E-identyfikator mieszkańca strefy płatnego parkowania jest już dostępny przez Internet

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
E-identyfikator pozwala na parkowanie w określonej strefie bez konieczności korzystania z parkomatów i jest dostępny przez Internet.
E-identyfikator pozwala na parkowanie w określonej strefie bez konieczności korzystania z parkomatów i jest dostępny przez Internet. Robert Wozniak
Mieszkańcy budynków należących do Strefy Płatnego Parkowania, którzy do tej pory nie zdążyli dojść do biura Zarządu Dróg Miejskich i kupić identyfikatora parkingowego mieszkańca czy identyfikatora kombatanta Powstania Poznańskiego Czerwca 1956 r. oraz osoby z niepełnosprawnością nie muszą już planować wyprawy. Dokument ten mogą już kupić bez wychodzenia z domu.

Od początku października taki właśnie identyfikator parkingowy mieszkańca, kombatanta Powstania Poznańskiego Czerwca 1956 r. oraz osoby z niepełnosprawnością, który upoważnia do parkowania w wybranym sektorze na obszarze objętym płatnym parkowaniem lub w całej strefie (dotyczy kombatantów i osób z niepełnosprawnością), można kupić także przez Internet.

- E-identyfikator jest jednak przeznaczony tylko dla tych kierowców, którzy są właścicielem lub współwłaścicielem samochodu i których dane są wpisane w dowodzie rejestracyjnym pojazdu – zastrzega Agata Kaniewska z Zarządu Dróg Miejskich w Poznaniu. - W innych przypadkach, takich jak: auto na kredyt, w leasingu, służbowe lub w najmie długoterminowym, kierowca musi zakupić identyfikator w kasie ZDM. Podobnie jest w przypadku osób, które przedkładają dokument aktualizacyjny ZAP-3.

Kto może kupić E-identyfikator mieszkańca?

Ten dokument jest przeznaczony dla mieszkańców Poznania, którzy:

 • są zameldowani na pobyt stały lub czasowy (nie krócej niż na 3 miesiące) przy ulicy objętej płatnym parkowaniem,
 • rozliczają podatek dochodowy od osób fizycznych na rzecz Miasta Poznania (mogą okazać PIT za ubiegły rok),
 • są właścicielami lub współwłaścicielami samochodu, na który chcą kupić e-identyfikator - ich dane są wpisane do dowodu rejestracyjnego (nie jest to auto na kredyt, w leasingu, służbowe lub w najmie długoterminowym - w takim przypadku należy zakupić identyfikator w kasie ZDM),
 • nie mają zaległości z tytułu płatnego parkowania (nieopłaconych wezwań raportów lub upomnień).

Mieszkańcy Wildy i Łazarza, którym przysługuje rekompensata przy zakupie identyfikatora, również mogą korzystać z tej formy zakupu. Rekompensata zostanie im odpowiednio naliczona.

E-identyfikator kombatanta Powstania Poznańskiego Czerwca 1956 r.
Może go zakupić osoba, posiadająca:

 • zaświadczenie wydane przez kierownika Urzędu Kombatantów i Osób Represjonowanych,
 • legitymację związku zrzeszającego uczestników Powstania Poznańskiego Czerwca 1956 r.,
 • nie ma zaległości z tytułu płatnego parkowania (nieopłaconych wezwań raportów lub upomnień).

E-identyfikator osoby z niepełnosprawnością
Może go zakupić mieszkaniec Poznania, który:

 • jest zameldowany na pobyt stały lub czasowy (nie krócej niż na 3 miesiące) w Poznaniu,
 • rozlicza podatek dochodowy od osób fizycznych na rzecz Miasta Poznania - może okazać PIT za ubiegły rok,
 • jest właścicielem lub współwłaścicielem samochodu, na który chce kupić e-identyfikator - jego dane są wpisane do dowodu rejestracyjnego (nie jest to auto na kredyt, w leasingu, służbowe lub w najmie długoterminowym - w takim przypadku należy zakupić identyfikator w kasie ZDM),
 • nie ma zaległości z tytułu płatnego parkowania (nieopłaconych wezwań raportów lub upomnień).

Jak kupić e-identyfikator?

 1. Utwórz konto na stronie https://eidentyfikator.zdm.poznan.pl.
 2. Wypełnij elektroniczny wniosek o e-identyfikator i dołącz zdjęcia lub skany wszystkich wymaganych dokumentów.
 3. Złożony wniosek będzie zweryfikowany w ciągu trzech dni roboczych.
 4. Po pozytywnej weryfikacji otrzymasz numer konta, na który należy dokonać płatności za zakupiony e-identyfikator. Masz na to pięć dni.
 5. Po zaksięgowaniu Twojej płatności otrzymasz informację, że możesz pobrać e-identyfikator ze swojego konta na stronie https://eidentyfikator.zdm.poznan.pl.
 6. Nie musisz go drukować. Twój pojazd zostanie wpisany do systemu strefy płatnego parkowania. Kontrolerzy strefy będą posiadać informację, że opłaciłeś postój wykupując e-identyfikator.

Jeśli wniosek będzie wymagał uzupełnienia, to otrzymasz taką wiadomość na swoją skrzynkę e-mail. Na przesłanie brakujących informacji lub dokumentów będziesz miał 5 dni. Jeśli nie uzupełnisz wniosku we wskazanym czasie, to zostanie on odrzucony.

E-Identyfikator: Warto wiedzieć

ZDM podkreśla, że wnioskowana data rozpoczęcia ważności e-identyfikatora nie może być wcześniejsza niż 14 dni i późniejsza niż 90 dni od dnia złożenia wniosku. E-identyfikatora nie można zatem kupić z dnia na dzień. Konieczny jest bowiem czas na weryfikację złożonych dokumentów, dokonanie ewentualnych uzupełnień we wniosku oraz wpłatę i zaksięgowanie należności.

Jeśli ktoś potrzebuje identyfikatora z wcześniejszą datą rozpoczęcia ważności, musi skierować się do kas ZDM przy ul. Pułaskiego 9 lub Wilczak 17 w Poznaniu, czynnych w godzinach: poniedziałek 8.00-17.30, wtorek - piątek 8.00-15.30. Minimalny okres ważności e-identyfikatora mieszkańca i osoby z niepełnosprawnością to 3 miesiące, a maksymalny to 1 rok. E-identyfikator kombatanta Czerwca 1956 r. sprzedawany jest na okres nie krótszy niż 6 i nie dłuższy niż 12 miesięcy.

Zobacz też: Droga rowerowa na ul. Grunwaldzkiej już na finiszu. Jeszcze tej jesieni rowerzyści z Junikowa dojadą do centrum

Przepisy ruchu drogowego dla wielu kierowców są czasami olbrzymią zagadką. Przez ich nieznajomość lub celowe ich ignorowanie dochodzi w Polsce do wielu wypadków na drogach. Kliknij w galerię --->

Najnowsze przepisy ruchu drogowego w Polsce. Kierowcy nie pr...

Samochód to dla wielu osób podstawowy środek transportu. Liczby przedstawiają sytuację z grudnia, 2021 roku i opracowane są na podstawie raportu Centralnej Ewidencji Pojazdów. Będziecie zdziwieni, jak starymi samochodami jeżdżą poznaniacy. Należy jednak podkreślić, że część zarejestrowanych w Poznaniu samochodów, jest leasingowana, co oznacza, że niekoniecznie na co dzień poruszają się ulicami stolicy Wielkopolski. Zobacz, czym jeżdżą poznaniacy -->

Czym jeżdżą poznaniacy? Ile lat mają samochody mieszkańców s...

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie