiński lub włoski) - data

 • Termin: 17 kwietnia (środa), godzina 9
 • Egzamin potrwa 90 minut.

Egzamin ósmoklasisty - co można mieć przy sobie?

Na egzaminie uczeń może mieć tylko długopis lub pióro piszące na czarno. Na teście z matematyki dodatkowo może mieć linijkę. Nie wolno używać ołówka, jeśli trzeba będzie wykonać rysunek - uczeń rysuje długopisem lub piórem.

Uczniowie ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w tym uczniowie niepełnosprawni, ‎niedostosowani społecznie i zagrożeni niedostosowaniem społecznym będą mogli pisać egzaminy dłużej. I tak: egzamin z języka polskiego może być wydłużony do 180 minut, z matematyki - do 150, a z języka obcego do 135 minut. By tak się stało, do 15 października rodzice muszą przedłożyć dyrektorowi szkoły zaświadczenie o stanie zdrowia ucznia lub opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej.

Jeśli uczeń z przyczyn losowych nie będzie mógł do nich przystąpić w pierwszym terminie, będzie mógł to zrobić w czerwcu - w terminie dodatkowym:

Dodatkowe terminy egzaminów ósmoklasistów

 • 3 czerwca, godzina 11
 • język polski
 • 4 czerwca, godzina 11
 • matematyka
 • 5 czerwca, godzina 11
 • język obcy nowożytny

Wyniki egzaminu uczniowie poznają 14 czerwca 2019 roku.

Zobacz też:

Trudno uwierzyć, co na klasówkach potrafią pisać (i nie tylko!) polscy uczniowie. Oglądając te sprawdziany, uśmiejecie się do łez, zwłaszcza że poczucia humoru często nie brakuje też nauczycielom. Oto hity ze szkolnych klasówek!Kliknij tutaj i przejdź do kolejnego zdjęcia --->

Nauczyciel płakał, jak poprawiał [ZDJĘCIA Z KLASÓWEK]

Zmagania dwóch frakcji - uczniów i nauczycieli są źródłem wielu memów i demotywatorów. Wiele z nich w humorystyczny sposób przedstawia sytuacje, które każdy nas pamięta z własnej szkoły. Zobacz te najzabawniejsze -------->

Najlepsze memy na Dzień Nauczyciela - bawią nie tylko ucznió...

Egzamin ósmoklasisty 2018. Opinie uczniów - zobacz wideo:

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie