Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Egzamin ósmoklasisty już za chwilę. Co warto wiedzieć? Dyrektorzy szkół: "Kumulacja roczników to spory problem"

Natalia Krawczyk
Natalia Krawczyk
Niedługo egzamin ósmoklasisty. Co warto wiedzieć?
Niedługo egzamin ósmoklasisty. Co warto wiedzieć? Waldemar Wylegalski
Egzaminy ósmoklasisty już w przyszłym tygodniu. To najważniejsze testy dla uczniów kończących szkołę podstawową. Nie można ich nie zdać, ale trzeba do nich przystąpić. W tym roku odbędą się w maju i czerwcu. Kolejny rok z rzędu do egzaminów będzie podchodziło półtora rocznika.

Kumulacja roczników, ale też napływ uczniów z Ukrainy sprawiły, że zdających jest więcej niż w ubiegłych latach. Dla dyrekcji szkół to wyzwanie - zorganizować egzaminy, ale też opiekę dla młodszych uczniów, którzy spędzą ten czas w świetlicy.

- W tym roku mamy aż dwanaście komisji egzaminacyjnych. Pozyskać nauczycieli z innych szkół to wyzwanie. Tym bardziej, że każdego dnia pracuje inny zespół

- podkreśla w rozmowie z nami Marek Kmieciak, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Poznaniu.

Kumulacja roczników to efekt reformy posyłającej sześciolatki do szkół, ale też likwidacji gimnazjów. Przypomnijmy, w 2015 roku do klas pierwszych poszły siedmiolatki urodzone w drugiej połowie 2008 roku. Naukę zaczęły razem z nimi sześciolatki, które urodziły się w 2009 roku. W ten sposób już w ubiegłym roku dyrekcje szkół narzekały na problemy logistyczne.

- W przyszłym roku sytuacja diametralnie zmieni się, ponieważ uczniów będzie mniej. Zajęcia dydaktyczne na czas egzaminów nie odbywają się. Zapewniamy jednak opiekę uczniom z niższych klas, którzy przyjdą do szkoły

- dodaje dyrektor Kmieciak.
W placówce do testów ósmoklasisty podejdzie sześcioro uczniów z Ukrainy, czyli dwa razy więcej niż rok temu.

Z jakim przedmiotem uczniowie mają problem?

Okazuje się, że język angielski co roku wypada świetnie. Niektórzy uczniowie mają jednak problem z językiem polskim - głównie z interpunkcją i ortografią. Jak przyznaje Elżbieta Zapłata-Szwedziak, dyrektorka Szkoły Podstawowej w Dąbrowie im. Astrid Lindgren, młodzież zapomina o używaniu polskich znaków.

Komunikacja w internecie rządzi się nieco innymi prawami. I chociaż warto pisać poprawnie, nierzadko przez szybkość wysyłanych wiadomości zapomina się o używaniu polskich znaków czy interpunkcji. Nauczyciele zauważają, że młodzież zapomina o tym też na egzaminach. Uczniowie za to obawiają się, że nie trafią z poprawną odpowiedzią w klucz odpowiedzi.

- Trudny czas pandemii koronawirusa tylko to spotęgował. Aktualnie chcemy, aby dzieci wyciszyły się i nabrały sił przed egzaminami. Przygotowaliśmy materiały na temat tego, jak radzić sobie ze stresem

- dodaje dyrektor Zapłata-Szwedziak. Wspomina też o problemach logistycznych i dodaje:

- Mamy oddzielne sale dla dzieci z ADHD, osobną salę dla tych, którzy mają wydłużony czas zdawania egzaminu. W pracę zaangażowani są wszyscy nauczyciele. Chociaż nie mamy lekcji, zapewniamy opiekę w świetlicy

- mówi.

W tym roku w szkole w Dąbrowie do egzaminu ósmoklasisty podchodzi jeden uczeń pochodzenia ukraińskiego.

- W ubiegłym roku problem sprawiła uczniom z Ukrainy jedynie język polski. Z matematyki i angielskiego poradzili sobie na podobnym poziomie jak rodowici Polacy

- dodaje.

Co powinni wiedzieć zdający?

Aby ukończyć szkołę podstawową i dostać się do wybranego liceum, technikum czy szkoły branżowej, trzeba przystąpić do egzaminu ósmoklasisty. Składają się na niego testy z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego. W tym roku odbędą się 23, 24 i 25 maja. Drugi termin przygotowano od 12 do 14 czerwca.

W 2023 i w 2024 roku egzamin ósmoklasisty obejmuje wiadomości i umiejętności określone w wymaganiach egzaminacyjnych dla trzech przedmiotów egzaminacyjnych - języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego. Od 2025 roku egzamin ósmoklasisty będzie obejmował wiadomości i umiejętności określone w podstawie programowej kształcenia ogólnego dla klas I–VIII.

Pierwszego dnia odbędzie się egzamin z języka polskiego, który trwa 120 minut, drugiego – egzamin z matematyki, który trwa 100 minut, a trzeciego – 90-minutowy egzamin z języka obcego nowożytnego. Uczeń może wybrać tylko ten język, którego uczy się w szkole w ramach obowiązkowych zajęć edukacyjnych. Do wyboru są takie języki jak: angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski i włoski.

Na egzamin uczeń przynosi ze sobą tylko przybory do pisania. W przypadku egzaminu z matematyki może zabrać również linijkę. Nie może korzystać jednak z kalkulatora czy słownika.

Kiedy poznają wyniki?

Uczniowie swoje wyniki poznają 3 lipca, a zaświadczenie o szczegółowych wynikach - 6 lipca. Na dokumencie znajdzie się wynik procentowy oraz wynik na skali ‎centylowej dla egzaminu z każdego przedmiotu.

W momencie, kiedy uczeń jest laureatem lub finalistą olimpiady przedmiotowej wymienionej w wykazie olimpiad lub laureatem konkursu ‎przedmiotowego o zasięgu wojewódzkim lub ponadwojewódzkim, jest zwolniony ‎z egzaminu z danego przedmiotu. Tym samym otrzymuje maksymalny, najwyższy wynik z przedmiotu.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

od 16 lat
W roku akademickim 2021/2022 w Poznaniu studiowało 102 199 osób. Które poznańskie szkoły wyższe mogły pochwalić się największą liczbą studentów? Sprawdź -->

Na tych uczelniach w Poznaniu studiuje najwięcej studentów! ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski