Egzamin ósmoklasisty w 2022 roku czekają zmiany. Będzie nowy termin, resort edukacji rezygnuje z czwartego przedmiotu

Igor Chudziński
Igor Chudziński
Najważniejsze zmiany dotyczą terminu egzaminu ósmoklasisty. Od roku szkolnego 2021/2022 egzamin ósmoklasisty zawsze będzie przeprowadzany w maju.
Najważniejsze zmiany dotyczą terminu egzaminu ósmoklasisty. Od roku szkolnego 2021/2022 egzamin ósmoklasisty zawsze będzie przeprowadzany w maju. Grzegorz Dembiński
Ministerstwo Edukacji i Nauki przedstawiło projekt zmian w sposobie przeprowadzania egzaminów zewnętrznych od roku szkolnego 2021/2022. Projekt zakłada m.in. nowy termin egzaminu ósmoklasisty oraz wycofanie się z pomysłu czwartego przedmiotu na tym egzaminie. Zmiany dotyczą także matur. Dyrektorzy poznańskich szkół pozytywnie oceniają propozycje resortu edukacji.

Pod koniec ubiegłego tygodnia Ministerstwo Edukacji i Nauki przedstawiło projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty i ustawy – Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe oraz niektórych innych ustaw. Projekt ten przewiduje zmiany w sposobie przeprowadzania egzaminów zewnętrznych od roku szkolnego 2021/2022.

Matura 2023: Duże zmiany

Zgodnie z jego założeniami w roku szkolnym 2021/2022, podobnie jak w minionym roku szkolnym, egzamin ósmoklasisty i egzamin maturalny zostaną przeprowadzone na podstawie odrębnych wymagań egzaminacyjnych, określonych w przepisach rozporządzeń.

Nowy termin egzaminu ósmoklasisty

Najważniejsze zmiany dotyczą terminu egzaminu ósmoklasisty. - Od roku szkolnego 2021/2022 egzamin ósmoklasisty zawsze będzie przeprowadzany w maju. Przesunięcie egzaminu o około miesiąc pozwoli uczniom szkoły podstawowej lepiej przygotować się do egzaminu - czytamy w uzasadnieniu projektu.

Z kolei w szkołach dla dorosłych, w których nauka kończy się w semestrze jesiennym – egzamin ten odbędzie się w roku szkolnym 2021/2022 w styczniu.

Zdaniem resortu edukacji proponowane zmiany wynikają z konieczności przygotowania rozwiązań dotyczących organizacji i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty i egzaminu maturalnego w kolejnych latach, w których egzaminy te zdawać będą uczniowie i absolwenci, którzy dużą część swego kształcenia realizowali w sposób zdalny. Było to związane ze stanem epidemii COVID-19.

Pomysł zmiany terminu egzaminu ósmoklasisty pozytywnie oceniają dyrektorzy poznańskich szkół.

- Jest to jedyna słuszna decyzja. Gdy uczniowie pisali egzaminy w kwietniu to czuli zbyt dużo swobody, rezygnowali z nauki. Teraz ci słabsi uczniowie będą mieli więcej czasu na nadrobienie zaległości, natomiast ci, którzy radzą sobie lepiej, w spokoju przygotują się do egzaminów -

mówi Kamila Pona, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 51 w Poznaniu.

- Doświadczenia z ostatniego roku nauczyły nas, że im później przeprowadzony zostanie egzamin ósmoklasisty tym lepiej. Sytuacja epidemiczna wciąż jest niepewna, nie wiemy na jakich zasadach będziemy funkcjonować w nowym roku szkolnym - mówi Beata Korbanek, dyrektorka Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 5 w Poznaniu.

Przesunięcie terminu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty z kwietnia na maj wymaga dostosowania ustawowych terminów rekrutacyjnych. W projekcie zaproponowano ich skrócenie. Podkreślono, że jest to możliwe, bo Prawo oświatowe dopuszcza przeprowadzenie postępowania rekrutacyjnego z wykorzystaniem systemu informatycznego.

Ministerstwo Edukacji i Nauki zrezygnowało także z przeprowadzania od roku szkolnego 2021/2022 egzaminu ósmoklasisty z czwartego przedmiotu obowiązkowego, wybranego spośród przedmiotów: biologia, chemia, fizyka, geografia lub historia.

- Rezygnacja ta wynika przede wszystkim z postulatów zgłaszanych do Ministerstwa Edukacji i Nauki przez środowiska nauczycieli i rodziców, którzy wyrażali obawy, że egzamin ósmoklasisty z czwartego przedmiotu do wyboru powoduje konieczność skupienia się ucznia na jednym (wybranym) przedmiocie kosztem przedmiotów pozostałych - wyjaśnia resort edukacji.

Wkrótce poznamy Młodzieżowe Słowo Roku 2020. na razie na stronie wydawnictwa PWN, które organizuje coroczny plebiscyt można zobaczyć zgłoszone nominacje. Część z nich jest obecna w polszczyźnie już od lat, ale nie brakuje takich, które pojawiły się w języku młodych ludzi dopiero niedawno. W galerii prezentujemy zaledwie część nominowanych słów, naszym zdaniem najciekawszych. Młodzieżowe Słowo Roku 2020 zostanie ogłoszone przed końcem grudnia. Zobacz przykłady słów, które mogą zostać Młodzieżowym Słowem 2020 roku ---->

Młodzieżowe Słowo Roku 2020 - język nastolatków stale się zm...

- To bardzo dobra decyzja, należy poczekać z wprowadzaniem czwartego przedmiotu do momentu, gdy ustabilizuje się sytuacja związana z pandemią koronawirusa. Teraz ważne jest to, by uczniowie przygotowali się do egzaminu w znanej im formule, to nie jest dobry moment na tak radykalne zmiany - ocenia Beata Korbanek.

Matura bez egzaminu ustnego

Z projektu wynika, że w roku szkolnym 2021/2022 egzamin maturalny, podobnie jak w roku szkolnym 2020/2021, będzie przeprowadzany tylko w części pisemnej. Absolwenci będą mieli obowiązek przystąpić do egzaminu maturalnego z przedmiotów obowiązkowych na poziomie podstawowym oraz do egzaminu maturalnego z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym.

Zobacz też:

Portal Edukacyjny Perspektywy po raz 23. opublikował ranking najlepszych szkół średnich – liceów i techników. Głównymi adresatami rankingu Perspektyw są uczniowie i ich rodzice, którzy stoją przed wyborem szkoły średniej. Zobacz, jakie licea w Poznaniu zajęły czołowe miejsca w 2021 roku. Oto lista! Przejdź dalej i sprawdź --->

TOP 15 najlepszych liceów w Poznaniu 2021. Najnowszy ranking...

Wynagrodzenia nauczycieli są uzależnione przede wszystkim od stopnia awansu zawodowego i wykształcenia, ale na wysokość pensji mają również wpływ różnego rodzaju dodatki.Ile wyniosą średnie zarobki nauczycieli w 2021 roku na poszczególnych stopniach awansu zawodowego?ZOBACZ NA KOLEJNYCH SLAJDACH >>>

Tyle zarabiają nauczyciele w 2021 roku. Zobacz, ile średnio ...

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie