MKTG SR - pasek na kartach artykułów

EKG 2021. Autobusy na wodór i region za 20-30 lat. Rozmowa z Kazimierzem Karolczakiem, przewodniczącym GZM o transporcie w metropolii

Dorota Niećko
Dorota Niećko
EKG 2021, stoisko metropolii GZM i Kazmierz Karolczak, jej przewodniczący
EKG 2021, stoisko metropolii GZM i Kazmierz Karolczak, jej przewodniczący Marzena Bugala-Astaszow Polska Press
Autobusy na wodór. Chcemy na nowo budować gospodarkę regionu i Polski, a naszym mieszkańcom dać najbardziej ekologiczny transport, jakie będzie możliwy - mówi Kazimierz Karolczak, przewodniczący GZM o zakupie 20 autobusów napędzanych wodorem. To metropolia będzie ich właścicielem i będzie sama obsługiwać takimi pojazdami kluczowe trasy. Rozmowa podczas EKG 2021 w Katowicach.

Cztery lata to ciężko przepracowany czas. Udało nam się stworzenie jednego biletu, powołanie projektu Młodzi Robią Metropolię, rady seniorów. Próbujemy zmierzyć się z gospodarką odpadami, choć przepisy nam nie sprzyjają - podsumowuje w wielkim skrócie działalność GZM w rozmowie z "Dziennikiem Zachodnim" Kazimierz Karolczak, przewodniczący Górnośląsko-Zagłebiowskiej Matropolii.

Kazimierz Karolczak był obecny na inauguracji XIII Edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego, którego osią jest dyskusja o gospodarce, odradzającej się po pandemii, "zielonej" gospodarce i przyszłości. A więc także i dyskusja oraz wdrażanie rozwiązań, związanych z efektywnym miastem i metropolią, co z kolei przekłada sie na efektywny transport. Obecnie GZM jest na etapie rozstrzygania ogromnego przetargu na obsługę linii - zamawia wozokilometry zamiast obsługi konkretnych linii. Czas ma na to do końca roku. Na razie kilka firm odwołało się. Ale dzięki zmianie zarządzania przewoźnikami, a właściwie trasami, ZTM będzie mógł działać elastycznie i szybko - nie będąc ograniczonym długą umową z jednym przewoźnikiem na obsługę konkretnej trasy, gdy zaistnieje potrzeba, by przewieźć pasażerów zupełnie gdzie indziej.

Wiadomo też, że GZM będzie miał swoje własne autobusy, i to jakie - bo napędzane wodorem. Na razie ZTM jest organizatorem transportu, a wszystkie pojazdy są własnością przewoźników. Będzie inaczej. GZM uzyskała dofinansowanie na zakup 20 pojazdów napędzanych wodorem. Dostawy autobusów zaplanowano na lata 2023 i 2024.

- Korzystamy z programu, w którym można kupić autobusy na baterie elektryczne lub na wodór. Skorzystaliśmy z drugiej opcji. To bardzo drogie pojazdy, ale mamy dofinansowanie, więc finalnie tańsze dla nas. Dzięki wsparciu państwa możemy przejść najtrudniejszy etap, czyli wdrożenie nowej technologii - wyjaśnia Karolczak.

Wartość całkowita inwestycji to 110 mln 700 tys. zł. Jej koszty kwalifikowane wynoszą 90 mln zł, a dotacja 81 mln zł.

- Mamy sporo przedsiebiorstw, które ten wodór mogą produkować. Swego czasu rozmawialiśmy z JSW i Grupą Azoty. Nad tym, w jakim zakresie może się tym zająć, myśli Tauron - przyznaje przewodniczący GZM. - Za 30-40 lat nasz region nie będzie "napędzany" przez węgiel i górnictwo. Paliwem przyszłości może być wodór. Nasze kompetencje techniczne, nasza politechnika - to wszystko można wykorzystywać w technologii przyszłości.

Nie przeocz

Czy 20 autobusów na wodór to dużo, skoro w metropolii każdego dnia wykorzystuje się 1500 pojazdów?

- To promil, ale też sygnał dla naszych partnerów: zobaczcie, jaki mamy potencjał - mówi Kazimierz Karolczak. - My inicjujemy te zmiany. Trudno inwestować w możliwości produkcji wodoru, jeśli nie miałby go kto odbierać.

O ile w komunikacji autobusowej możemy być dzięki temu nowatorskiemu projektowi liderami na skalę kraju, o tyle w przypadku transportu kolejowego i kolei aglomeracyjnej jesteśmy zapóźnieni.

- Jeszcze przed przemianami ustrojowymi był projekt kolei regionalnej, budowano nawet pewne obiekty inżynieryjne. Potem nie było lidera, który móglby kontynuować budowę takiej kolei. A myślenie o tym, że szerokie drogi załatwią sprawę, skończyło się już dawno. Musimy mieć bezpieczny, szybki i wygodny transport. Wszystkie największe miasta w Polsce mają już kolej aglomeracyjną.

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski