Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Egzaminy zawodowe 2021 ruszyły w poniedziałek, 11 stycznia. Sprawdź harmonogram egzaminów zawodowych w sesji letniej i zimowej

Igor Chudziński
Igor Chudziński
Egzamin zawodowy składa się z części pisemnej i części praktycznej. Ta pierwsza jest przeprowadzana w formie testu pisemnego z wykorzystaniem elektronicznego systemu przeprowadzania egzaminu zawodowego - przy komputerze.
Egzamin zawodowy składa się z części pisemnej i części praktycznej. Ta pierwsza jest przeprowadzana w formie testu pisemnego z wykorzystaniem elektronicznego systemu przeprowadzania egzaminu zawodowego - przy komputerze. Łukasz Gdak
Mimo trwających ferii zimowych uczniowie techników i szkół branżowych w poniedziałek, 11 stycznia przystąpili do egzaminów zawodowych. Egzaminy potwierdzające kwalifikacje w zawodzie składają się z części pisemnej i praktycznej. Kontrowersje budzi termin tegorocznych egzaminów oraz fakt, że podczas gdy wymagania maturalne zostały na czas pandemii obniżone, to egzaminy zawodowe mają się odbyć według normalnych standardów. Sprawdź, kiedy odbędzie się egzamin zawodowy 2021.

Uczniowie techników oprócz matury muszą przystąpić również do egzaminów zawodowych potwierdzających kwalifikacje w zawodzie. Egzamin zawodowy składa się z części pisemnej i części praktycznej. Ta pierwsza jest przeprowadzana w formie testu pisemnego z wykorzystaniem elektronicznego systemu przeprowadzania egzaminu zawodowego - przy komputerze.

Część praktyczna egzaminu zawodowego polega natomiast na wykonaniu zadania lub zadań egzaminacyjnych, których rezultatem jest wyrób, usługa lub dokumentacja. Część praktyczna trwa nie krócej niż 120 minut i nie dłużej niż 240 minut.

Pierwsze wrażenie maturzystów z Poznania po egzaminie dojrzałości 2020. Zobacz wideo:

Egzaminy zawodowe 2021: Sesja zimowa - terminy

Egzaminy zawodowe odbywają się w dwóch formułach (formule 2017 i 2019). W sesji zimowej część pisemna egzaminu w formule 2017 odbędzie się 12 stycznia, natomiast cześć praktyczna w modelu "d" odbędzie się 11 stycznia, a w modelach: "w", "wk" i "dk" w dniach 13 stycznia-19 lutego.

W formule 2019 część pisemną zaplanowano na okres 12-16 stycznia, część praktyczna w modelu "d" odbędzie się 11 stycznia, a w modelach: "w", "wk" i "dk" w dniach 13-24 stycznia.

Czytaj więcej: Egzaminy zawodowe 2021: Harmonogram, terminy egzaminów

Egzamin zawodowy 2021: Kontrowersje wokół terminu egzaminu

Pandemia koronawirusa i spowodowana nią konieczność nauki zdalnej znacznie zakłóciły przygotowania uczniów do egzaminów zawodowych, szczególnie ich części praktycznej. Zdaniem wielu nauczycieli z tego powodu tegoroczne egzaminy zawodowe powinny odbyć się w późniejszym terminie.

- Edukacja zawodowa została jak zwykle zapomniana. 11-12.01.2021 (czyli w połowie przesuniętych ferii zimowych) i później nasi technicy zdają egzamin potwierdzający kwalifikacje zawodowe. Po zmianie terminu ferii nikt nie skorygował terminu egzaminu - mówi Mariusz Zyngier, nauczyciel przedmiotów zawodowych, cytowany na profilu facebookowym organizacji "Protest z Wykrzyknikiem".

- Przeraziłem się, gdy policzyłem, że egzamin praktyczny w III klasie technikum odbędzie się z powodu nauki zdalnej zamiast po 15 miesiącach praktycznej nauki zawodu, tylko po 8 - dodaje Mariusz Zyngier.

Zobacz także: TOP 7 klas w poznańskich liceach, do których najtrudniej było się dostać

Zdaniem przedstawicieli resortu edukacji nie ma przesłanek do zmiany terminu egzaminów zawodowych. - Wprawdzie pandemia nieco zakłóciła proces przygotowania uczniów i słuchaczy do zawodu, ale nie jest to jeszcze powód, by przesuwać egzaminy zawodowe bądź wydłużać cykl szkoleniowy - mówiła w rozmowie z Portalem Samorządowym wiceminister edukacji i nauki Marzena Machałek.

Podobnie uważa Andrzej Kaczmarek, dyrektor Zespołu Szkół Handlowych w Poznaniu.

- Obawiam się, że teraz podczas trwania pandemii żaden termin nie byłby trafny. Uczniowie klas czwartych technikum kończą swoje przedmioty zawodowe z końcem roku kalendarzowego, a w ostatnim semestrze mają już tylko i wyłącznie przedmioty ogólnokształcące. Więc jeśli chcemy by oni ukończyli szkołę z sukcesem i mieli pełne wykształcenie, to ten egzamin musi się odbyć

- mówi Andrzej Kaczmarek.

Przyznaje on jednak, że od marca 2020 roku przygotowanie uczniów do egzaminów zawodowych nie było rewelacyjne. - Pamiętajmy o tym, że ten egzamin zawsze można poprawić. Moim zdaniem byłoby dobrze, gdyby uczniowie już teraz zweryfikowali swoją wiedzę, by potem mieć świadomość tego, nad czym ewentualnie muszą jeszcze popracować - dodaje.

Wynagrodzenie zasadnicze nauczycieli wzrosło od 1 września 2020 o 6 proc. Podwyżki to efekt porozumienia z kwietnia 2019 roku. Zobacz, ile zarabiają nauczyciele po podwyżce --->

Zarobki nauczycieli 2020: Tyle wynoszą ich pensje po podwyżk...

Zdaniem organizacji "Protest z Wykrzyknikiem" rozgoryczenie uczniów i nauczycieli szkół zawodowych budzi pozostawienie wysokiego progu zdawalności, zwłaszcza wobec szumnie ogłaszanych zmian w egzaminie maturalnym.

- Nie przewidujemy ograniczenia wymagań na egzaminie zawodowym – część praktyczną tego egzaminu nadal należy zdać na minimum 75 proc. Jego zdanie na wymaganym poziomie ma przecież poświadczać odpowiednie przygotowanie do wykonywania danego zawodu i dawać przepustkę do wejścia na rynek pracy. Trudno sobie wyobrazić mechanika samochodowego czy opiekuna medycznego, których umiejętności byłyby potwierdzone jedynie w 50 proc. - przekonuje Marzena Machałek.

Zwolennikiem obniżania standardów na egzaminach nie jest także Andrzej Kaczmarek. - Mi już te zmiany nie podobały się w przypadku egzaminu maturalnego. Uważam, że uczniowie powinni zdawać egzaminy na normalnych zasadach. Pandemia nie może być tu wytłumaczeniem - argumentuje Andrzej Kaczmarek.

Wyniki egzaminów sesji zimowej ogłoszone będą 31 marca 2021 r..

Zobacz również:

Trudno uwierzyć, co na klasówkach potrafią pisać (i nie tylko!) polscy uczniowie. Oglądając te sprawdziany, uśmiejecie się do łez, zwłaszcza że poczucia humoru często nie brakuje też nauczycielom. Oto hity ze szkolnych klasówek!Kliknij tutaj i przejdź do kolejnego zdjęcia --->

Nauczyciel płakał, jak poprawiał [ZDJĘCIA Z KLASÓWEK]

Przedstawiciele najlepszych wielkopolskich liceów i techników w rankingu Perspektywy 2020 odebrali nagrody i gratulacje w piątek, 10 stycznia. Na Wydziale Prawa i Administracji odbyła się uroczysta Gala Wielkopolskiego Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2020.Przejdź do kolejnego zdjęcia --->

Perspektywy 2020: Najlepsze szkoły w Wielkopolsce - laureaci...

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski